Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pejskaři přihlašují zvířata v menších obcích, aby ušetřili na poplatcích

  11:43aktualizováno  11:43
Přestože podle statistik v Česku roste počet chovaných psů, řada měst v Karlovarském kraji hlásí, že v posledních letech jejich množství klesá. Jenže skoro jistě jen na papíře. Ve skutečnosti někteří majitelé svá zvířata přihlašují u svých známých v menších obcích, aby se vyhnuli vysokým poplatkům.

Chebský strážník při kontrole psa. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příkladem mohou být Karlovy Vary, kde počet přihlášených zvířat klesl za posledních deset let téměř o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale psů neubývá, jen je jejich majitelé přihlašují v menších obcích, kde jsou poplatky za tyto mazlíčky výrazně nižší.

„Je to poměrně častý jev,“ myslí si mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podle jeho slov se výše poplatku stanoveného vyhláškou od roku 2012 nezměnila.

Základní je tisíc korun ročně, za druhého a dalšího psa by pak měl majitel uhradit 1 500 korun. Člověk, pro něhož je některý druh důchodu jediným příjmem, zaplatí zvýhodněnou sazbu 200 korun, za každého dalšího psa 300 korun.

„Z údajů, které máme k dispozici, vyplývá, že klesá nejen počet psů v registru, ale i průměrný vybraný poplatek. To znamená, že ubývá majitelů psů, kteří nejsou důchodci,“ vysvětluje Kopál.

S nižším počtem přihlášených zvířat však klesá i částka, kterou město vybere od majitelů na poplatcích a kterou by mohlo využít například při úklidu veřejných prostranství. Je pravdou, že v menších obcích jsou poplatky výrazně nižší.

Například v Lipové zaplatí majitel 150 korun, za každého dalšího hafana pak 200 korun. Pokud je to důchodce, tak poplatky klesnou na polovinu. Podle slov tamního starosty Vladimíra Dudy však takto přihlášená zvířata prakticky není možné dohledat. „U nás k žádnému masivnímu růstu počtu přihlášených psů nedochází,“ dodal.

V Aši ubyla pětina psů

Problémy s pejskaři, kteří se vyhýbají hrazení poplatků, řeší také město Aš. „To už je letitá praxe, že chovatel přihlásí svého mazlíčka někde v okolních obcích,“ potvrzuje mluvčí úřadu Milan Vrbata s tím, že v posledních deseti letech ubylo v registru přibližně 300 zvířat, což je přibližně pětina z původního počtu.

Při poslední akci strážníků se navíc ukázalo, že z více než stovky psů, u nichž byla pochybnost, že nejsou řádně přihlášeni, bylo osm desítek neregistrovaných.

„Z nich je již 63 řádně přihlášeno, a to bez jakékoliv sankce, v dalších 17 případech byla majitelům, kteří svou povinnost nesplnili, udělena pořádková pokuta,“ doplnil Vrbata s tím, že kontroly plánuje městská policie po čase zopakovat.

K dnešnímu dni je v Aši přihlášeno přibližně 1100 psů. „Předpokládáme, že další desítky zvířat jsou dosud mimo úřední evidenci,“ dodal Vrbata. Dle obecně závazné vyhlášky je základní roční sazba poplatku za psa chovaného v rodinném domě v Aši a okolních obcích 500 korun. Za psa chovaného v panelovém domě pak 1000 korun.

Strážníci kontrolují čipy

Povinnost uhradit poplatek přitom vzniká majiteli psa v den, kdy zvíře dovršilo stáří tří měsíců, nebo v den, kdy nabyl psa staršího tří měsíců.

Naopak v Sokolově podobné problémy nepozorují. Podle velitele tamní městské policie Petra Procházky je za tím mnohaletá práce strážníků, kteří už své pejskaře znají a dokonce pro ně pořádají nejrůznější akce.

 „Ale všímají si i samotní lidé a někdy nás upozorní, že se někde objevil nový pes,“ uvedl Procházka s tím, že součástí běžných pochůzek strážníků je i kontrola povinného čipování. Poplatky v Sokolově jsou přitom ve stejné výši jako v Karlových Varech.

Výraznější úbytek počtu přihlášených hafanů nezaznamenávají ani v Chebu. „Za posledních pět let se to množství v podstatě nezměnilo. Ročně evidujeme kolem 2,5 tisíce psů,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Mladá řidička se u Chebu čelně srazila s kamionem, na místě zemřela

Řidička se chtěla vyhnout stojícímu vozu a přejela do protisměru. Tam se...

Mladá řidička zahynula při čelní srážce s kamionem u Jesenické přehrady nedaleko Chebu. Tragická dopravní nehoda na...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Mladá řidička se u Chebu čelně srazila s kamionem, na místě zemřela

Řidička se chtěla vyhnout stojícímu vozu a přejela do protisměru. Tam se...

Mladá řidička zahynula při čelní srážce s kamionem u Jesenické přehrady nedaleko Chebu. Tragická dopravní nehoda na...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz