Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úpravy u karlovarského horního nádraží nabírají zpoždění

  8:58aktualizováno  8:58
Zahájení jedné z posledních etap rekonstrukce karlovarského železničního uzlu se opozdí. Důvodem je neúplná a navíc pozdě podaná žádost o dotace na rekonstrukci přednádražního prostoru u horního nádraží. Podle náměstka primátora města Čestmíra Bruštíka nabere stavba jedenapůlměsíční zpoždění.

Prostor před horním nádražím v Karlových Varech. Kvůli administrativní chybě se jeho úpravy protáhnou. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Musíme vypsat nové výběrové řízení na zhotovitele,“ konstatoval Čestmír Bruštík. Lhůta přitom vyprší v polovině srpna. „Stavba tak začne až na podzim s tím, že její dokončení je v plánu až v příštím roce,“ uvedl.

Rekonstrukce prostoru před novou výpravní budovou je jedním z projektů, které město financuje z dotačního programu Investiční plán rozvoje území.

Autorem architektonického návrhu jak výpravní budovy, tak plochy před ním, je architekt Petr Franta. Vedle lávky pro pěší jsou peníze na úpravu přednádraží druhým příspěvkem města na konečné podobě železničního uzlu.

Náklady na úpravu prostranství jsou více než 28 milionů korun bez daně. Dalších 25 milionů korun už město vynaložilo na lávku pro pěší z nádraží na sídliště Růžový Vrch.

Lávku zpřístupní v půlce července

Montáž mamutí konstrukce lávky přilákala na sklonku května k hornímu nádraží stovky lidí. Na to, až se po ní projdou, si ovšem budou muset ještě počkat. Do předčasného užívání ji město dá 15. července. Kompletně hotovo má být do 31. srpna.

Práce na samotném nádraží ale skončí až příští rok v březnu. „Do předčasného provozu stavbu uvedeme už letos na přelomu listopadu a prosince. Dělníci se ale na stavbě budou pohybovat zhruba do března příštího roku,“ řekl za Správu železniční dopravní cesty, která je investorem celého projektu, mluvčí společnosti Marek Illiaš.

Rekonstrukce horního nádraží začala v září roku 2015 demolicí části původní výpravní budovy, která na místě vybombardovaného nádraží vznikla v roce 1946 jako provizorium. Po řadě odkladů, které stavbu protáhly o rok, předali stavbaři v květnu 2017 veřejnosti k užívání novou výpravní budovu od architekta Petra Franty.

Ani tento krok ovšem neznamenal konec „bojovým“ podmínkám na nádraží. Vlaky totiž stále odjížděly z několik set metrů vzdáleného nástupiště. Nepohodlí museli cestující snášet kvůli další etapě rekonstrukce, která se dotkla kolejiště. Při ní vznikl mimo jiné i podchod k dvěma novým nástupištím.

„Tato etapa se týká kolejí, výhybek, trakčního vedení i zabezpečovací techniky,“ popsal při otevření nové výpravní budovy rozsah prací Mojmír Nejezchleb z vedení Správy železniční dopravní cesty.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Muži se hádali o sbírku známek, jeden vzal druhého mačetou po hlavě

Mačeta patří k častým zbraním lupičů a násilníků. Ilustrační foto.

Mačetou se rozhodl řešit spory muž na Chebsku. Zbraní zaútočil na cizince, kterého vinil ze ztráty alba poštovních...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz