Ztrátovému karlovarskému letišti mají pomoci nové linky i škola pilotů

  10:54aktualizováno  10:54
Ve ztrátě zhruba 15,3 milionu korun skončilo v minulém roce mezinárodní Letiště Karlovy Vary. Na výsledku se podepsal čtyřletý úbytek pasažérů a linek.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ze vzniklé ztráty tvoří něco přes osm milionů korun nájem, který letiště platí svému majiteli. Tím je kraj. Další přibližně tři miliony korun jsou odpisy.

„Reálná ztráta na provozu tak je zhruba 3,6 milionu korun a situaci už jsme začali řešit. Máme nové linky, nové výnosy a na letišti došlo k úsporám, ovšem nikoli na úkor výplat, ty naopak vzrostly. Uvidíme, jak to bude dál, protože provoz letiště závisí i na politické situaci. Věřím, že v roce 2019 už budeme v černých číslech,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík.

Situaci zachraňuje ruská nízkonákladová společnost

Krajští zastupitelé na svém dubnovém zasedání hodili letišti záchranné lano, když mu poslali 10 milionů korun z přebytku hospodaření. Jinak by se mohlo ocitnout ve finančních těžkostech. Před těmi jej doposud chránil naspořený zisk z předešlých let. Situace už by se ale podle ředitele letiště Václava Černého neměla opakovat.

„Díky spolupráci s ruskou nízkonákladovou společností Pobeda a tomu, jak se momentálně vyvíjí jednání o letech v příštím roce, jsem optimista. Myslím, že nic takového už letiště od kraje potřebovat nebude. S informacemi, které mám, se domnívám, že je to jednorázová pomoc,“ řekl na zastupitelstvu Černý.

Letišti by se zase mělo začít dařit. Ruská společnost Pobeda zavádí novou linku a v plánu jsou i další objednané či předběžně dohodnuté charterové lety. 

Vedení kraje předpokládá, že ve ztrátě bude ještě příští rok, nicméně odbavit už by mělo 50 tisíc pasažérů. Loni jich bylo pouze 25 tisíc.

Letiště je závislé na cestujících z východu

„V roce 2019 bychom se chtěli vrátit zpět na 100 tisíc cestujících,“ řekl Martin Hurajčík. Kraj podle něj vyjednává o nových linkách východním, západním i jižním směrem.

„Ať se nám to líbí, nebo ne, pro nás je důležité, aby se vrátily linky z Ruské federace i z bývalých sovětských zemí. Návštěvnost těchto hostů se v Karlovarském kraji zvyšuje a musíme dojednat, aby se obnovily bývalé linky,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

To jsou například spoje s Jekatěrinburgem, Ťumení, Petrohradem či Uzbekistánem, do nějž se létalo loni a linka byla velmi žádaná. „Samozřejmě musíme mít nějakou dlouhodobou vizi, která se bude naplňovat, a chceme, aby letiště bylo v plusových číslech. Má obrovský potenciál a musíme ho umět využít,“ podotkla hejtmanka.

Martin Hurajčík přitom prozradil, že jednou ze zamýšlených cest, jak pomoci letišti, je i zřízení pobočky školy pro výcvik pilotů civilních letadel. Ta vyučuje hlavně zahraniční studenty.

„Během dvou až tří let budou celosvětově chybět statisíce pilotů civilních letadel. Jednáme s jednou z největších společností, která spolupracuje i s univerzitami pro letecké piloty. Teoreticky by si v Karlových Varech mohla zřídit pobočku už v příštím roce,“ řekl náměstek.

Škola má podle něj velký záběr směrem na Čínu a Japonsko a je velmi žádaná. Studenti v ní absolvují půlroční a roční cyklus studia. „Letišti by to pomohlo z hlediska ekonomiky. Samozřejmě o to usilují i jiné kraje a my bychom chtěli, aby byla u nás,“ doplnila Jana Vildumetzová.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Najdete na iDNES.cz