Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pejskaři přihlašují zvířata v menších obcích, aby ušetřili na poplatcích

  11:43aktualizováno  11:43
Přestože podle statistik v Česku roste počet chovaných psů, řada měst v Karlovarském kraji hlásí, že v posledních letech jejich množství klesá. Jenže skoro jistě jen na papíře. Ve skutečnosti někteří majitelé svá zvířata přihlašují u svých známých v menších obcích, aby se vyhnuli vysokým poplatkům.

Chebský strážník při kontrole psa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příkladem mohou být Karlovy Vary, kde počet přihlášených zvířat klesl za posledních deset let téměř o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale psů neubývá, jen je jejich majitelé přihlašují v menších obcích, kde jsou poplatky za tyto mazlíčky výrazně nižší.

„Je to poměrně častý jev,“ myslí si mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podle jeho slov se výše poplatku stanoveného vyhláškou od roku 2012 nezměnila.

Základní je tisíc korun ročně, za druhého a dalšího psa by pak měl majitel uhradit 1 500 korun. Člověk, pro něhož je některý druh důchodu jediným příjmem, zaplatí zvýhodněnou sazbu 200 korun, za každého dalšího psa 300 korun.

„Z údajů, které máme k dispozici, vyplývá, že klesá nejen počet psů v registru, ale i průměrný vybraný poplatek. To znamená, že ubývá majitelů psů, kteří nejsou důchodci,“ vysvětluje Kopál.

S nižším počtem přihlášených zvířat však klesá i částka, kterou město vybere od majitelů na poplatcích a kterou by mohlo využít například při úklidu veřejných prostranství. Je pravdou, že v menších obcích jsou poplatky výrazně nižší.

Například v Lipové zaplatí majitel 150 korun, za každého dalšího hafana pak 200 korun. Pokud je to důchodce, tak poplatky klesnou na polovinu. Podle slov tamního starosty Vladimíra Dudy však takto přihlášená zvířata prakticky není možné dohledat. „U nás k žádnému masivnímu růstu počtu přihlášených psů nedochází,“ dodal.

V Aši ubyla pětina psů

Problémy s pejskaři, kteří se vyhýbají hrazení poplatků, řeší také město Aš. „To už je letitá praxe, že chovatel přihlásí svého mazlíčka někde v okolních obcích,“ potvrzuje mluvčí úřadu Milan Vrbata s tím, že v posledních deseti letech ubylo v registru přibližně 300 zvířat, což je přibližně pětina z původního počtu.

Při poslední akci strážníků se navíc ukázalo, že z více než stovky psů, u nichž byla pochybnost, že nejsou řádně přihlášeni, bylo osm desítek neregistrovaných.

„Z nich je již 63 řádně přihlášeno, a to bez jakékoliv sankce, v dalších 17 případech byla majitelům, kteří svou povinnost nesplnili, udělena pořádková pokuta,“ doplnil Vrbata s tím, že kontroly plánuje městská policie po čase zopakovat.

K dnešnímu dni je v Aši přihlášeno přibližně 1100 psů. „Předpokládáme, že další desítky zvířat jsou dosud mimo úřední evidenci,“ dodal Vrbata. Dle obecně závazné vyhlášky je základní roční sazba poplatku za psa chovaného v rodinném domě v Aši a okolních obcích 500 korun. Za psa chovaného v panelovém domě pak 1000 korun.

Strážníci kontrolují čipy

Povinnost uhradit poplatek přitom vzniká majiteli psa v den, kdy zvíře dovršilo stáří tří měsíců, nebo v den, kdy nabyl psa staršího tří měsíců.

Naopak v Sokolově podobné problémy nepozorují. Podle velitele tamní městské policie Petra Procházky je za tím mnohaletá práce strážníků, kteří už své pejskaře znají a dokonce pro ně pořádají nejrůznější akce.

 „Ale všímají si i samotní lidé a někdy nás upozorní, že se někde objevil nový pes,“ uvedl Procházka s tím, že součástí běžných pochůzek strážníků je i kontrola povinného čipování. Poplatky v Sokolově jsou přitom ve stejné výši jako v Karlových Varech.

Výraznější úbytek počtu přihlášených hafanů nezaznamenávají ani v Chebu. „Za posledních pět let se to množství v podstatě nezměnilo. Ročně evidujeme kolem 2,5 tisíce psů,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.Nejčtenější

O české a slovenské tituly cyklistů. Se Saganem i Kulhavým, bez Sáblíkové

Zablácený, udýchaný, ale nejrychlejší. Peter Sagan bezprostředně po úspěšném...

Také mistři světa ze tří různých cyklistických odvětví se utkají na trati elitního závodu mužů při společném...

Lidé pomohli Jakubovi, teď on na oplátku pomůže dvěma děvčátkům

Jakub Radechovský potřeboval speciální přístroj, který by mu usnadnil chůzi....

Před lety Jakubu Radechovskému z Karlovarska obrátila fatální autonehoda život naruby. V době, kdy potřeboval pomoc, se...Do Varů míří Terry Gilliam a hrdina z věznice Shawshank Tim Robbins

Festival nad řekou - Terry Gilliam

Herec a režisér Tim Robbins, jenž má Oscara za vedlejší roli v Tajemné řece, a Anna Paquinová, nositelka stejné ceny za...

Řidička upozornila policii na přetížený náklaďák, vezl dvě tuny navíc

Kontrolní vážení potvrdilo, že je náklaďák značně přetížený.

Na malý náklaďák naložený tak, že se sotva ploužil, upozornila policii řidička na dálnici D6 v Karlovarském kraji....

Vrchní soud snížil o čtyři roky výjimečný trest za brutální vraždu

Jiří Rigó před pražským vrchním soudem.

Vrchní soud v Praze zmírnil na 21 let vězení trest šestadvacetiletému Jiřímu Rigó, který před rokem v Sokolově surově...

Další z rubriky

Karlovarští strážníci nasadí při festivalu do terénu opět i psy

Stovky lidí stály ve frontě na první lístky na karlovarský filmový festival.

Stovky tisíc návštěvníků, kteří každoročně v době filmového festivalu „prolétnou“ Karlovými Vary, znamenají i víc práce...

Chceme být nejlepší oční klinikou v Česku, říká uznávaný specialista

Primář očního oddělení sokolovské nemocnice Andrej Farkaš.

Po škole snil o neurochirurgii, ale nakonec se z něj stal uznávaný specialista v oblasti oční chirurgie. Andrej Farkaš...

Řidička upozornila policii na přetížený náklaďák, vezl dvě tuny navíc

Kontrolní vážení potvrdilo, že je náklaďák značně přetížený.

Na malý náklaďák naložený tak, že se sotva ploužil, upozornila policii řidička na dálnici D6 v Karlovarském kraji....

Najdete na iDNES.cz