Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výjimka, která se opakuje. Kraj opět daruje nemocnicím desítky milionů

  8:22aktualizováno  8:22
Ačkoli to měla být loni výjimečná pomoc, letos se zase opakuje. Krajští zastupitelé v čtvrtek po bouřlivé diskusi souhlasili s tím, že kraj pomůže ztrátovým oddělením karlovarské, chebské, sokolovské a ostrovské nemocnice.

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Takzvaný závazek veřejné služby bude stát krajský rozpočet 51,8 milionu, což je o 1,9 milionu korun méně, než loni.

„Z manažerského hlediska je vhodné ztrátové věci škrtnout a ponechat jen ty výdělečné. V tuto chvíli myslím, že jednáme v zájmu obyvatel kraje, kterým by jinak tyto služby poskytovaly nemocnice v Plzni, Praze nebo Ústí nad Labem, což si lidé nezaslouží,“ vysvětlil Jakub Pánik (ČSSD), hejtmanův náměstek pro zdravotnictví.

Loňská pomoc podle něj sice měla být výjimečnou záležitostí, ovšem tehdy o ní rozhodla minulá koalice složená ze sociálních demokratů a komunistů.

Kam míří peníze

Karlovarská a chebská nemocnice, které provozuje kraj, dostanou příspěvek 36,7 milionu korun, a to například na plicní, infekční či kožní oddělení. Do Sokolova zase kraj pošle 6,3 milionu korun, které jsou potřeba pro oddělení soudního lékařství, toxikologie a oční lůžkové oddělení. Ostrovská nemocnice, kterou stejně jako v Sokolově provozuje společnost Nemos, zase díky 8,8 milionům dorovná ztrátu oddělení psychiatrie a intenzivní ošetřovatelské péče.

„Koalice je v tuto chvíli nová. Kraj loni deklaroval něco ústy tehdejšího vedení a my jsme to už tehdy rozporovali a říkali, že tímto způsobem to nepůjde. Bohužel, minulá koalice nedokázala připravit materiál, který věc začne řešit systémově,“ uvedl.

Rozhodnutí opět dotovat ztrátová oddělení se však řadě zastupitelů nelíbí. Proti byli zejména komunisté, kteří jsou od letošního března v opozici.

„Po schválení závazku v loňském roce jsem se pustila do pátrání, zda to bylo v souladu s legislativou a zjistila jsem, že jsme se dopustili chyby, neboť závazek veřejné služby je možné uplatnit jen za určitých podmínek. Domnívám se, že v tomto případě splněné nejsou,“ řekla Eva Valjentová (KSČM), bývalá první náměstkyně hejtmana.

Její přesvědčení prý vychází z nařízení Evropské unie, podle nějž musí být například nejprve hotová objednávka služby. „My ale zpětně objednáváme něco, co už je dávno poskytováno,“ vysvětlila. Zastupitelka zároveň odmítla to, že minulá koalice nebyla schopná připravit koncepci zdravotnictví.

„Odbor zdravotnictví mají už sedmým rokem v gesci sociální demokraté, tak nevím, proč se odvolávají na naši koalici. To, že není koncepce, jsme kritizovali dlouhodobě. V prohlášení rady je nyní zmíněno, že předloží koncepci k 30. červnu 2016, a to mi připadá trošku s křížkem po funusu,“ řekla.

Podle Jakuba Pánika vznikne do podzimu materiál, který bude mluvit o tom, že závazek veřejné služby bude třeba řešit dva až čtyři roky.

Krajská dotace pomůže například karlovarské nemocnici pokrýt i ztrátu, která jí vzniká kvůli výkonům, jež neproplácí pojišťovna.

„To, že se k nám sváží i pacienti mimo naši spádovou oblast, znamená pro nemocnici výrazné zvýšení nákladů,“ řekl její mluvčí Vladislav Podracký.

Loni dostala Karlovarská krajská nemocnice dotaci 38 milionů korun, sokolovská 6,7 milionu a ostrovská 9 milionů korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz