Císařské lázně Karlovy Vary

Císařské lázně Karlovy Vary | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Císařské lázně ve Varech čekají na stamilionovou injekci. Pomoc slíbil stát

  • 2
Nový ministr financí Ivan Pilný zavítal během 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu do Císařských lázní. Již před tím dostal od hejtmanky Jany Vildumetzové dopis, zda by stát namísto původně přislíbených 100 milionů mohl poslat rovnou 250 milionů korun

O 150 milionů víc chce po státu kraj na dlouho plánovanou rekonstrukci Císařských lázní. Od Evropské unie patrně víc peněz nepřijde, ačkoli naděje tu byla.

Podle zástupců kraje i Karlových Varů by to byla nejjednodušší cesta, jak Císařské lázně opravit. Zvažované evropské dotace by však po dobu pěti let vylučovaly jakékoli komerční využití památky - třeba právě během filmového festivalu.

Naděje ve státním rozpočtu

„Pan ministr byl z této národní kulturní památky nadšen, velmi se mu líbila. Z druhé strany viděl, jak velmi chátrá a přislíbil, že se pokusí v rámci rozpočtu tyto finanční prostředky najít,“ řekla Jana Vildumetzová.

Na rekonstrukci již existuje stavební povolení, závazné stanovisko, a oprava tak může prakticky začít. „Trochu mě trápí, že kraj ještě nemá podepsané smlouvy na prostory ke komerčnímu využití, aby věděl, co v nich bude. Pak by bylo jasné, kolik finančních prostředků se nám díky pronájmům vrátí,“ uvedla hejtmanka.

Pravidla Evropské unie

Zatím je domluvená s primátorem Petrem Kulhánkem, že provozní náklady si půl na půl rozdělí kraj a město. Musejí to ale ještě projednat obě zastupitelstva. Zástupci kraje a Karlových Varů se pomalu připravují i na možnost, že Evropská komise nezruší takzvané pravidlo small scale, s jehož zánikem by padlo omezení evropských dotací pro obnovu památek. Jeho limit je maximálně pět milionů euro.

„Německá strana se proti odstranění tohoto limitu postavila. Vzhledem k tomu, jakou sílu má, tak to, že pravidlo nebude zrušené, hraničí s jistotou. Rozhodnuto ale ještě není,“ řekl Petr Kulhánek. Podle něj přišel ministr financí s tím, že si budova státní podporu v nějaké míře zaslouží. Konkrétní sumu a dobu ale neřekl.

Nejnavštěvovanější krajský objekt

„Ta vůle minimálně ze strany současného ministerstva financí tu je s tím, že pan ministr Pilný potvrdil závazek, který dal pan ministr Babiš. Sto milionů korun tedy platí a ty peníze mají na ministerstvu připravené k použití,“ ujistil Petr Kulhánek. Pokud by stát skutečně přispěl 250 miliony, město by dalo 100 milionů a kraj 200.

„Státní rozpočet je momentálně v procesu schvalování, takže šance tam je,“ naznačila Jana Vildumetzová. Zároveň zmínila, že ačkoli kraj zřizuje muzea a galerie, Císařské lázně jsou jeho nejnavštěvovanějším objektem. Měsíčně do nich zavítá zhruba 2,5 tisíce lidí. Podle primátora by měla být definitivní varianta opravy památky rozhodnutá do konce prázdnin.

Symfonici chtějí sál

Kvůli budoucímu využití budovy se před půl druhým měsícem konala veřejná debata v krajské knihovně, kde vystoupili se svým projektem karlovarští symfonici sdružení v iniciativě, požadující důstojný koncertní sál v krajském městě.

„Císařské lázně jsou jedním z nejimpozantnějších objektů, které tady máme. Jejich autoři Fellner a Helmer vytvořili řadu koncertních sálů, například Státní operu v Praze a další,“ poukázal člen spolku Koncertní sál pro Karlovy Vary Václav Kubík.

Zástupci spolku uvedli, že kromě symfonické hudby by taková úprava památky sloužila i řadě dalších aktivit. Jejich snahu o hledání důstojného sálu podpořily v petici stovky lidí. „Vedli jsme řadu jednání, ze kterých vyplynulo, že by byla vestavba koncertního sálu do Lázní I nejvhodnější variantou,“ zmínil Martin Ondráček, koncertní mistr Karlovarského symfonického orchestru.