Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská vláda tají, co zjistili ve Varech vyšetřovatelé Evropské unie

  9:29aktualizováno  9:29
Vláda ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji odmítá zveřejnit tři zprávy, které jí na konci minulého týdne z Bruselu poslal Evropský úřad pro boj proti podvodům. Prý dá informace k dispozici později. Zřejmě až po volbách.

Evropský kontrolní úřad zajímá i stavba budovy ISŠTE Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tím politici přiživili spekulace, že evropští vyšetřovatelé narazili na něco závažného při prověrce dotovaných zakázek na opravu Becherovy vily a stavbu středních škol v Ostrově a Sokolově.

Opoziční zastupitel Jan Bureš (ODS) se už v úterý ptal na krajském úřadě, jestli může zprávy z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) dostat.

Hejtman mu údajně slíbil, že ve středu je obdrží. Jenže ten den ráno se vedení kraje rozhodlo překvapivě jinak.

Kopie zpráv nepošle kraj okamžitě zastupitelům, kteří o ně požádali. Nýbrž někdy později všem čtyřiceti pěti zastupitelům a i s oponentními připomínkami, které k nálezu připravuje krajský úřad.

"Souhrnnou zprávu očištěnou od osobních údajů dostanou všichni zastupitelé najednou," tlumočila mluvčí kraje Jana Pavlíková. Kdy to bude, neuměla ve středu odhadnout. To rozpálilo opoziční ODS, která se snaží toto zaváhání krajské vlády dva dny před volbami využít.

Podezřelé zakázky

Tři akce za 889 milionů: galerie a dvě školy

1. Přestavba Becherovy vily na interaktivní galerii 

Soutěž organizoval: krajský úřad

Jediná nabídka: Thermia Bau Karlovy Vary + Prefa-Beton Cheb (84 mil. Kč) - vítěz

Zvláštnosti: Do původního výběrového řízení se hlásily 3 firmy. Kraj ale soutěž zrušil, protože nabídková cena sdružení Thermia Bau-Prefa byla 99 milionů korun. Tedy výrazně nad finanční možnosti kraje, který si dal limit 85 milionů korun. Do dalšího výběru už se překvapivě přihlásila jen jediná firma s tou 'správnou' cenou. Obchodním ředitelem Prefy byl krajský zastupitel za ČSSD Jakub Pánik.

2. Stavba ISŠTE Sokolov 

Soutěž pro kraj organizoval: Axcode

Šest nabídek od firem a sdružení

Konečné pořadí firem: 1. Syner (380 milionů Kč), 2. Skanska, 3. OHL ŽS, 4. Metrostav

Zvláštnosti: Skanska CZ nabídla o 20 milionů korun nižší cenu, přesto zakázku získalo sdružení Syner+Algon+ISSO. Při hodnocení nabídek rozhodovala cena (60 procent), dalších 30 procent (návrh postupu stavby, aby neohrozila výuku ve škole) záleželo na subjektivním posouzení komise. Záruka za dílo měla váhu 10 procent. Podle informací MF DNES rozhodlo o vítězi právě subjektivní kritérium.

3. Stavba Centra technického vzdělávání Ostrov

Soutěž pro kraj organizoval: Veřejné zakázky s. r. o.

Tři nabídky od firem a sdružení: Vítěz: Metrostav (425 mil. Kč)

Zvláštnosti: Dvě ze tří nabídek komise vyloučila. Firmu Skanska kvůli tomu, že nedodala přílohu k účetní závěrce a atest ke kvalitě nábytkářské výroby. Swietelsky údajně nesplnila kvalifikační předpoklady a předložila zmatečnou nabídku. Komisi nebylo jasné, jestli jde o společnou nabídku dvou zájemců nebo o nabídku firmy a subdodavatele. Ve hře zůstalo jen sdružení pod vedením Metrostavu.

"Nález úřadu, který se specializuje na boj s korupcí v EU, obsahuje podle neoficiálních informací popis kriminální činnosti jednoho z vedoucích činitelů krajské ČSSD," uvedla ODS ve svém prohlášení.

Občanští demokraté naráží na osobu šéfa krajské ČSSD Jakuba Pánika. Ten seděl v komisi, jež otevírala obálky s nabídkami firem na opravu Becherovy vily. O zakázku se hlásilo také sdružení firem Thermia Bau - Prefa-Beton. Pánik byl tehdy zároveň obchodním ředitelem Prefa-Betonu.

Soutěž na dodavatele potom ale krajská vláda zrušila, protože nabídková cena 99 milionů korun od nejlevnější firmy (právě od sdružení Thermia Bau - Prefa) byla nad finanční možnosti kraje.

Do opakované soutěže už se pak nepřihlásili tři, ale jen jeden uchazeč s tou 'správnou' cenou. A to sdružení Thermia Bau - Prefa-Beton (84 milionu korun).

"Byl jsem jen v komisi pro otevírání obálek, která nemohla nic ovlivnit. Až při otevírání jsem zjistil, že se o zakázku hlásí i Prefa. Kolegy jsem informoval, že jsem zaměstnancem Prefy. Přítomný právník konstatoval, že nabídky nehodnotíme, ale pouze konstatujeme, kteří zájemci splňují kritéria a tečka. Proto se právník i ostatní členové komise shodli, že nejde o střet zájmů. Nerozumím, proč z tři a půl roku staré záležitosti chce někdo dělat dva dny před volbami kriminální čin," odmítá podezření Jakub Pánik.

Poukázal na to, že všechny tři zakázky prověřila česká policie a případ odložila. Stejně tak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "České úřady a orgány rozhodly, že zákon porušen nebyl," řekl Pánik.

On ani jeho kolegové z ČSSD prý zprávy OLAF neměli čas číst, protože pokračují v předvolební kampani v ulicích měst, nebo mají volno.

Je to podraz, říká opoziční zastupitel Bureš

Opoziční zastupitel Jan Bureš tvrdí, že v úterý dostal od hejtmana slovo, že mu kraj zprávy OLAF k zakázkám ve středu pošle.

"Je to podraz. Mohu si myslet, že nález je tak závažný, že se ho ČSSD bojí zveřejnit. Nedá se na to říct nic jiného, než že ČSSD řídí kraj špatně," zlobil se Bureš.

Podle něj zřejmě krajská vláda má co tajit a rozhodla se pro zdržovací taktiku.

"Je to zvláštní, protože třeba nedávné výsledky auditu dotovaných projektů od firmy Deloitte mi kraj poskytl hned," diví se Bureš.

Proti zdržovací taktice protestují také další opoziční strany. "Krajská vláda jen mlží a bagatelizuje problémy, které se týkají dotací z ROP Severozápad," uvedl lídr Koalice pro Karlovarský kraj Marek Poledníček. Zadržování všech negativních informací kritizuje také zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Kvůli podezření z machinací s dotacemi v ROP Severozápad hrozí Ústeckému a Karlovarskému kraji vratka ve výši až 3,4 miliardy korun.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Najdete na iDNES.cz