Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně jsem Češka, raduje se žena ze Sokolovska po letech čekání

  10:36aktualizováno  10:36
Slavnostní atmosféra, hudba, květiny. To všechno patří ke státoobčanskému slibu. Premiérově ho má za sebou i Krajský úřad Karlovarského kraje, kde se občankou České republiky stala Laura Čikošová Vyšinskaja pocházející z Běloruska.
Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek)

Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Laura žije v Česku už deset let a bydlí v Novém Sedle na Sokolovsku. „Získat české občanství pro mě nebylo úplně jednoduché, musela jsem vyplňovat spousty papírů a navštívit kvůli tomu hodně úřadů,“ řekla.

Cizinci, kteří se o občanství ucházejí, musejí dobře ovládat češtinu, mít základní znalosti ústavního systému a orientovat se v reáliích. Testy však Laura Čikošová Vyšinskaja bez problémů zvládla.

„V České republice žiji od svých deseti let a chodila jsem tady už do základní školy. Díky tomu jsem neměla testy tak přísné jako ti, kteří byli v době příchodu do Česka mladší než já,“ uvedla.

Na slavnostní ceremoniál dorazila i se svou malou dcerou, která udílení občanství prospala v kočárku. „Snažili jsme se všechno ztlumit, abychom ji neprobudili,“ prozradila Veronika Severová z krajského úřadu.

Státoobčanské sliby skládají od Nového roku cizinci už pouze na krajských úřadech, do té doby to směly být i úřady obcí s rozšířenou působností. Ty budoucí české občany stále ještě vítají, jedná se ale o žádosti, které lidé podali ještě před platností nového zákona.

Ačkoli z pohledu zastoupení cizinců mezi obyvatelstvem patřilo podle statistik Karlovarskému kraji v rámci celé České republiky dlouhodobě druhé místo, Laura Čikošová Vyšinskaja je první, kdo na krajském úřadě slib složil. Podle Veroniky Severové je to tím, že cesta k občanství je dlouhou procedurou. O jeho udělení rozhoduje ministerstvo vnitra a zaměstnanci kraje nemohou odhadnout, kolik lidí bude paní Lauru následovat.

O české občanství se za pár týdnů bude velmi zajímat i karlovarský advokát Ronald Němec. Chce jej získat pro Gjona Perdadaje, kosovského hrdinu, který žije v Karlových Varech. Před čtrnácti lety ochránil starou ženu před zlodějem, ten mu ovšem prořízl hrdlo. Kosovan je od té doby plně invalidní, nemůže psát, ani mluvit, tedy jen těžko může splnit současné podmínky udělení občanství.

„Nyní čekáme na 28. října, jestli pan prezident vyznamená pana Perdedaje státním vyznamenáním, na které jej už dvakrát navrhl Senát. Ať už medaili dostane, nebo nikoli, rád bych pro něj o občanství požádal,“ uvedl Ronald Němec.

Obyvatel kraje je už méně než 300 tisíc

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo k poslednímu červnu letošního roku v Karlovarském kraji 299 712 obyvatel. Poprvé tak jejich počet klesl pod 300tisícovou hranici. Ke konci loňského roku pobývalo v regionu 18 850 cizinců, a to převážně mužů, kterých bylo 10 532.

Jsou tu i lidé, kteří získali ve zdejších městech ochranný azyl. Karlovarská radnice ví o třech případech, neboť se na ni obrátilo ministerstvo vnitra se žádostí o dotace na nájemné. „Takové žádosti jsme zpracovávali tři, z toho dva žadatelé - rodina z Běloruska a rodina z Ukrajiny, bydlí v Karlových Varech a jedna rodina z Běloruska žije v Sokolově,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Úřednici však důvody azylu nezjišťují. V loňském roce získalo české státní občanství 111 lidí, letos jich je o něco víc. Do poloviny září přibylo v kraji 155 nových českých občanů.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Najdete na iDNES.cz