Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj brzdí v rozvoji chybějící dálnice, shodli se odborníci

  17:28aktualizováno  17:28
Nedokončená dálnice D6 je hlavní brzdou rozvoje Karlovarského kraje. Tento názor zastávali prakticky všichni účastníci středeční akce Karlovarský kraj – místo k žití, místo k podnikání, která se uskutečnila v karlovarském Grandhotelu Ambassador – Národní dům.

Nad tématem „Karlovarský kraj - místo k žití, místo k podnikání“ se v karlovarském Grandhotelu Ambassador - Národní dům sešli jak ekonomičtí experti, tak zástupci podnikatelů z regionu. Přednášející Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Setkání uspořádalo vydavatelství Mafra, pod jehož hlavičkou vycházejí deníky MF DNES a Lidové noviny. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je právě komunikace z Prahy do Karlových Varů jednou z celostátních priorit.

Fotogalerie

A nejde jen o to, aby se do regionu dostali klienti lázní, které neodmyslitelně k severozápadní části České republiky patří.

„Právě tato komunikace by mohla do regionu přitáhnout logistické společnosti i zpracovatelský průmysl,“ vysvětlil jeden z přínosů dálnice Sobíšek.

Pro ekonomiku kraje je ovšem podle jeho názoru klíčové využití silných stránek, které tkví v lázeňství a cestovním ruchu. „V počtu přenocování v poměru k počtu obyvatel je Karlovarský kraj druhým za Prahou. Navíc plná třetina mimopražských přenocování je právě v Karlovarském kraji,“ zdůraznil Sobíšek.

Turistů z Ruska jezdí do Varů výrazně méně

I cestovní ruch má však svá úskalí, o čemž se v posledních letech přesvědčují zejména karlovarští hoteliéři. Ti se totiž v minulosti soustředili zejména na ruskou klientelu. Vzhledem k sankcím, které na Rusko uvalila Evropská unie, však počet turistů z této části světa výrazně klesl.

„Do budoucna je proto důležitá diverzifikace klientely. Tedy namíchat návštěvníky tak, aby situace v turistickém ruchu nebyla tolik náchylná na vývoj politické situace ve světě,“ konstatoval Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů.

Podle Eduarda Bláhy, prezidenta Svazu léčebných lázní České republiky a generálního ředitele Léčebných lázní Jáchymov, se ovšem propad zahraniční klientely dotkl všech lázeňských měst v regionu.

„Určitý optimismus může naopak vyvolat zvýšený zájem tuzemských návštěvníků lázní. Ti ale nedokážou nahradit ztráty ze zahraničí,“ posteskl si Bláha.

Právě tuzemská klientela je podle jeho názoru nejrychlejší cesta, jak lázeňství a cestovní ruch dostat zpět na výsluní dění v regionu.

„V tomto ohledu je ovšem v rámci lázeňství důležitá spolupráce se zdravotními pojišťovnami. Karlovy Vary přitom v minulosti tuzemské pojištěnce odmítaly,“ dodal prezident lázeňského svazu.

Podle primátora Petra Kulhánka má v regionu vedle těžby právě lázeňství největší tradici. Což ovšem neznamená, že by se v Karlovarském kraji neměla rozvíjet i průmyslová odvětví. „Úkolem je dostat do regionu takový průmysl, který může koexistovat právě s lázeňstvím,“ konstatoval primátor.

Možností, kde zřídit výrobní podniky, případně logistická centra, je v kraji dost. „Stále ovšem narážíme na nedokonalou dopravní infrastrukturu,“ vrátil se k problému nedostavěné dálnice Kulhánek.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Najdete na iDNES.cz