Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarští strážníci nasadí při festivalu do terénu opět i psy

  14:21aktualizováno  14:21
Stovky tisíc návštěvníků, kteří každoročně v době filmového festivalu „prolétnou“ Karlovými Vary, znamenají i víc práce pro ochránce veřejného pořádku.

Karlovy Vary se připravují na nápor filmových fanoušků. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Počet stížností na rušení nočního klidu o festivalovém týdnu enormně narůstá, na což už vloni zareagovali strážníci městské policie speciální hlídkou doplněnou o psovoda, která má za úkol řešit podobné incidenty. A letos ji nasadí znovu.

„Zásahy proti těm, kteří ruší noční klid, nemají nic společného s festivalem jako takovým, ale s nejrůznějšími doprovodnými akcemi,“ zdůraznil Robert Churáň, který má na karlovarské městské policii „pod palcem“ právě festival.

Centrum problémů

Po zkušenostech z minulých let si už dnes dovolí tipnout, kde budou nejproblematičtější místa. „V minulosti jsme zasahovali hlavně na třídě T. G. Masaryka, v Jaltské ulici či v pasáži,“ nastínil Churáň. Je to dané tím, že v těchto lokalitách je největší koncentrace nočních podniků, které o festivalu prakticky nezavírají.

Rušit ovšem nemusí jen hudební produkce. Jak dokazuje případ z předloňska, může hostům Karlových Varů zle „zatopit“ i hlučná elektrocentrála při jedné z doprovodných festivalových party na Mlýnské kolonádě.

Robert Churáň si velmi pochvaluje spolupráci s festivalovým štábem. „Řadu problémů se daří řešit už tím, že na ně organizátory festivalu pouze upozorníme,“ potvrdil. Stále ovšem zbývá řada situací, kdy domluva nestačí.

„Vloni jsme několik případů předávali do správního řízení. Dávali jsme také podněty na finanční úřad, celníkům či odboru dopravy,“ vylíčil loňské zkušenosti strážník Stanislav Makovička, který má speciální posílenou festivalovou hlídku na starosti.

I přes dlouhodobý podstav zaměstnanců zvládne karlovarská městská policie letošní festivalový nápor z vlastních zdrojů. Nedávno přitom vznikla myšlenka „půjčovny“ strážníků. Právě filmový festival je jednou z akcí, na které by se v rámci výpomoci mohli v budoucnu podílet i městští policisté z okolních měst. Jejich velitelé v současné době dolaďují možnou podobu takové spolupráce.

Uniformy, civil i dlouhé zbraně

Na festival posilují i státní policisté. I letos posílí výkon služby, a to jak uniformovaných policistů, tak mužů v civilu. Návštěvníci budou v centru města tedy opět potkávat policisty s dlouhými zbraněmi.

„Delší dobu jsme ve spojení s organizátory festivalu. Společně připravujeme organizační a bezpečnostní opatření tak, aby tento filmový svátek mohli návštěvníci v klidu a bezpečně v Karlových Varech prožít,“ uvedl vedoucí Územního odboru Karlovy Vary Michal Šavrňa.

Desátým rokem pak do Karlových Varů vyrazí také mobilní komunikační a informační centrum.

 „Pomoci lidem jsou v něm připraveni dva policisté a jeden městský strážník,“ uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Kolečko městem bude mezi 30. červnem a 7. červencem začínat ráno na třídě T. G. Masaryka, po obědě se pak centrum přesune před Thermal a skončí odpoledne na Divadelním náměstí.

„Každý rok pomáhají policisté návštěvníkům s orientací ve městě nebo s nalezením například bankomatů, nádraží či restaurací. Proto rozdávají mapy města,“ dodala Kateřina Böhmová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Víkend bez bodu. Karlovarští hokejisté doma prohráli oba zápasy

Brankář Karlových Varů Filip Novotný chytá střelu jednoho ze zlínských útočníků

Nepříliš úspěšně pokračuje pro hokejovou Energii domácí série v extralize. Víkendové dvojutkání skončilo v Karlových...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz