Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou.

Bolševník se likviduje mačetami i chemickou cestou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zájemcům o ničení rozpínavého plevele se na čas otevře krajská kasa

  • 0
Příspěvek až 150 tisíc korun mohou získat majitelé pozemků, na kterých se líbí takzvaným invazivním rostlinám, tedy například bolševníku nebo křídlatce. Žádosti o příspěvky lze podávat od příštího pátku, ovšem pouze jeden týden.

Nový a speciální dotační titul spustí za pár dní Karlovarský kraj. Přispívat v něm bude na likvidaci rozpínavých rostlin, se kterými díky evropským dotacím několik předchozích let sám bojoval. Majitelé zaplevelených pozemků teď musejí v tom samém boji pokračovat sami.

„Vyčlenili jsme částku tři miliony korun, ze které bude obcím vyplácen příspěvek,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Josef Hora.

Vedení kraje na vyplácení dotací schválilo pravidla, podle kterých nesmí příspěvek přesáhnout polovinu z celkových nákladů a může činit nejvýše pět tisíc korun na jeden hektar. Majitelé pozemků mohou své žádosti podávat od 1. do 8. dubna.

„Snažíme se podporovat biodiverzitu krajiny a dál bojovat s vybranými invazními druhy rostlin, jejichž potlačování musí pokračovat, pokud má být účinné,“ podotkl radní. Zájemci o dotace musejí žádosti na předepsaných formulářích poslat poštou nebo je donést osobně do podatelny krajského úřadu.

Uspějí ti, kdo se přihlásí dřív

„Při převisu bude rozhodovat pořadí, v jakém byly dokumenty na hejtmanství doručeny. O dotaci se mohou úspěšně ucházet jen ti vlastníci, jejichž pozemky spadaly do projektu Omezení výskytu invazních rostlin v Karlovarském kraji v letech 2013 až 2015 a jsou zahrnuty v Informačním systému Heracleum,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Karlovarskému kraji začíná desetileté období takzvané udržitelnosti projektu, kterou musí vzhledem k evropským dotacím dodržet. Příspěvky nebude posílat pouze obcím, ale také krajským silničářům, kteří na likvidaci letos dostanou 10 milionů korun, dalších 1,5 milionu dá na nezbytnou administrativu. Podle Josefa Hory bude vyplácení dotací pro silničáře stejné, jako vyplácení obcím.

„Nastartujeme je teď od prvního dubna a princip bude stejný. K 30. červnu budeme příspěvky vyplácet na zkontrolované pozemky za období duben až červen, 30. září bude druhý termín pro proplácení příspěvků obcím,“ popsal Josef Hora.

Zbyla jen jedna pětina ploch zaplevelených bolševníkem

Na to, že k boji s bolševníkem musejí majitelé pozemků přistupovat zodpovědně, upozornila i Lenka Pocová, manažerka projektu.

„První fáze boje s invazními rostlinami, celoplošná likvidace v terénu, skončila. Ukázalo se, že rostliny je možné při dodržení metodik účinně potlačit. Nyní začíná další, delší a obtížnější fáze, a tou je boj s naší lhostejností k této problematice. Pokud bude k problému laxně přistupovat jak vlastník, tak veřejnost, nikam se neposuneme. Kraj udělal v této věci velký kus práce, nyní je řada také na ostatních,“ řekla poté, co projekt skončil.

Kraji se díky němu podařilo na 6300 hektarech omezit výskyt bolševníku na 21 procent původní plochy a křídlatky na 30 procent. Rozsáhlá akce, jediná svého druhu v Česku, stála 82,2 milionu korun a kraj na ni získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Od 1. dubna začne kraj také přijímat žádosti o příspěvky na lov černé zvěře na nehonebních pozemcích v intravilánech měst a obcí. Žádat o ně budou moci do 2. května. Za ulovení jednoho divokého prasete bude vyplacena každému ze zájemců dotace ve výši jednoho tisíce korun.