Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Jsem prostě soutěživý typ,“ tvrdí mariánskolázeňská modelářka

  8:38aktualizováno  8:38
Mezi plastikovými modeláři se mnoho žen nenajde. Jednou z výjimek je Kamila Chmelařová, členka Klubu plastikových modelářů Mariánské Lázně. Před několika dny se vrátila z modelářského mistrovství světa v anglickém Telfordu.

Větší část výpravy mariánskolázeňských modelářů v Telfordu. | foto: KPM Mariánské Lázně

Její modelářská kariéra přitom začala nenápadně před několika roky, když se u ní doma zastavil místopředseda modelářů Martin Němec.

„Tehdy jsem se mu pochlubila svým prvním a tehdy i posledním plastikovým modelem. Martin mne za něj docela pochválil a řekl, že to by šlo,“ vzpomíná dodnes Kamila Chmelařová.

Navíc se zmínil o tom, že mariánskolázeňští modeláři jezdí pravidelně na nejrůznější soutěže, a nikdy se nevracejí s prázdnou. Ať už se jedná o okresní klání nebo mistrovství světa. „A protože jsem soutěživý typ, tak jsem se k plastikové modelařině znovu vrátila,“ poznamenala. Začala znovu stavět a objíždět nejrůznější soutěže.

Klid a pohoda

„Na jaře jsem dostala k svátku model legendární stíhačky P-51 D Mustang a bylo rozhodnuto. S ním pojedu do Anglie,“ dodala.

A tak se z fyzioterapeutky, matky dvou dcer a manželky stala ještě vášnivá modelářka. A to všechno zvládla i s krasobruslením a běháním půlmaratonů.

„Modelařina mi dává klid a pohodu. Stavěla jsem po večerech, kdy doma zavládl klid. K modelu jsem si sedla třeba v devět večer a skončila klidně i po půlnoci,“ vylíčila svůj život.

Modelářský kroužek pro seniory

Tak jednoduché to ale nebylo. „Vždy, když o tom někomu říkám, tak tvrdím, že jsem vedl modelářský kroužek pro seniory po Facebooku,“ vylíčil modelářské znovuzrození Kamily Chmelařové její guru Martin Němec.

Fotogalerie

„Hodně mi na začátku radil. Vždycky jsem něco udělala, občas špatně, vyfotila a poslala přes Facebook. Martin mi pak vysvětloval, jak celou situaci napravit nebo udělat lépe. Někdy byl na nervy z toho, jaké jsem používala termíny,“ vysvětlila Chmelařová.

Jejich společné úsilí bylo nakonec korunováno úspěchem. Na mistrovské klání si Kamila Chmelařová vezla hned dva modely. Ve své kategorii se tak stala jedinou soutěžící ženou. Soutěž nakonec Kamilu Chmelařovou i její další kolegy z klubu naprosto ohromila.

Hrdí Angličané

„Telford na mě udělal parádní dojem. Poznala jsem tam spoustu nových lidí zapálených do toho, co dělají. Poznala jsem nezištnou sounáležitost mezi modeláři,“ popsala své zkušenosti z velké mezinárodní akce. A protože na programu akce byla i návštěva několika leteckých muzeí, nechyběla na žádné z prohlídek.

„Angličané jsou na svou historii hrdí. Bylo to vidět všude, kam jsme zavítali. Při Dni veteránů každý hrdě nosil na klopě vlčí máky, do muzeí chodily celé rodiny i s dětmi a bylo vidět, že je to baví. Navíc všechny expozice byly nádherně udělané,“ shrnula Chmelařové své dojmy z Anglie.

Devět cen desetičlenné výpravy

Na cestu do anglického Telfordu, kde se mistrovství konalo, vyrazilo letos, díky podpoře radnice, hned deset členů mariánskolázeňského klubu. Jejich cesta byla opět úspěšná. Přivezli hned devět ocenění.

Kamila Chmelařová cenu nezískala. „Nevadí, příště to určitě vyjde,“ prohlásila. Stejně jako ona, byl nováčkem soutěže Rudolf Šperlich a junior Filip Dykas. Oba si ze svého prvního mezinárodního klání odvezli ocenění Commended.

Šéf výpravy, Martin Němec, získal hned čtyři ceny. Zlatou medaili v kategorii dopravních letadel v měřítku 1:144 za model dopravního letounu Iljušin Il-18, stříbro za model stíhačky Corsair II a dvě ocenění Commended za modely letadel Vought Kingfisher a F-15. „Efpatnáctky“ si všimli i izraelští modeláři, kteří model ocenili zvláštní cenou.

Petr Němec (syn Martina Němce), který studuje mariánskolázeňské gymnázium si z letošního modelářského klání přivezl stříbro za model legendárního českého vozítka Velorex v měřítku 1:72 a ocenění Commended za dioráma Box.

Bronz na model prototypové stíhačky MiG I-225 vybojoval předseda klubu Michael Kaplan.

Mistrovské modely, které se líbily porotě v anglickém Telfordu uvidí také návštěvníci tradiční soutěže mariánskolázeňských modelářů O pohár starosty města Mariánské Lázně, která se bude konat v sobotu 4. března 2017.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz