Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská vláda tají, co zjistili ve Varech vyšetřovatelé Evropské unie

  9:29aktualizováno  9:29
Vláda ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji odmítá zveřejnit tři zprávy, které jí na konci minulého týdne z Bruselu poslal Evropský úřad pro boj proti podvodům. Prý dá informace k dispozici později. Zřejmě až po volbách.

Evropský kontrolní úřad zajímá i stavba budovy ISŠTE Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tím politici přiživili spekulace, že evropští vyšetřovatelé narazili na něco závažného při prověrce dotovaných zakázek na opravu Becherovy vily a stavbu středních škol v Ostrově a Sokolově.

Opoziční zastupitel Jan Bureš (ODS) se už v úterý ptal na krajském úřadě, jestli může zprávy z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) dostat.

Hejtman mu údajně slíbil, že ve středu je obdrží. Jenže ten den ráno se vedení kraje rozhodlo překvapivě jinak.

Kopie zpráv nepošle kraj okamžitě zastupitelům, kteří o ně požádali. Nýbrž někdy později všem čtyřiceti pěti zastupitelům a i s oponentními připomínkami, které k nálezu připravuje krajský úřad.

"Souhrnnou zprávu očištěnou od osobních údajů dostanou všichni zastupitelé najednou," tlumočila mluvčí kraje Jana Pavlíková. Kdy to bude, neuměla ve středu odhadnout. To rozpálilo opoziční ODS, která se snaží toto zaváhání krajské vlády dva dny před volbami využít.

Podezřelé zakázky

Tři akce za 889 milionů: galerie a dvě školy

1. Přestavba Becherovy vily na interaktivní galerii 

Soutěž organizoval: krajský úřad

Jediná nabídka: Thermia Bau Karlovy Vary + Prefa-Beton Cheb (84 mil. Kč) - vítěz

Zvláštnosti: Do původního výběrového řízení se hlásily 3 firmy. Kraj ale soutěž zrušil, protože nabídková cena sdružení Thermia Bau-Prefa byla 99 milionů korun. Tedy výrazně nad finanční možnosti kraje, který si dal limit 85 milionů korun. Do dalšího výběru už se překvapivě přihlásila jen jediná firma s tou 'správnou' cenou. Obchodním ředitelem Prefy byl krajský zastupitel za ČSSD Jakub Pánik.

2. Stavba ISŠTE Sokolov 

Soutěž pro kraj organizoval: Axcode

Šest nabídek od firem a sdružení

Konečné pořadí firem: 1. Syner (380 milionů Kč), 2. Skanska, 3. OHL ŽS, 4. Metrostav

Zvláštnosti: Skanska CZ nabídla o 20 milionů korun nižší cenu, přesto zakázku získalo sdružení Syner+Algon+ISSO. Při hodnocení nabídek rozhodovala cena (60 procent), dalších 30 procent (návrh postupu stavby, aby neohrozila výuku ve škole) záleželo na subjektivním posouzení komise. Záruka za dílo měla váhu 10 procent. Podle informací MF DNES rozhodlo o vítězi právě subjektivní kritérium.

3. Stavba Centra technického vzdělávání Ostrov

Soutěž pro kraj organizoval: Veřejné zakázky s. r. o.

Tři nabídky od firem a sdružení: Vítěz: Metrostav (425 mil. Kč)

Zvláštnosti: Dvě ze tří nabídek komise vyloučila. Firmu Skanska kvůli tomu, že nedodala přílohu k účetní závěrce a atest ke kvalitě nábytkářské výroby. Swietelsky údajně nesplnila kvalifikační předpoklady a předložila zmatečnou nabídku. Komisi nebylo jasné, jestli jde o společnou nabídku dvou zájemců nebo o nabídku firmy a subdodavatele. Ve hře zůstalo jen sdružení pod vedením Metrostavu.

"Nález úřadu, který se specializuje na boj s korupcí v EU, obsahuje podle neoficiálních informací popis kriminální činnosti jednoho z vedoucích činitelů krajské ČSSD," uvedla ODS ve svém prohlášení.

Občanští demokraté naráží na osobu šéfa krajské ČSSD Jakuba Pánika. Ten seděl v komisi, jež otevírala obálky s nabídkami firem na opravu Becherovy vily. O zakázku se hlásilo také sdružení firem Thermia Bau - Prefa-Beton. Pánik byl tehdy zároveň obchodním ředitelem Prefa-Betonu.

Soutěž na dodavatele potom ale krajská vláda zrušila, protože nabídková cena 99 milionů korun od nejlevnější firmy (právě od sdružení Thermia Bau - Prefa) byla nad finanční možnosti kraje.

Do opakované soutěže už se pak nepřihlásili tři, ale jen jeden uchazeč s tou 'správnou' cenou. A to sdružení Thermia Bau - Prefa-Beton (84 milionu korun).

"Byl jsem jen v komisi pro otevírání obálek, která nemohla nic ovlivnit. Až při otevírání jsem zjistil, že se o zakázku hlásí i Prefa. Kolegy jsem informoval, že jsem zaměstnancem Prefy. Přítomný právník konstatoval, že nabídky nehodnotíme, ale pouze konstatujeme, kteří zájemci splňují kritéria a tečka. Proto se právník i ostatní členové komise shodli, že nejde o střet zájmů. Nerozumím, proč z tři a půl roku staré záležitosti chce někdo dělat dva dny před volbami kriminální čin," odmítá podezření Jakub Pánik.

Poukázal na to, že všechny tři zakázky prověřila česká policie a případ odložila. Stejně tak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "České úřady a orgány rozhodly, že zákon porušen nebyl," řekl Pánik.

On ani jeho kolegové z ČSSD prý zprávy OLAF neměli čas číst, protože pokračují v předvolební kampani v ulicích měst, nebo mají volno.

Je to podraz, říká opoziční zastupitel Bureš

Opoziční zastupitel Jan Bureš tvrdí, že v úterý dostal od hejtmana slovo, že mu kraj zprávy OLAF k zakázkám ve středu pošle.

"Je to podraz. Mohu si myslet, že nález je tak závažný, že se ho ČSSD bojí zveřejnit. Nedá se na to říct nic jiného, než že ČSSD řídí kraj špatně," zlobil se Bureš.

Podle něj zřejmě krajská vláda má co tajit a rozhodla se pro zdržovací taktiku.

"Je to zvláštní, protože třeba nedávné výsledky auditu dotovaných projektů od firmy Deloitte mi kraj poskytl hned," diví se Bureš.

Proti zdržovací taktice protestují také další opoziční strany. "Krajská vláda jen mlží a bagatelizuje problémy, které se týkají dotací z ROP Severozápad," uvedl lídr Koalice pro Karlovarský kraj Marek Poledníček. Zadržování všech negativních informací kritizuje také zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Kvůli podezření z machinací s dotacemi v ROP Severozápad hrozí Ústeckému a Karlovarskému kraji vratka ve výši až 3,4 miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz