Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj pošle na zatopený sever peníze. Lidé lopaty a mýdla

  9:59aktualizováno  9:59
Lidé v Karlovarském kraji si oddechli. Rozvodněné řeky v regionu klesají a oni chtějí pomoci oblastem, které takové štěstí nemají. Vedení Karlovarského kraje se rozhodlo, že ze svého rozpočtu uvolní na okamžitou pomoc lidem postiženým povodní téměř 750 tisíc korun.

V bechyňské části Zářečí začali lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízet následky povodní. Před těmi je měla ochránit protipovodňová stěna. Podle jejich slov byla však sestavena pozdě a voda v některých domech dosahovala do výšky 1,5 metru. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Peníze jsou určeny všem zasaženým regionům," uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Dalších 400 tisíc chce vedení kraje rozdělit rovným dílem mezi dvě vybrané obce na Ústecku.

Situace v Karlovarském kraji

  • hladiny řek v Karlovarském kraji se vrátily do normálního stavu. 2. stupeň povodňové pohotovosti ve čtvrtek stále platí na Odravě za odtokem přehrady Jesenice na Chebsku.
  • Podle předpovědí meteorologů má být v kraji do pátku oblačno s přeháňkami a občasnými bouřkami. Denní teploty se budou pohybovat kolem 18 °C. Pršet má v sobotu, a to od 1 do 10 milimetrů, v bouřkách ojediněle až do 30 milimetrů srážek.

Sbírky
Karlovy Vary - sklad farní charity, Svobodova 743/12, příjem 8-19 hodin, potrvá do 7. 6.
Chodov - areál technických služeb, U Porcelánky 212, příjem 6. 6. 7-19 hod., 7. 6. 7-13 hod.

"Které to přesně budou, doporučí hejtman tohoto regionu Oldřich Bubeníček. Okamžitý příspěvek dostanou starostové a budou moci peníze využít tam, kde jsou nejvíce zapotřebí," uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Borka.

Na středečním jednání o pomoci krajům zasaženým velkou vodou mluvili zástupci kraje také o dětech. Odbor školství a hejtmanův náměstek Václav Sloup pro ně připravují týdenní pobyt v Karlových Varech.

Jejich dopravu, stravu i ubytování by rovněž zaplatila krajská kasa. Podle hejtmanova náměstka Martina Havla by si tady děti užily sportovní a kulturní program spojený s výlety.

Pokud o nabídku budou mít rodiny zájem, do kraje by z postižených oblastí přijelo několik desítek žáků. "Mnohé školy v zaplavených oblastech budou mít problém obnovit svůj běžný provoz, navíc rodiče mají plné ruce práce s úklidem po povodních," vysvětlil nápad Martin Havel.

Farní charita vyhlásila sbírku

V pohotovosti jsou kvůli povodním také krajští hasiči. Až hladiny řek poklesnou, vyšlou do postižených oblastí devět svých jednotek. Jednu bude tvořit padesát lidí. Pomáhat budou zejména v Ústeckém kraji, a to s odčerpáváním vody, odstraňováním náplav a vyklízením prostranství i budov.

Svou pomoc postiženým krajům nabídli také lidé z Farní charity Karlovy Vary. Vyhlásili humanitární sbírku, která potrvá do pátku. Ani o víkendu však solidární návštěvníky skladu Armády spásy ve Staré Roli neodmítnou. Stačí jen zavolat nebo zazvonit na dveře budovy ve Svobodově ulici. Zatím se však u dveří skladu neobjevil nikdo.

"Nevím, čemu to máme přičítat. Pokud se ale zájemci objeví, mohou nám přinášet nářadí, jako jsou lopaty, kbelíky, košťata a čisticí či desinfekční prostředky, pracovní oblečení, hygienické prostředky nebo balenou vodu," vyjmenoval ředitel farní charity Aleš Klůc.

Původně předpokládal, že dary poslouží vytopeným lidem v Plzeňském a Ústeckém kraji. Vzhledem k tomu, že situace na Plzeňsku nebyla tak dramatická jako na Ústecku, pošle charita věci především na sever Čech.

Materiální sbírku vyhlásili ve středu také lidé z chodovské radnice společně s Českým červeným křížem. V areálu technických služeb přijímají stejně jako v Karlových Varech pracovní náčiní, ochranné pomůcky, čisticí a desinfekční přípravky či omalovánky, pastelky či bloky pro děti.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz