Karlovarský radní Jan Klíma před budovou na nábřeží Jana Palacha v Karlových...

Karlovarský radní Jan Klíma před budovou na nábřeží Jana Palacha v Karlových Varech, kam začnou mířit budoucí vysokoškoláci. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Přípravy jsme museli tajit, říká muž, který přivedl do Varů univerzitu

  • 1
Tři roky trvala jednání o tom, že Univerzita Karlova rozšíří výuku do Karlových Varů. Od nového akademického roku tu začne lékařská fakulta vyučovat bakalářský obor fyzioterapie. „Připadám si jako Jiřík, který šel za Zlatovláskou a měl ji přivést králi,“ říká absolvent ČVUT Jan Klíma, který u projektu od začátku stojí.

Ve městě se nejprve mluvilo o tom, že zde začne působit Fakulta tělesné výchovy a sportu (FTVS), nakonec je to 3. lékařská fakulta. Proč?
S FTVS to nevyšlo, tak jsme hledali další fakultu. Hodně jsme ale stáli o Univerzitu Karlovu, protože naším krédem je kvalita, žádný byznys.

Jan Klíma

Narodil se a žije v Karlových Varech.
Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT, pracuje ve stavebnictví.
Od roku 2015 je karlovarským radním a donedávna působil jako hlavní trenér týmu amerického fotbalu SC Warriors Karlovy Vary.
Společně s primátorem Petrem Kulhánkem a generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice Josefem Märzem je v městské pracovní skupině pro univerzitní studium v Karlových Varech.

Vedení radnice tuto zprávu oznámilo teprve v květnu. Proč na vše bylo tak dlouho uvalené informační embargo?
Dohodli jsme se tak s panem primátorem. Věděli jsme - a opravdu se nám to několikrát vyplatilo, že i dobře míněná zpráva v médiích může projekt ohrozit.

Budoucí studenti už za sebou mají přijímací zkoušky. Jak se tedy o zdejším studiu 3. lékařské fakulty dozvěděli?
Kvůli embargu mi zbyla jediná možnost. Předat jim informaci, aby si na fakultu podali do konce února přihlášku. Tak jsem objel ty, kteří by připadali v úvahu.

Kteří to byli?
Zajel jsem do zdravotnických středních škol a gymnázií. Spolupráce s nimi byla perfektní. Ještě že jsme tak malinký region. Každá ze škol mi umožnila informování studentů jiným způsobem. Většinou jsem jim mohl otevřeně říct, proč přicházím osobně, nepřináším leták, nemohou se o tom dočíst a nenajdou to ve studentském informačním systému univerzity. Studenti se opravdu přihlásili, což mě potěšilo. A když šli v červnu k přijímacím zkouškám, už tady byl obor fyzioterapie akademickým senátem schválený.

Takže bude 20 lidí v prvním ročníku?
Pokud se sem zapíšou. Vědět to budeme do začátku akademického roku. Do té doby ještě probíhají odvolání a podobně. Musíme ale naplnit kvótu, kterou stanovil akademický senát. Zápis se bude konat v Praze, protože jde o rozšíření univerzitní výuky do Karlových Varů.

Proč se zde bude vyučovat právě fyzioterapie?
Je to obor, který má nejblíže k lázeňství a balneologii.

Jak moc tady fyzioterapeuty potřebujeme?
Potřebujeme je nejenom v Karlových Varech. Když jsem byl před dvěma lety na FTVS, tak jsem tam na nástěnce viděl tu spoustu inzerátů z celé republiky. Aby lázeňské zařízení mohlo čerpat peníze z úhradové vyhlášky, musí mít na určitý počet lázeňských lůžek zaměstnaného fyzioterapeuta. Jeden zdejší lázeňský lékař vzal kalkulačku a spočítal, kolik je jenom v Karlových Varech lázeňských lůžek. Vydělil je onou kvótou a vyšlo mu asi 400 lázeňských fyzioterapeutů. Tak jsme si říkali, kde jsou?

O jaký další obor by se mohla výuka rozšířit?
O rozšíření jednáme a mohlo by jít určitě o balneologii. Ta ale zatím není v České republice akreditovaná a jestli mám správné informace, tak se vyučovala někdy do 19. století. Nemusí to být přímo obor balneologie, může to být třeba rehabilitační lékařství s balneologií spojené. Balneologie je zatím předmětem jen v jednom semestru, to je opravdu málo. Není to můj nářek, ale prosba lázeňských lékařů, sanatorií a nemocnic i mimo náš region.

Bylo složité sestavit tým vyučujících a odborníků, kteří budou ve škole působit?
Bylo to náročné, protože jsem věděl, které předměty musíme pokrýt a samozřejmě jsem chtěl pokrýt všechny. Složité bylo se k těm lidem dostat. Odměnou mi je, že téměř nikdo z nich neodmítl. Naopak je těšilo, že se mohou zúčastnit něčeho nového, někteří přitom budou muset do Karlových Varů dojíždět.

Kolik lidí tým čítá?
Sedmdesát. Když jsem jejich seznam ukazoval paní prorektorce Univerzity Karlovy, tak mi v nadsázce říkala, že tolik vyučujících nemají ani oni.

Co podle vás 3. lékařská fakulta přinese Karlovým Varům?
Pomůže to s řešením našeho největšího problému, a to je úbytek počtu obyvatel a jejich stárnutí, odchod mladých, kteří se nevracejí zpět. Hrozně rád bych studium rozšířil i o magisterskou akreditaci, abychom zde mladým lidem nabídli plnohodnotné studium, žití, práci a místo, kde by mohli zůstat žít a založit rodinu.