K uprchlíkům v Klingenthalu patří také (zprava) Usman Hussain, Jawad Ivbal a...

K uprchlíkům v Klingenthalu patří také (zprava) Usman Hussain, Jawad Ivbal a Nauman Yousaf z Pákistánu. Dočasný domov našli v jednom z tamních paneláků. | foto: MAFRA

Karlovarský kraj chce být připraven na případnou migrační vlnu

  • 0
Vedení Karlovarského kraje je na vlnu případných uprchlíků dobře připraveno, tvrdí hejtman Martin Havel. Řekl to na výjezdním zasedání krajské rady v příhraničních Kraslicích, které sousedí s německým Klinghentalem. Právě tam je už přes měsíc ubytováno na dvacet imigrantů.

Uprchlíci z Pákistánu a Sýrie nejsou v německém městě všem po chuti.

„Se starostou Klingenthalu jsme v úzkém a častém kontaktu. Poslední zprávy, co od něj mám, hovoří o tom, že polovina obyvatel s nastalou situací nesouhlasí. Z této poloviny je navíc přibližně dvacet procent lidí poměrně ostře vyhraněných. Ale není to tak, že by tam existovalo nějaké napětí či nevraživost,“ přiblížil situaci starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Téma uprchlíků vzbuzuje vášně i v jeho městě. Uprchlíci jsou také častým předmětem diskuzí obyvatel Kraslic. „Jsou tu určité obavy, které ale chápu. Především po informacích sdělovacích prostředků. Ty často uveřejňují, jak to vypadá na jiných místech v Evropě,“ dodal Kotilínek.

V minulém týdnu zasedala bezpečnostní rada kraje a i zde bylo téma migrace jedním z bodů jednání.

„Jsme připraveni v případě teoretické vlny pomoci represivním složkám v týle. Tím myslím pomoci s ubytováním či stravováním příslušníků v terénu. Případná obrana je věcí státu, úplně pasivní ale být nechceme“ řekl hejtman Karlovarského kraje Martin Havel při zasedání přímo v Kraslicích.

O běžencích jsme se nedozvěděli od Němců, rozzlobilo hejtmana

Prvního muže kraje rozladil přístup německých úřadů. „O situaci, kdy jsou běženci umísťováni do bezprostřední blízkosti našich hranic, jsme se dozvěděli od našich starostů, nikoliv od úřadů v Sasku či Bavorsku,“ uvedl hejtman.

Německá města musí podle klíče zemské vlády přijmout jednoho uprchlíka na každých sto svých obyvatel. V případě Klingenthalu to je 90 imigrantů, pro které je připraveno 34 bytů. První dvacítka převážně Pákistánců a Syřanů dorazila do pohraničního města na konci letošního ledna.

Mezi ně patří i třiadvacetiletý Nauman. Jeho hlavním důvodem k příchodu do Evropy je především bezpečnostní situace v Pákistánu a malá možnost pracovního uplatnění. „Při jednom z bombových útoků mi zemřel kamarád,“ smutně zavzpomínal Nauman. Cesta za bezpečím do Evropy mu zabrala přes tři měsíce (více čtěte zde).

Klingenthal může podle regulí přijmout ještě přibližně sedmdesát imigrantů. Podle informací starosty Kraslic by však v nejbližší době neměli žádní další dorazit. „To ale nevylučuje, že se tak v budoucnosti nestane,“ odvětil Kotilínek.

V blízkosti Karlovarského kraje není Klingenthal jediným místem, kde se nachází skupiny běženců. Půl hodiny autem od Aše se nachází uprchlická ubytovna v Hofu. Nejvytíženější detenční středisko se nachází nedaleko hranic Karlovarského kraje v Drahonicích na Podbořansku. „Situaci sledujeme i zde. Nyní tam nejsou žádné problémy,“ doplnil Havel.