Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Účet Karlovarského kraje: minus půl miliardy za chyby v projektech

  15:57aktualizováno  15:57
Přes půl miliardy korun utratil - možná spíš oknem vyhodil - Karlovarský kraj v posledních letech za projekty, na které čerpal nebo jen chtěl čerpat peníze z evropských fondů. Nepříjemná fakta vyplývají z vůbec prvního kompletního přehledu, který zpracoval krajský úřad pro zastupitele.
Kraj v tichosti platí stovky milionů korun na pokutách za chyby, jež nasekal v zakázkách a ve výběrových řízeních. Nikdo za ně nebyl potrestán. (ilustrační snímek)

Kraj v tichosti platí stovky milionů korun na pokutách za chyby, jež nasekal v zakázkách a ve výběrových řízeních. Nikdo za ně nebyl potrestán. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kdyby tak bohorovně jako krajští politici hospodařila běžná domácnost nebo soukromá firma, brzy by zkrachovala. Kraj v tichosti platí stovky milionů korun na pokutách za chyby, jež nasekal v zakázkách a ve výběrových řízeních. Nikdo za ně nebyl potrestán.

Jedním z mnoha příkladů, které v tabulkovém přehledu pro čtvrteční zasedání dostali krajští zastupitelé, jsou opravy silnic. Za chyby při použití eurodotací na rekonstrukce cest hejtmanství čerstvě v březnu zaplatilo 19,5 milionu korun.

Výdaje navíc k "evropským"

projektům Karlovarského kraje

  • vyřazené a neuskutečněné - 28,6 mil. Kč (např. Vědecko-technický park - 10 mil. Kč) 
  • sankce - 82,8 mil. Kč (např. chyby v soutěžích na opravy silnic - 19,5 mil. Kč) 
  • plošná pokuta - 307,9 mil. Kč (za netransparentní výběr projektů v ROP Severozápad) 
  • neuznatelné náklady - 151,5 mil. Kč (např. Císařské lázně 41 mil. Kč) 
  • právní, poradenské a konzultační služby - 9,5 mil. Kč 
  • výdaje na externí výběrová řízení - 1,3 mil. Kč 
  • celkem 570,8 mil. Kč

Dalších 44,6 milionu činila sankce vyměřená za vady při stavbě střední školy ISŠTE v Sokolově.

Politici ČSSD a KSČM situaci zlehčují vysvětlením, že není všem dnům konec a zaplacené pokuty ještě nejsou definitivně ztracené. Připadají jim nespravedlivě udělené a kraj se prý o ně bude v nejhorším případě i soudit.

K tomu naskakují částky, které byly utraceny za desítky plánů, jež nakonec skončily vyřazené v šuplíku. Například 10 milionů zaplacených za projektovou dokumentaci ke stavbě Vědecko-technického parku.

"Postavila by se další budova, ale nikdo mě nepřesvědčil, že by se ji podařilo něčím smysluplným naplnit," vysvětlila náměstkyně hejtmana pro ekonomiku Eva Valjentová (KSČM).

Přes čtvrt milionu korun vyhodila oknem krajská vláda za neuskutečněný nápad, s nímž už dřív přišel hejtman Josef Novotný. V areálu krajského úřadu chtěl nechat pod širým nebem vybudovat obří plastickou mapu kraje v měřítku 1:1500. Pak si to po kritice od opozičních zastupitelů a médií rozmyslel a model s Krušnými horami a zmenšeninami památek skončil u ledu.

Tři tisíce korun za hodinu pro externí právníky

Miliony kraj utrácí za právníky a poradce, které si najímá externě. Hlavně na zmírnění pokut. Souběžně přitom platí a zaměstnává úředníky na vlastním právním oddělení.

"Výše výdajů na právní služby mě překvapila. Myslím, že by to kraj v pohodě zvládl vlastními silami. Najímání advokátů mi připadá jako velmi nestandardní plýtvání," řekl Petr Šindelář, opoziční zastupitel z ODS.

Hejtmanství od loňského října zaplatilo třeba Advokátní kanceláři Jansta, Kostka s. r. o. 360 tisíc korun. "S hodinovou sazbou tři tisíce korun byla ze všech tří uchazečů nejlevnější. Už dnes víme, že nám ušetří několik set milionů korun," uvedl náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

To ale Šindelář zpochybňuje, protože části pokut odpouští dotační úřad ROP Severozápad automaticky. Ani Evě Valjentové se množství externích zakázek pro advokáty příliš nezdá a nelíbí.

"Měli bychom si říct, do jaké míry to budeme dělat. Jsou věci, které by měl zvládnout i krajský úřad," myslí si.

Šindelář kritizuje celkové výdaje, které kraj "utratil" jaksi bokem při čerpání dotací. "Suma 570 milionů je děsivá."

Šindelář ji porovnává s penězi, které chybí na provoz krajské nemocnice. Té by ročně stačil příspěvek kolem 30 milionů korun, aby se udržela nad vodou. "Pět set milionů by nemocnici vystačilo na víc než deset let," prohlásil.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) ve středu nechtěl finanční souhrn výdajů komentovat s tím, že to udělá až následující den na zasedání zastupitelů. Je třeba říct, že za některé chyby nese odpovědnost ještě někdejší koalice ODS-ČSSD. Třeba za pokutu 1,5 milionu v projektu moderní letištní haly v Karlových Varech.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz