Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj dá odměnu za odstřel divočáků. Tisícovku za jednoho

  12:20aktualizováno  12:20
Tisíc korun za kus. Taková bude cena za skolení divočáka ve městě. Zaplatí ji Karlovarský kraj, který chystá program na snížení počtu takzvané černé zvěře mimo honitbu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozryté parky, hřiště, trávníky. Takové škody v centrech měst způsobují divoká prasata. Řada starostů si kvůli tomu stěžovala krajskému úřadu, který se rozhodl, že městům a obcím pomůže.

Pokud zastupitelé zvednou 3. prosince ruku pro nový rozpočet, bude v něm i 150 tisíc korun coby dotace na odstřel divokých prasat. Města a obce mohou žádat už nyní, přičemž dostanou maximálně 50 tisíc korun. To je cena za 50 skolených divočáků.

„Za odstřelení jednoho kusu na nehonebních pozemcích bude vyplacena tisícikoruna s tím, že musejí být dodrženy všechny obvyklé postupy, tedy veterinární vyšetření a podobně,“ uvedl Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Hospodáři doporučí spolehlivé myslivce

Města podle něj budou mít možnost kontrolovat, zda zvíře lovec odstřelil na jejich katastru, přičemž povolení budou vydávat obce s rozšířenou působností. Tipy na vhodné myslivce jim přitom přinesou hospodáři okolních honebních pozemků.

„Vytipují lidi, u nichž je záruka, že se nestane nějaká nepříjemnost,“ podotkl Josef Hora.

Lidé z krajského odboru životního prostředí spočítali, že každoročně se na území regionu uloví pouze asi 35 divočáků mimo nehonební pozemky. Proto věří, že program nabízí značnou rezervu, která bude pro myslivce motivační.

„Zatím jsme se všude setkali s kladným hodnocením, protože jde o první snahu v této věci pomoci,“ uvedl radní.

Těžba vyhnala divočáky z jejich původního místa

Největší problémy se škodami po divokých prasatech v regionu má Královské Poříčí. Přiblížila se k němu těžba a divočákům zabrala původní teritorium.

„Máme u nás nově vybudovaný park za pět milionů, který nám ničí. Chodí i na náves před základní školu. Paní ředitelka je ale informovaná, takže škola zavírá vrátka a přímo dovnitř se prasata ze zahrady ještě nedostala,“ popsal starosta Michal Skýba.

Obecně se ale podle něj dá říct, že divočáci navštěvují všechny pozemky, o které se město stará - několikrát ročně je seká a pak je musí kvůli rozrytému terénu také několikrát do roka upravit.

Podle starosty jsou krajské dotace určitě pomocí. Jestli jsou dostatečnou motivací, už si není tak jistý. Na příští týden zorganizoval setkání starostů okolních obcí s hospodářem spolku, který má tamní honitby na starosti, a chtějí celou věc dál řešit.

Podobné potíže jako Královské Poříčí mají i Karlovy Vary. Na pozemcích v katastru města už letos myslivci ulovili přes 20 prasat. Podle předsedy karlovarských myslivců a ředitele Lázeňských lesů Evžena Krejčího ovšem bude padesátitisícová dotace adekvátní.

„Myslím, že je to i dobrá pobídka pro myslivce a jejich čas bude ohodnocen. Prasata se loví v nočních hodinách a nechodí podle rozvrhu, ale jak ony chtějí,“ uvedl.

V poslední době se prý často setkává se zvěstmi, že v karlovarské městské části Drahovice napadají divoká prasata psy. „Musím lidi uklidnit, protože prasata sama o sobě žádné psy nevyhledávají. Když proti člověku jdou, tak o něm vůbec nevědí a nemají důvod psy napadat,“ řekl.

Stát by se to podle něj mohlo leda tehdy, kdyby byl divočák postřelený nebo jej pes napadl. Například v případě, že by zaútočil na sele, začne jej chránit bachyně, což je její přirozený instinkt. Lidé se ale podle něj nemají čeho bát. V případě, že jdou se psem na procházku a uvidí procházet prasata, mají psa jednoduše podržet.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz