Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BMW si vybrala Sokolovsko jako nejlepší z 82 lokalit

  15:50aktualizováno  15:50
Mnichovská automobilka vybírala dva a půl roku z desítek lokalit, na kterých mohla postavit výzkumné a vývojové centrum. Za sokolovské výsypky, které nakonec v konkurenci uspěly, lobbovala agentura CzechInvest.

Karel Kučera | foto: CzechInvest

Když ředitel CzechInvestu Karel Kučera letos v červenci v Karlových Varech představoval možnosti využití takzvaných brownfieldů, jen okrajově zmínil, že jím vedená agentura vyjednává mnohamiliardovou investici do Karlovarského kraje.

Ta minulý pátek dostala velice konkrétní obrysy v podobě představení projektu výstavby vývojového a výzkumného centra společnosti BMW Group. Vznikne na více než 500 hektarech takzvané Velké podkrušnohorské výsypky severně od Sokolova.

Jak dlouho trvala práce na celém projektu?
Dva a půl roku.

Byla iniciativa na straně německého investora, nebo jste jej oslovili vy?Zainteresovaných subjektů bylo více. V podstatě ale větší část iniciativy vyšla ze strany BMW, respektive v tehdejší době ze strany jejich partnera, který na začátku automobilce dodával informace. Kontaktoval nás, takže jsme věděli, že se něco chystá. Nicméně tento projekt byl ze strany BMW velice důvěrný. Všechna další jednání proto probíhala v tomto duchu.

Na prezentaci projektu se mluvilo o dvaaosmdesáti lokalitách, ze kterých automobilka vybírala. Byly všechny v České republice?
Všechny v České republice nepochybně nebyly. A všechny české lokality jsme nabízeli my.

A kolik jich bylo?
Přesné číslo nesdělím. Seznamy jsou v podstatě dva. Jeden se týkal všech, které jsme na základě požadavků mohli nabídnout, ten se ale po diskusi s BMW redukoval na ta místa, která pro ně měla logiku a logistickou návaznost. V rámci toho pak došlo ke konečnému rozhodnutí. Nebudu říkat, kolik jich bylo. Ale lokalit, které mají takový rozsah, tedy větší než 450 hektarů, není v České republice mnoho. Rozhodně ne desítky.

U jednání jste byl od samého počátku. Co nakonec vedlo BMW ke konečnému rozhodnutí?
Zásadní byla logistická návaznost na jejich klíčové vývojové centrum. Na Sokolovsku by měly být technologie vyvíjené v Německu dovyvíjeny a testovány. To znamená, že klíčová část se bude odehrávat právě u nás. Jeden z důvodů byl také fakt, že jsme byli schopni německého partnera přesvědčit o naší důvěryhodnosti. A to nejen my, jako státní správa, ale i majitel pozemku Sokolovská uhelná, který byl mimo jiné schopný ukázat i další rekultivace, které už dělal. Plusem byl pak i fakt, že jde o pozemky jednoho majitele, které jsou relativně samostatné. Testovat se zde totiž budou i nové modely a prototypy. Ze strany investora je totiž zájem o určitou dávku utajení.

Kladl si investor nějaké podmínky ohledně budoucích zaměstnanců?
Co se týká lidí, tak ne. Důvody jsou v zásadě dva. V první řadě jde o klíčovou vývojovou investici, u které investor dokáže zajistit podmínky, aby si zajistil potřebné odborníky. Posuzuje ji zejména podle ostatních parametrů. Klíčové tedy nebylo to, kolik je v regionu vysokých škol. A za druhé i BMW ví, že kompetence českých vysokých škol v rámci nových trendů v automobilismu je velice dobrá. A to byla jedna z věcí, kterou automobilka brala v úvahu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

Muži se hádali o sbírku známek, jeden vzal druhého mačetou po hlavě

Mačeta patří k častým zbraním lupičů a násilníků. Ilustrační foto.

Mačetou se rozhodl řešit spory muž na Chebsku. Zbraní zaútočil na cizince, kterého vinil ze ztráty alba poštovních...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor lisovny - Karlovy Vary, až 28 000 Kč, benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz