Pejskaři přihlašují zvířata v menších obcích, aby ušetřili na poplatcích

  11:43aktualizováno  11:43
Přestože podle statistik v Česku roste počet chovaných psů, řada měst v Karlovarském kraji hlásí, že v posledních letech jejich množství klesá. Jenže skoro jistě jen na papíře. Ve skutečnosti někteří majitelé svá zvířata přihlašují u svých známých v menších obcích, aby se vyhnuli vysokým poplatkům.

Chebský strážník při kontrole psa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příkladem mohou být Karlovy Vary, kde počet přihlášených zvířat klesl za posledních deset let téměř o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale psů neubývá, jen je jejich majitelé přihlašují v menších obcích, kde jsou poplatky za tyto mazlíčky výrazně nižší.

„Je to poměrně častý jev,“ myslí si mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podle jeho slov se výše poplatku stanoveného vyhláškou od roku 2012 nezměnila.

Základní je tisíc korun ročně, za druhého a dalšího psa by pak měl majitel uhradit 1 500 korun. Člověk, pro něhož je některý druh důchodu jediným příjmem, zaplatí zvýhodněnou sazbu 200 korun, za každého dalšího psa 300 korun.

„Z údajů, které máme k dispozici, vyplývá, že klesá nejen počet psů v registru, ale i průměrný vybraný poplatek. To znamená, že ubývá majitelů psů, kteří nejsou důchodci,“ vysvětluje Kopál.

S nižším počtem přihlášených zvířat však klesá i částka, kterou město vybere od majitelů na poplatcích a kterou by mohlo využít například při úklidu veřejných prostranství. Je pravdou, že v menších obcích jsou poplatky výrazně nižší.

Například v Lipové zaplatí majitel 150 korun, za každého dalšího hafana pak 200 korun. Pokud je to důchodce, tak poplatky klesnou na polovinu. Podle slov tamního starosty Vladimíra Dudy však takto přihlášená zvířata prakticky není možné dohledat. „U nás k žádnému masivnímu růstu počtu přihlášených psů nedochází,“ dodal.

V Aši ubyla pětina psů

Problémy s pejskaři, kteří se vyhýbají hrazení poplatků, řeší také město Aš. „To už je letitá praxe, že chovatel přihlásí svého mazlíčka někde v okolních obcích,“ potvrzuje mluvčí úřadu Milan Vrbata s tím, že v posledních deseti letech ubylo v registru přibližně 300 zvířat, což je přibližně pětina z původního počtu.

Při poslední akci strážníků se navíc ukázalo, že z více než stovky psů, u nichž byla pochybnost, že nejsou řádně přihlášeni, bylo osm desítek neregistrovaných.

„Z nich je již 63 řádně přihlášeno, a to bez jakékoliv sankce, v dalších 17 případech byla majitelům, kteří svou povinnost nesplnili, udělena pořádková pokuta,“ doplnil Vrbata s tím, že kontroly plánuje městská policie po čase zopakovat.

K dnešnímu dni je v Aši přihlášeno přibližně 1100 psů. „Předpokládáme, že další desítky zvířat jsou dosud mimo úřední evidenci,“ dodal Vrbata. Dle obecně závazné vyhlášky je základní roční sazba poplatku za psa chovaného v rodinném domě v Aši a okolních obcích 500 korun. Za psa chovaného v panelovém domě pak 1000 korun.

Strážníci kontrolují čipy

Povinnost uhradit poplatek přitom vzniká majiteli psa v den, kdy zvíře dovršilo stáří tří měsíců, nebo v den, kdy nabyl psa staršího tří měsíců.

Naopak v Sokolově podobné problémy nepozorují. Podle velitele tamní městské policie Petra Procházky je za tím mnohaletá práce strážníků, kteří už své pejskaře znají a dokonce pro ně pořádají nejrůznější akce.

 „Ale všímají si i samotní lidé a někdy nás upozorní, že se někde objevil nový pes,“ uvedl Procházka s tím, že součástí běžných pochůzek strážníků je i kontrola povinného čipování. Poplatky v Sokolově jsou přitom ve stejné výši jako v Karlových Varech.

Výraznější úbytek počtu přihlášených hafanů nezaznamenávají ani v Chebu. „Za posledních pět let se to množství v podstatě nezměnilo. Ročně evidujeme kolem 2,5 tisíce psů,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

Opilý muž chtěl přespat v bytě bývalé družky, zamčené dveře rozmlátil

Ilustrační snímek

Svůj vztek nedokázal ovládnout muž, který se v opilosti snažil dostat do bytu své bývalé přítelkyně na Chebsku. Nechtěl...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz