Strojírny Rotas Rotava letos slaví 25 let své existence.

Strojírny Rotas Rotava letos slaví 25 let své existence. | foto: Rotas Rotava

Rotavské strojírny Rotas shánějí po pětadvaceti letech partnera

  • 0
Strojírny v Rotavě, které navazují na tradici podniku Škoda Rotava, slaví čtvrtstoletí existence. Firma, která vyrábí pouze na zakázku, zaměstnává přes sto lidí.

Nyní firma hledá strategického partnera. Je to jeden z hlavních úkolů ředitele společnosti Rotas Rotava Jiřího Hrůzy. Podnik totiž nemá komu z rodiny předat. „A cestou prodat jej s tím, že po mě potopa, jít nechci. Je to moje dítě,“ konstatoval ředitel.

Jeho zájmem je najít takového partnera, který by dokázal strojírenský podnik povýšit. V tom mu má do budoucna pomoct tým, který kolem sebe Jiří Hrůza vytvořil. „Je to mladý a perspektivní tým,“ představil své kolegy stručně. Na hledání si ředitel dal čtyři, možná pět let.

Rotas vyrábí vysoce přesné automatické stroje i zařízení a stavební skupiny strojů. „Nic neděláme na sklad, vše na základě zakázek,“ konstatoval Petr Valdman, náměstek pro obchod. Dvě třetiny z produkce, která z většiny směřuje na zahraniční trhy, tvoří opakované zakázky pro ty nejlepší zákazníky.

Shánět nové není podle jeho slov jednoduché. Rotavské strojírny totiž nejsou typickou firmou, u které si zákazník podle webových stránek řekne, že ji potřebuje. „Zákazníky proto oslovujeme takříkajíc na přímo, případně na specializovaných veletrzích,“ naznačil Valdman.

„Nemalou část jich ovšem tvoří ti, které jsme získali na základě doporučení stávajících odběratelů,“ doplnil Jan Šaling, ekonomický náměstek strojíren.

Součástky z Číny jsou tabu

Splnit podmínky zákazníků přitom není pro firmu, jejíž roční obrat činí přibližně 150 milionů korun, vůbec jednoduché. Jednou z nich je například požadavek, že ve výrobcích nesmí v Rotavě použít materiály dovezené z Číny.

Tuto podmínku si podle Petra Valdmana dávají prakticky všichni odběratelé. Neradi vidí i materiály z Ukrajiny či jiných postsovětských republik. „Tam občas nakupujeme, ovšem pouze přes prověřené české firmy,“ naznačil náměstek pro obchod.

Vyšší mzdy

Jiří Hrůza se svými partnery privatizoval závod Škoda Rotava přesně 1. července před 25 lety. Rotas strojírny v současné době zaměstnávají přibližně stovku lidí v řadě technických profesí. Shánět nové, zejména úzce specializované zaměstnance je ovšem podle Jiřího Hrůzy složité.

Firma se je snaží nalákat mimo jiné na mzdu. Ta průměrná se v Rotasu pohybuje kolem 28 tisíc, tedy vysoce nad krajským průměrem. „Lidé z takříkajíc nedostatkových profesí, tedy například obsluha portálové frézy, si ovšem přijdou ještě na víc, konkrétně 35 až 37 tisíc korun,“ doplnil ředitel.