Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravit silnici lze za polovic, ale nesmí platit stát, ukázala analýza

  8:56aktualizováno  8:56
Opravit silnici ze státních peněz je dvakrát tak drahé oproti opravám za krajské peníze. K takovému nelichotivému závěru dospěla analýza, kterou si nechalo udělat vedení Karlovarského kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Letos mu Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) poslal na rekonstrukce silnic druhých a třetích tříd 145 milionů.

„Velmi si vážíme toho, že kraje v letošním roce obdržely celkem čtyři miliardy korun na opravy silnic druhých a třetích tříd prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, program má ale jiné podmínky a jiný proces, než když silnice opravujeme my jako kraj,“ nastínila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která je zároveň i předsedkyní Asociace krajů ČR.

Přísnější pravidla se podle ní týkají projektové dokumentace, diagnostiky silnic i rozsahu prací. Proto si nechalo krajské vedení zpracovat analýzu.

Kraje umí šetřit

„Řekla nám, že pokud si opravujeme silnice sami, tak metr čtvereční stojí zhruba 500 korun, pokud je opravujeme prostřednictvím SFDI, tak nás metr čtvereční stojí zhruba tisíc korun,“ upozornila hejtmanka.

Jednat o tom chce jak na Asociaci krajů, tak s ostatními hejtmany, ministrem dopravy a premiérem. Peníze by podle ní měly jít přímo do krajských rozpočtů s tím, že určené budou výhradně na opravy silnic nižších tříd.

„Pokud by kraje dostaly tyto peníze přímo, opravilo by se daleko více úseků silnic. Požadavků je pořád mnoho a myslím, že i do malé obce má vést opravená komunikace,“ řekla Mračková Vildumetzová.

Bez diagnostiky to nejde

Ministerstvo dopravy ale potřebu diagnostiky brání, neboť je podle něj v souladu s vyhláškou. Představuje prý v podstatě minimální standard oprav silnic.

„Jedině respektování tohoto přístupu zajistí, že i poruchy komunikací, které nejsou zjevné na první pohled, budou odhaleny a následně odstraněny s menšími náklady, než by musely být vynaloženy v momentě, kdy poruchy budou naprosto zjevné a jejich odstranění několikanásobně dražší,“ tlumočila stanovisko ministerstva Lenka Rezková z tiskového oddělení.

Zároveň zmínila, že ministerstvo klade důraz na to, aby se prodloužila životnost silnic a peníze dostaly kraje z vládních úspor.

Na opravy a údržbu svých cest přitom mají využívat hlavně prostředky z takzvaného rozpočtového určení daní, prioritou SFDI je podle ministerstva v první řadě výstavba dálnic a železnic.

Obalovny nestíhají

„Dalším jednáním jsme případně otevřeni,“ podotkla Lenka Rezková. V souvislosti s rekonstrukcemi silnic vedení kraje upozornilo i na rostoucí ceny. Ty jsou nyní vyšší o čtyřicet procent.

„Polovinu tohoto nárůstu dělá třeba jen obalovna. Hodně se teď dělají nové silnice a obalovny nestíhají. Proto je u nich nárůst asi největší,“ vysvětlil krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík.

Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Jana Lichtnegera dojde díky nynějším penězům ze SFDI na dvanáct akcí.

„Investičních akcí se bude provádět šest. Jedná se například o opravy mostů, statické zajištění silnic, ale také o opravu průtahu obce Dubina. Neinvestičních oprav se bude provádět také šest. Jedná se o opravy poničených povrchů, kde dochází k výměně asfaltových souvrství,“ uvedl.

Mezi nejnákladnější rekonstrukce se řadí například oprava silnice Dolní Nivy - Stará, v Chebu u hřbitova, průtah Teplou, cesta u tepelského kláštera či průtah Lokte.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Osud zavál fotografa z Beskyd do Krušných hor, zachycuje jejich půvab

Amatérský fotograf Vít Skotnica vyráží na kole do Krušných hor, kde zachycuje...

Fotí zajímavé snímky Krušných hor, na kole sjíždí ty nejhorší terény a mezitím objevuje zaniklé objekty nebo se vrací...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz