Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská stipendia budou od září pouze pro skutečně chytré studenty

  9:11aktualizováno  9:11
Nová pravidla pro středoškolská i vysokoškolská stipendia schválili krajští radní. Systém zjednodušili a zároveň rozšířili seznam oborů, které mají na podporu kraje nárok. Změny platí od září.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Chceme více vzdělaných odborníků v regionu. Kvůli takovému přání začal před několika lety vyplácet Karlovarský kraj stipendia studentům středních i vysokých škol. Radní nyní podmínky stipendijního programu po dlouhých debatách upravili a v případě středoškoláků a učňů podporu sjednotili.

„Původně jsme měli stipendia dvě. Jedno bylo takzvaně motivační a já o něm lidově říkám, že ho studenti dostávali za to, že chodí do školy. To druhé bylo prospěchové. Ve výboru pro vzdělávání a v radě jsme se shodli, že to musíme změnit,“ uvedl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

Zatímco v pololetí vyplatil kraj na prospěchovém stipendiu necelých 270 tisíc korun, v případě motivačního to bylo 1,5 milionu. Studenti a učni na něj nově dosáhnou jen v případě, že jejich průměrný prospěch bude 1,5, a to včetně.

„Na základě zkušenosti z našich středních škol jsme do podmínek doplnili také to, že učni musejí chodit jak do teoretické výuky, tak do té praktické, neboť s tím byl problém,“ podotkl Jaroslav Bradáč.

Stejně jako během minulých let ponechali krajští radní výši stipendia, a to podle ročníku. „V prvním ročníku je to tisíc korun, ve druhém 1500 a ve třetím a čtvrtém 2000 korun,“ doplnila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Kdo má nárok na stipendium

Střední školy:

Pravidla se vztahuji na žáky všech oborů vzdělání středních škol kromě oborů 78-62-C/02 Praktická škola dvouletá, 78-42-M/01 Technické lyceum, 78-42-M/03 Pedagogické lyceum, 78-42-M/04 Zdravotnické lyceum, 79-41-K/41 Gymnázium, 79-41-K/61 Gymnázium, 79-41-K/81 Gymnázium.

Vysoké školy:

Zaměřené zejména na přípravu učitelů základních škol a středních škol a pedagogických pracovníků, školských poradenských zařízení, zubní lékařství, všeobecné lékařství, specializace ve zdravotnictví (fyzioterapie, adiktologie, radiologický asistent, zdravotnický záchranář), ošetřovatelství (všeobecná sestra), porodní asistence, sociální práce, strojírenství a strojní inženýrství, elektrotechnika a informatika, stavební a dopravní inženýrství, studenti zaměření na hornictví, těžbu nerostných surovin a jejich využívání, aplikovanou chemii a materiály, obory zaměřené na zemědělství, zahradnictví, rozvoj venkova, potravinářství.

Seznam podporovaných oborů se rozrostl. Přibyly zemědělské profese, o což kraj požádala Agrární komora. „Kromě gymnázií, lyceí a praktických škol dvouletých může žádat student či učeň jakékoli profese,“ řekl Jaroslav Bradáč.

V případě vysokoškolských stipendií rozšířili radní seznam podporovaných oborů. Jde hlavně o ty lékařské, učitelské, technické a rovněž zemědělské. Radní podle Jaroslava Bradáče vycházeli i z toho, co se v regionu vyrábí, produkuje a z potřeb zaměstnavatelů.

Zároveň si ale nechali otevřená zadní vrátka. „Na radě jasně zaznělo, že se během půl roku může situace změnit a obor, který tam dnes nemáme uvedený, může být velice potřebný. Proto jsme schválili zejména podporované obory a máme prostor k tomu, případné další žádosti ještě schválit,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová.

Vedení kraje podle ní předpokládá, že by stipendiem opět podpořilo 25 vysokoškolských studentů, kteří by dostali během akademického roku 24 tisíc korun. Stále platí také to, že po skončení studií by museli v regionu nějaký čas pracovat či podnikat.

„Veškeré informace ohledně středoškolských i vysokoškolských stipendií by do konce tohoto týdne měly být k dispozici na stránkách Školského portálu Karlovarského kraje,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Bagr zboural komín v někdejší ostrovské Škodovce, vznikne nový areál

Bagr rozložil šedesát metrů vysoký komín v areálu někdejší továrny Škoda...

Šedesát metrů vysoký cihlový komín v areálu někdejší továrny Škoda Ostrov šel ve čtvrtek k zemi. Namísto běžného...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Správní žalobu na ministerstvo životního prostředí podaly Karlovy Vary. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

V Karlovarském kraji v zimě ubude další úsek, který silničáři neudržují

Sníh, zima, silnice, úklid sněhu, fréza

V zimě se neudržuje. S takovým upozorněním musejí s nadcházející zimou opět počítat řidiči v Karlovarském kraji....

Najdete na iDNES.cz