Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary obtěžují darované akcie, jsou spojené s dluhem

  9:10aktualizováno  9:10
Prodat, koupit nebo zaplatit část úvěru? Karlovarští zastupitelé musí vyřešit, jak se postaví k daru, který město získalo v roce 1999 od soukromé společnosti.

Zámecká kolonáda, v pozadí Zámecká věž. | foto: MAFRA

Co s deseti procenty akcií společnosti Zámecká kolonáda? Takovou otázku zodpovídali karlovarští radní. Firma spadá do skupiny Eden Group, která zahrnuje několik karlovarských lázeňských resortů. Na sklonku tisíciletí jí vedení Karlových Varů pronajalo Zámecké lázně na 49 let.

„Nyní řešíme dopis od Zámecké kolonády, a.s., od které má město od roku 1999 darováno deset procent akcií. Společnost se na nás obrátila s tím, že vzhledem k tomu, že má v současnosti splatný zbytek úvěru na Zámecké lázně, žádá město, aby se postavilo ke svým deseti procentům,“ informoval primátor Petr Kulhánek.

Několik variant řešení

Radní navrhli tři varianty. Buďto mohou Karlovy Vary svých deset procent akcií prodat zpět Zámecké kolonádě, či odkoupit zbylých devadesát procent společnosti, nebo na základě svých deseti procent zaplatit odpovídající podíl na úvěru. To znamená 5,5 milionu korun.

Městská rada respektovala doporučení finančního výboru. Ten řekl, že město nemá vynakládat žádné peníze. Stejně tak dala na doporučení odboru financí, aby Karlovy Vary neodkupovaly devadesát procent akcií.

„Proto jsme se přihlásili k té variantě, že prodáme deset procent Zámecké kolonádě, a to za 25 tisíc korun,“ zdůvodnil primátor.

Rozhodnou zastupitelé

Zároveň zmínil, že akcie dnes v podstatě nemají velkou hodnotu, a to vzhledem k tomu, že je společnost zadlužená.

„To ale nijak nevstupuje do nájemního vztahu mezi městem a společností týkajícího se 49letého provozování Zámeckých lázní,“ upozornil Petr Kulhánek. Městská kasa za pronájem dostává ročně 640 tisíc korun.

Zda Karlovy Vary svých deset procent akcií skutečně prodají, rozhodne příští úterý městské zastupitelstvo. Od radních dostane doporučení pouze na jedinou variantu, přičemž 25 tisíc korun za prodej bude minimální částkou. Pokud ji zastupitelé schválí, radnice znaleckým posudkem ověří cenu v místě a čase obvyklou.

„Hospodaření společnosti bylo zejména v prvních letech přebytkové. V souvislosti s krizí v cestovním ruchu a lázeňstvím šla společnost v podstatě dolů s tím, že se držela plus minus na nule. Poslední léta už ale negenerovala prostředky na splácení úvěru, proto došlo k této situaci,“ shrnul Petr Kulhánek.

Slavná budova

Původní stavba Zámecké kolonády obklopila Zámecký pramen v letech 1910 až 1912. Secesní budova vyrostla podle návrhu slavného vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna.

O rok později v ní vzniklo secesní ztvárnění reliéfu Ducha pramenů od vídeňského sochaře Wenzela Hejdy. V letech 2000 až 2001 byl zchátralý objekt Zámecké kolonády přebudovaný podle projektu karlovarského architekta Alexandera Mikoláše.

Z kolonády se stalo léčebné zařízení nazvané Zámecké lázně. Přístupné je v současnosti pouze klientům lázní.

Ostatní mohou pouze do altánu s vývěrem horního Zámeckého pramene. Dolní Zámecký pramen je svedený do prostoru Tržní kolonády.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz