Zájemci o kotlíkové dotace nocovali na krajském úřadě.

Zájemci o kotlíkové dotace nocovali na krajském úřadě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nocovat na úřadu se vyplatilo. Peníze na kotel získají stovky lidí

  • 15
S dobrou zprávou pro zájemce o takzvané kotlíkové dotace přišlo vedení Karlovarského kraje. Ačkoli radní původně čekali, že rozdělí peníze na zhruba 440 výměn kotlů, nakonec jich bude 526.

Z toho v 18 případech budou muset lidé úředníkům ještě doplnit pár informací. Vypadlo jen osm žádostí.

„Považujeme to za velký úspěch a těší nás, že systém nebyl pro zájemce příliš zatěžující,“ uvedl hejtman Martin Havel.

Radní zatím spočítali, že mezi vybraných 526 lidí rozdělí něco málo přes 60 milionů korun. Pokud jakákoli schválená žádost vypadne, posune se na její místo náhradní, která zatím skončila v takzvaném zásobníku.

Jde o 28 zájemců, kteří sice mají všechny předpoklady pro to, aby příspěvek dostali, ovšem nebyli tak rychlí. Kdo si chce o výměnu zažádat ještě nyní, může to stále zkusit. Otázkou ovšem je, zda se na něj dostane.

„Závěrečný termín pro podávání žádostí je konec června,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Úředníci nyní začnou připravovat statistiku, odkud přesně žádosti přišly, a také dají lidem vědět, zda mohou s příspěvkem na nový kotel počítat.

„Dopisy odejdou do deseti dnů a pak se mohou začít podepisovat smlouvy. Kdo má hotovo a vše doloží, ten dostane peníze,“ popsala Věra Tomsová, vedoucí krajského odboru investic a grantových schémat.

Někteří žadatelé se pokusili o fintu

Zájemci o kotlíkové dotace museli krajským úředníkům doložit například to, že ve starém kotli opravdu topili a v jakém byl stavu. Podle hejtmana se několik z nich pokusilo i o fintu. „Šlo ale opravdu o zanedbatelný počet, 99 procent lidí bylo poctivých,“ podotkl.

Krajští radní se poměrně dlouho rozmýšleli, zda se budou o kotlíkové dotace, za kterými stojí ministerstvo životního prostředí, ucházet. Nyní se podle hejtmana ukazuje, že strach byl zbytečný.

„Nepočítali jsme s tím, že zájem bude takový. Náš kraj nemá tak znečištěné ovzduší jako třeba Moravskoslezský a podobně, kde na kotlíkové dotace už všichni delší dobu čekali,“ řekl.

Radní tudíž odhadovali, že zájemců nebude ani 440, a budou tak lidem muset vyplatit příspěvky z krajského rozpočtu. Historicky první vlna kotlíkových dotací ovšem nemusí být tou poslední. Jisté to ale zatím není.

„Kromě Karlovarského je ještě více krajů, kde jsou převisy poptávky. Ministerstvo se do toho snaží dát peníze, nebo o tom alespoň jedná,“ naznačil hejtmanův náměstek Jakub Pánik. Podle Martina Havla ovšem zatím zástupci z ministerstva mluvili o tom, že pokud další dotace na výměny kotlů budou, tak až příští rok.

Lidé si díky dotačnímu programu mohou pořídit buďto nový kotel výhradně na uhlí, kombinovaný či plynový kondenzační kotel, anebo kotel výhradně na biomasu a tepelná čerpadla. Výše dotace se řídí tím, o jak ekologické vytápění se jedná. Pohybuje se přitom od 70 do 85 procent nákladů. Ty kraj uznává do 150 tisíc korun, tudíž nejvyšší možný příspěvek činí 127 500 korun.

Krajský úřad začal první vlnu žádostí přijímat 2. března a stovky zájemců kvůli tomu přenocovaly v zastupitelském sálu. Žádosti začali úředníci přijímat v sedm ráno a během dvou a půl hodiny jich nasbírali 450.

Podobně vysoký zájem ovšem zaznamenaly i další kraje. Například v Ústeckém si o příspěvek během prvního týdne po spuštění žádostí přišlo pět stovek lidí. V Plzeňském kraji zase přicházely žádosti zejména z venkova.