Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BMW si vybrala Sokolovsko jako nejlepší z 82 lokalit

  15:50aktualizováno  15:50
Mnichovská automobilka vybírala dva a půl roku z desítek lokalit, na kterých mohla postavit výzkumné a vývojové centrum. Za sokolovské výsypky, které nakonec v konkurenci uspěly, lobbovala agentura CzechInvest.

Karel Kučera | foto: CzechInvest

Když ředitel CzechInvestu Karel Kučera letos v červenci v Karlových Varech představoval možnosti využití takzvaných brownfieldů, jen okrajově zmínil, že jím vedená agentura vyjednává mnohamiliardovou investici do Karlovarského kraje.

Ta minulý pátek dostala velice konkrétní obrysy v podobě představení projektu výstavby vývojového a výzkumného centra společnosti BMW Group. Vznikne na více než 500 hektarech takzvané Velké podkrušnohorské výsypky severně od Sokolova.

Jak dlouho trvala práce na celém projektu?
Dva a půl roku.

Byla iniciativa na straně německého investora, nebo jste jej oslovili vy?Zainteresovaných subjektů bylo více. V podstatě ale větší část iniciativy vyšla ze strany BMW, respektive v tehdejší době ze strany jejich partnera, který na začátku automobilce dodával informace. Kontaktoval nás, takže jsme věděli, že se něco chystá. Nicméně tento projekt byl ze strany BMW velice důvěrný. Všechna další jednání proto probíhala v tomto duchu.

Na prezentaci projektu se mluvilo o dvaaosmdesáti lokalitách, ze kterých automobilka vybírala. Byly všechny v České republice?
Všechny v České republice nepochybně nebyly. A všechny české lokality jsme nabízeli my.

A kolik jich bylo?
Přesné číslo nesdělím. Seznamy jsou v podstatě dva. Jeden se týkal všech, které jsme na základě požadavků mohli nabídnout, ten se ale po diskusi s BMW redukoval na ta místa, která pro ně měla logiku a logistickou návaznost. V rámci toho pak došlo ke konečnému rozhodnutí. Nebudu říkat, kolik jich bylo. Ale lokalit, které mají takový rozsah, tedy větší než 450 hektarů, není v České republice mnoho. Rozhodně ne desítky.

U jednání jste byl od samého počátku. Co nakonec vedlo BMW ke konečnému rozhodnutí?
Zásadní byla logistická návaznost na jejich klíčové vývojové centrum. Na Sokolovsku by měly být technologie vyvíjené v Německu dovyvíjeny a testovány. To znamená, že klíčová část se bude odehrávat právě u nás. Jeden z důvodů byl také fakt, že jsme byli schopni německého partnera přesvědčit o naší důvěryhodnosti. A to nejen my, jako státní správa, ale i majitel pozemku Sokolovská uhelná, který byl mimo jiné schopný ukázat i další rekultivace, které už dělal. Plusem byl pak i fakt, že jde o pozemky jednoho majitele, které jsou relativně samostatné. Testovat se zde totiž budou i nové modely a prototypy. Ze strany investora je totiž zájem o určitou dávku utajení.

Kladl si investor nějaké podmínky ohledně budoucích zaměstnanců?
Co se týká lidí, tak ne. Důvody jsou v zásadě dva. V první řadě jde o klíčovou vývojovou investici, u které investor dokáže zajistit podmínky, aby si zajistil potřebné odborníky. Posuzuje ji zejména podle ostatních parametrů. Klíčové tedy nebylo to, kolik je v regionu vysokých škol. A za druhé i BMW ví, že kompetence českých vysokých škol v rámci nových trendů v automobilismu je velice dobrá. A to byla jedna z věcí, kterou automobilka brala v úvahu.

Autor:Nejčtenější

První liga: Budějovice těsně zdolaly Litoměřice, Vary uspěly ve Frýdku

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Největší aspiranti na postup do extraligy ve 40. kole první hokejové ligy uspěli. Vedoucí České Budějovice měly na...

O replice Vřídelní kolonády rozhodovalo málo voličů, referendum neplatí

Vřídelní kolonáda - reprodukce z kalendáře ´Karlovy Vary v minulosti aneb zbytečně zbořené stavební skvosty vřídelního města´ pro rok 2011.

Historicky první referendum v Karlových Varech týkající se podoby Vřídelní kolonády je neplatné. Hlasovat o obnově...Jsem v lese a zraněná, nemůžu chodit, volala žena policistům

Ilustrační foto.

Policisté na Chebsku pátrali v lese po ženě, která se na procházce se psem zranila a nemohla chodit. Nevěděla ani, kde...

Prameny mají už jen jednoho věřitele, zbavily se státního závazku

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Zadlužená obec Prameny, kde se před nedávnem konaly mimořádné volby, má už jen jediného věřitele. Těsně před volbami se...

Kultura ve Varech je, jen o ni není zájem, říká provozovatel klubu

David Rudolf z karlovarského klubu Crux.

Karlovarský klub Crux, netradiční prostor spojující hudební klub s lezeckou stěnou a dětským koutkem, již neotevře....

Další z rubriky

Útoků na úřední osoby přibývá, posledním napadeným je strážník z Varů

(ilustrační snímek)

Další napadení úřední osoby řeší po úterním večeru policisté. Obětí násilníka se tentokrát stal strážník karlovarské...

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

Méně času na zásobování nás diskriminuje, stěžují si podnikatelé z Varů

Centrum Karlových Varů.

Od prvního dne letošního roku platí nové omezení doby vjezdu na pěší zónu karlovarské v ulici T. G. Masaryka. Na...

Najdete na iDNES.cz