Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodně důležitá je psychická pohoda, říká žena s roztroušenou sklerózou

  11:57aktualizováno  11:57
Když oslavila Kristovy roky, lékaři jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu. V té době byla Michaela Valentová z Karlovarska šťastnou maminkou dvou dětí a všechno měla před sebou. Přes nepřízeň osudu se ale nevzdala. Dnes pomáhá ostatním a dokazuje, že stačí málo, aby bylo člověku lépe.

Michaela Valentová, pořadatelka AVON pochodu v Ostrově a také tradičního každoročního Běhu s čelovkou v Ostrově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejprve začala Michaela Valentová podporovat ostatní nemocné Během s čelovkou, který je od počátku zaměřený právě na pacienty se stejnou diagnózou, jakou má i ona.

„Lidé s roztroušenou sklerózou si mě nacházejí na Facebooku a oslovují mě. To je důvod, proč to všechno dělám. A nikdy nepřestanu,“ slibuje Valentová.

Vážná nemoc dala jejímu životu nový směr a ona našla sílu všechno zvládnout. „K pořádání benefičních akcí mě vedla právě má diagnóza. Rozhodla jsem se, že začnu pomáhat i druhým, aby věděli, že na to nejsou sami,“ vysvětlila Valentová.

Běh s čelovkou

Akce zaměřená na běhání se zrodila v roce 2013. „Když člověk onemocní roztroušenou sklerózou, tak jde jeho život dál. Někdy je to těžší, ale kdo to má v životě jednoduché. A tak se už pět let scházejí pacienti právě na ‚čelovce‘, aby viděli, že nejsou jediní a mají vedle sebe někoho, kdo je na tom stejně,“ podotkla.

Michaela Valentová

  • V roce 2017 získala cenu Žena regionu. A letos krajskou cenu Ď.
  • Od roku 2013 pořádá v Ostrově Běh s čelovkou zaměřený na podporu lidí, kterým byla diagnostikována roztroušená skleróza.
  • Každý rok se vybírá konkrétní pacient, kterému je běh určen.
  • Letos 15. prosince se uskuteční už druhý ročník.

Podle Valentové je všechno o tom, jak si celou situaci nemocný srovná v hlavě. Jestli to vzdá, nebo se rozhodne bojovat.

„Ve chvíli, kdy se pacient vzdá, tak to s ním jde rychle z kopce. Moje kamarádka je takový případ. Dnes už je na vozíku. Psychická pohoda dělá u této nemoci hodně. A navíc, když vidíte, že na nemoc nejste sami a stejnou chorobou trpí i někdo další, tak to člověka jen posílí,“ myslí si Valentová.

Ta se postupem doby rozhodla rozšířit svou působnost i do oblasti prevence rakoviny prsu. A tak už druhým rokem pořádá pochod městem Ostrov, který má na tuto nemoc upozornit. I k tomu ji vedla téměř osobní zkušenost.

„Moje dvě nejbližší kamarádky onemocněly rakovinou prsu a já si říkala, že to nejjednodušší, co můžeme udělat, je vzít si tričko a podpořit prevenci,“ popsala počátek svého dalšího velkého projektu.

Rakovina prsu

„Letos budeme mít druhý ročník, na který se moc těším a jsem zároveň velmi nervózní. Doufám, že se vyvede stejně jako ten první,“ svěřila se Valentová.

Průvod projde Ostrovem už tuto neděli. V 16 hodin vyrazí účastníci, nadšenci a podporovatelé ze zámeckého parku na dvoukilometrový pochod. Zájemci si na speciální figuríně vyzkoušejí, jak správně provádět samovyšetření prsu.

Michaela Valentová byla za svou obětavost v loňském roce oceněna, získala titul Žena regionu. „Myslím si, že mě ocenili za všeobecnou charitativní činnost, ale to slovo nemám moc ráda. Nedělám nic navíc. Každý máme tu možnost pomoci druhému. Beru to tak, že když někdo potřebuje, tak mu pomůžu,“ řekla Valentová.

Důležité je naslouchat

Díky této ceně navíc zjistila, že na to není sama.

„Co se týče ankety Žena regionu, tak ta mi ukázala, že je nás opravdu hodně. V Karlovarském kraji pomáhá každý tak, jak je v jeho silách. Lidé potřebují vědět, na koho se obrátit, když budou mít problém nebo se dostanou do tíživé situace,“ vysvětlila s tím, že to není jen o finanční pomoci, ale i o tom, že si člověk potřebuje s někým popovídat, aby věděl, že mu někdo naslouchá.

„V moci každého z nás je jen naslouchat. Když je třeba, tak jsem vrba. Ono to často stačí, když lidé vidí, že jim někdo naslouchá a nejsou na to sami. Na mě se obrací spousta pacientů, kterým byla diagnostikována třeba právě roztroušená skleróza. Převážně se jedná o mladé lidi z Karlovarského kraje a je jich hodně,“ dodala Valentová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Osud zavál fotografa z Beskyd do Krušných hor, zachycuje jejich půvab

Amatérský fotograf Vít Skotnica vyráží na kole do Krušných hor, kde zachycuje...

Fotí zajímavé snímky Krušných hor, na kole sjíždí ty nejhorší terény a mezitím objevuje zaniklé objekty nebo se vrací...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Najdete na iDNES.cz