Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně jsem Češka, raduje se žena ze Sokolovska po letech čekání

  10:36aktualizováno  10:36
Slavnostní atmosféra, hudba, květiny. To všechno patří ke státoobčanskému slibu. Premiérově ho má za sebou i Krajský úřad Karlovarského kraje, kde se občankou České republiky stala Laura Čikošová Vyšinskaja pocházející z Běloruska.
Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek)

Laura Čikošová Vyšinskaja žije v Česku od svých deseti let. Teprve před nedávnem se ale oficiálně stala českou občankou. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Laura žije v Česku už deset let a bydlí v Novém Sedle na Sokolovsku. „Získat české občanství pro mě nebylo úplně jednoduché, musela jsem vyplňovat spousty papírů a navštívit kvůli tomu hodně úřadů,“ řekla.

Cizinci, kteří se o občanství ucházejí, musejí dobře ovládat češtinu, mít základní znalosti ústavního systému a orientovat se v reáliích. Testy však Laura Čikošová Vyšinskaja bez problémů zvládla.

„V České republice žiji od svých deseti let a chodila jsem tady už do základní školy. Díky tomu jsem neměla testy tak přísné jako ti, kteří byli v době příchodu do Česka mladší než já,“ uvedla.

Na slavnostní ceremoniál dorazila i se svou malou dcerou, která udílení občanství prospala v kočárku. „Snažili jsme se všechno ztlumit, abychom ji neprobudili,“ prozradila Veronika Severová z krajského úřadu.

Státoobčanské sliby skládají od Nového roku cizinci už pouze na krajských úřadech, do té doby to směly být i úřady obcí s rozšířenou působností. Ty budoucí české občany stále ještě vítají, jedná se ale o žádosti, které lidé podali ještě před platností nového zákona.

Ačkoli z pohledu zastoupení cizinců mezi obyvatelstvem patřilo podle statistik Karlovarskému kraji v rámci celé České republiky dlouhodobě druhé místo, Laura Čikošová Vyšinskaja je první, kdo na krajském úřadě slib složil. Podle Veroniky Severové je to tím, že cesta k občanství je dlouhou procedurou. O jeho udělení rozhoduje ministerstvo vnitra a zaměstnanci kraje nemohou odhadnout, kolik lidí bude paní Lauru následovat.

O české občanství se za pár týdnů bude velmi zajímat i karlovarský advokát Ronald Němec. Chce jej získat pro Gjona Perdadaje, kosovského hrdinu, který žije v Karlových Varech. Před čtrnácti lety ochránil starou ženu před zlodějem, ten mu ovšem prořízl hrdlo. Kosovan je od té doby plně invalidní, nemůže psát, ani mluvit, tedy jen těžko může splnit současné podmínky udělení občanství.

„Nyní čekáme na 28. října, jestli pan prezident vyznamená pana Perdedaje státním vyznamenáním, na které jej už dvakrát navrhl Senát. Ať už medaili dostane, nebo nikoli, rád bych pro něj o občanství požádal,“ uvedl Ronald Němec.

Obyvatel kraje je už méně než 300 tisíc

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo k poslednímu červnu letošního roku v Karlovarském kraji 299 712 obyvatel. Poprvé tak jejich počet klesl pod 300tisícovou hranici. Ke konci loňského roku pobývalo v regionu 18 850 cizinců, a to převážně mužů, kterých bylo 10 532.

Jsou tu i lidé, kteří získali ve zdejších městech ochranný azyl. Karlovarská radnice ví o třech případech, neboť se na ni obrátilo ministerstvo vnitra se žádostí o dotace na nájemné. „Takové žádosti jsme zpracovávali tři, z toho dva žadatelé - rodina z Běloruska a rodina z Ukrajiny, bydlí v Karlových Varech a jedna rodina z Běloruska žije v Sokolově,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Úřednici však důvody azylu nezjišťují. V loňském roce získalo české státní občanství 111 lidí, letos jich je o něco víc. Do poloviny září přibylo v kraji 155 nových českých občanů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz