Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy chtěly stavět levně, kraj je vyřadil. Teď přijde o 100 milionů

  9:44aktualizováno  9:44
O evropskou dotaci 100 milionů korun se vlastní chybou připravil Krajský úřad Karlovarského kraje. Schválené a připravené peníze měly být použity na přestavbu pavilonu B v karlovarské nemocnici, aby se tam mohla sestěhovat tři oddělení - dětské, infekční a ORL.

Karlovarská krajská nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Výběrová komise složená z politiků a úředníků před pár dny naprosto nečekaně ze soutěže vyřadila tři firmy s nejlevnějšími nabídkami. Vnesla tím do výběrového řízení zmatek a nejistotu.

Krajské vládě tento týden v pondělí už nezbylo prakticky nic jiného, než celé výběrové řízení raději zrušit. Tím rada pohřbila i možnost čerpání dotace z Evropské unie.

Nabídky firem na přestavbu

pavilonu B v karlovarské nemocnici

1. Strabag / 87,845 milionů Kč
2. OHL ŽS / 87,880 milionů Kč
3. Baustav a Syner / 92,588 milionů Kč
4. Hochtief CZ a Algon / 101,571 milionů Kč
5. Metrostav / 107,389 milionů Kč

Výběrová komise doporučila: vyřadit Strabag, OHL ŽS a Baustav. Důvod: Dvě firmy kvůli nedůvodně nízké ceně, jednu kvůli nedodanému harmonogramu prací

Složení výběrové komise: Martin Havel (náměstek hejtmana, ČSSD), Jiří Klsák (zastupitel za TOP 09 a STAN), Bohuslava Hajská (radní, KSČM), Hana Hozmanová (zastupitelka, ČSSD), Václav Mleziva (zastupitel ČSSD), Věra Tomsová (úřednice)

Radní měli obavy, že se neúspěšné firmy začnou proti podivnému výsledku bránit, ať by byl verdikt jakýkoliv. Signál už měli od společnosti Strabag.

V tom případě by vítěz nemohl splnit šibeniční podmínku dotačního úřadu ROP Severozápad a prostavět nejméně 15 procent dotace do konce června.

Je také jasné, že by se kvůli podaným odvoláním nestihla podepsat s vítězem smlouva do 28. dubna, což byla jedna z podmínek v zadávacím řízení k zakázce.

Nabízí se ale otázka, proč kraj nepřipravil soutěž na dodavatele dřív, aby měl dost času vyřešit i případná odvolání neúspěšných firem.

Teď kraj buď stopnutou investici zaplatí z vlastního rozpočtu, nebo si musí počkat, jestli se nenaskytne nějaká další šance, jak získat příspěvek z Evropské unie.

Podle šéfa výboru dotačního úřadu ROP Petra Navrátila (ČSSD) taková možnost nastane jen teoreticky. Pokud ano, tak letos v září, v prosinci by pak mohl být vybrán dodavatel a ten dostane na rozsáhlou stavbu jen jeden rok času.

Komise chtěla záruku, že firmy cenu dodrží

Politici sedící ve výběrové komisi dali přednost dražší nabídce prý kvůli obavě, že první tři společnosti podaly cenové nabídky takzvaně podseknuté. A že by si nakonec stejně naúčtovaly vícepráce, čímž by se zakázka zdražila.

Komise od prvních tří společností dodatečně chtěla, aby obhájily, že nabídnutou cenu dodrží. "Jejich vysvětlení ale nebylo důvěryhodné. To je také důvod, proč jsme je vyřadili," řekl člen komise a náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Takový postup zarazil i některé členy krajské vlády. Třeba náměstkyni hejtmana Evu Valjentovou (KSČM). "Mě by ani nenapadlo, ptát se firem na důvody nižší ceny," řekla.

Návrh na vyloučení se týkal i třetího Baustavu, který šel do soutěže s částkou 92,5 milionu. "Naše cena je velmi nízká, ale když ji nabízíme, tak jsme přesvědčeni, že je reálná," uvedl ředitel firmy Petr Novák.

Opoziční krajští zastupitelé mluví o naprostém fiasku a nezvládnutém výběrovém řízení. Podle Jany Vildumetzové (ODS) byly přihlášené firmy natolik velké a známé, že si kraj mohl prostřednictvím stavebního dozoru ohlídat, aby se zakázka neprodražila.

"Nechápu, jak si někdo může dovolit říct, že vysvětlení firem ohledně nižší ceny bylo nedůvěryhodné. Teď hrozí kraji, že bude muset stavět ze svého a že za zrušenou soutěž dostane pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," kritizuje Vildumetzová.

Radní před pondělním rozhodnutím požádali o dva nezávislé názory na právním odboru kraje a na dotačním úřadě ROP Severozápad. Obě vyjádření byla podobná: Je velmi rizikové řídit se doporučením komise a vyřadit tři nejlevnější firmy kvůli údajně nepřiměřeně nízké ceně.

Podle Petra Navrátila je to i vzkaz obcím a firmám, které se výběrových řízení na projekty z ROP účastní.

"Když podají námitku, tak na 99 procent nebude stavět nikdo. Podmínka profinancovat patnáct procent zakázky do konce června je natolik přísná, že se z ní nedá nijak vyvléknout. Námitka ve výběrovém řízení znamená automaticky stop."

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz