Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemná i jedinečná místa kraje lákají k návštěvě. Stačí si vybrat

  15:34aktualizováno  15:34
Provozovatelé kuriozit a zajímavostí v Karlovarském kraji se snaží stále přicházet s něčím novým, aby si udrželi v době krize návštěvnost. Karlovarská redakce MF DNES vybrala několik tipů na výlety k netradičním cílům.

Na expozici hrdelního a útrpného práva láká návštěvníky hrad Loket. Ukazuje třeba, jak dříve vymáhali dozorci z vězňů přiznání | foto: Martin Stolař, MAFRA

1.Muzeum historických motocyklů v Bečově

Motocykl značky Wagner 500 je nejnovějším přírůstkem v Muzeu historických motocyklů, hraček a loutek v Bečově nad Teplou.

"Tento stroj z roku 1919 s motorem OHC je jediný exemplář na světě," uvedl majitel muzea Zdeněk Bálek. Mezi novými exponáty je i motocykl Eichler z roku 1916. Má řemenový přenos síly na zadní kolo a je jediný na světě. Zájemci mohou obdivovat i třímístnou Čechii.

Důvod, proč přibývají nové kuriozity ze sesterského muzea v Kašperských Horách a Železné Rudy, je prostý. "Je krize, lidé šetří a místo návštěvy muzeí se jdou raději najíst. Proto se musíme více snažit," vysvětlil Zdeněk Bálek.

2.Mariánskolázeňský park Boheminium

Na návštěvníky myslel v Mariánských Lázních i park miniatur Boheminium. Od zahájení lázeňské sezony v něm přibyl model hradu Bezděz.

3.Vlčí jámy na Blatenském vrchu

V případě naučné stezky Vlčí jámy na Blatenském vrchu se na rozdíl od bečovského muzea historických motocyklů "snažili" jiní. V létě roku 2006 totiž šest obyvatel německého Klingethalu vyrabovalo při rozhlasové soutěži o stavbu sněhuláka zdejší unikátní ledovou jeskyni.

Z chráněné přírodní památky odvezli dvě tuny sněhu a ledu. Vlčí jámy jsou oblíbenou součástí mapy zajímavosti a kuriozit Karlovarského kraje. Podle radioamatérů z Lázeňského radioklubu OK1 KVK, kteří mají na Blatenském vrchu vysílací středisko, vyrabování jeskyně paradoxně přispělo k většímu zájmu o přírodní úkaz.

"Turisté si o zničené jeskyni přečetli v novinách a reportáž z místa viděli v televizi. Teď jsou zvědaví, jestli je led v jeskyni v létě jako v minulosti. Postupně se vrací." Otevřená ledová jeskyně je na dně cínového dolu. Po staletí sloužila lidem jako celoroční zásobárna ledu. Už za napoleonských válek jej i v parném létě těžili naši předkové ke zmírnění bolestí raněných vojáků.

4.Pohádkové sochy u Krakonoše

Sochařský pohádkový ráj u mariánskolázeňského hotelu Krakonoš má pro návštěvníky nezanedbatelnou výhodu - je zdarma. Trasu tvoří pískovcové sochy, znázorňující motivy známých pohádek.

Aby se lidé do ráje vraceli, každý rok přibývají nové. Letos to bude princ a drak z pohádky o Bajajovi. Pohádkové bytosti vytvořili studenti Střední průmyslové školy sochařskokamenické z Hořovic v Podkrkonoší.

5.Expozice útrpného práva v Lokti

 Magnetem pro turisty na hradu v Lokti je expozice útrpného práva. Lidé, kteří si už expozici v minulosti prošli, by měli mít další důvod, proč se na hrad vypravit. Chystá se zde návrat takzvané Loketské sbírky, kterou stát začátkem 90. let odvezl z místního hradu a dosud ji odmítal městu vydat (více čtěte zde).

Mezi exponáty jsou porcelán, šperky, nábytek, obrazy, zbraně a další cennosti, jež stát v roce 1992 Lokti sebral. Celý seznam má asi 8 800 položek. U naprosté většiny z nich není pochyb, že městu patří. Část předmětů lidé uvidí v hradních prostorách, zbytek bude uložený do depozitáře.

6.Hasičské muzeum ve Skalné

Expozice hasičského muzea je umístěná interiérech gotického hradu Vildštejn ve Skalné. V muzeu návštěvníci uvidí starou hasičskou techniku, výstroj a výzbroj hasičů a vše, co s hasiči souvisí. Také zde dobrovolní hasiči chystají novinky. "Budujeme síň slávy. Zajímavým exponátem bude prapor, který jsme loni dostali od kolegů z New Yorku," informoval velitel výjezdové jednotky ve Skalné Josef Mariánus mladší.

Na pamětním praporu jsou jména všech hasičů, kteří v roce 2001 zahynuli při teroristickém útoku na dvojčata. Vedle praporu by dobrovolní hasiči návštěvníkům muzea rádi ukázali novou stříkačku z dob první republiky. Mají ji slíbenou z Chebu.

Na mapě zajímavostí a kuriozit a zajímavostí regionu je také přírodní rezervace SOOS u Františkových Lázní, sokolovské muzeum techniky v protijaderném krytu, klášter premonstrátů v Teplé, ašský sportovní areál pod vrchem Háj a další místa.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

Najdete na iDNES.cz