Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemná i jedinečná místa kraje lákají k návštěvě. Stačí si vybrat

  15:34aktualizováno  15:34
Provozovatelé kuriozit a zajímavostí v Karlovarském kraji se snaží stále přicházet s něčím novým, aby si udrželi v době krize návštěvnost. Karlovarská redakce MF DNES vybrala několik tipů na výlety k netradičním cílům.

Na expozici hrdelního a útrpného práva láká návštěvníky hrad Loket. Ukazuje třeba, jak dříve vymáhali dozorci z vězňů přiznání | foto: Martin Stolař, MAFRA

1.Muzeum historických motocyklů v Bečově

Motocykl značky Wagner 500 je nejnovějším přírůstkem v Muzeu historických motocyklů, hraček a loutek v Bečově nad Teplou.

"Tento stroj z roku 1919 s motorem OHC je jediný exemplář na světě," uvedl majitel muzea Zdeněk Bálek. Mezi novými exponáty je i motocykl Eichler z roku 1916. Má řemenový přenos síly na zadní kolo a je jediný na světě. Zájemci mohou obdivovat i třímístnou Čechii.

Důvod, proč přibývají nové kuriozity ze sesterského muzea v Kašperských Horách a Železné Rudy, je prostý. "Je krize, lidé šetří a místo návštěvy muzeí se jdou raději najíst. Proto se musíme více snažit," vysvětlil Zdeněk Bálek.

2.Mariánskolázeňský park Boheminium

Na návštěvníky myslel v Mariánských Lázních i park miniatur Boheminium. Od zahájení lázeňské sezony v něm přibyl model hradu Bezděz.

3.Vlčí jámy na Blatenském vrchu

V případě naučné stezky Vlčí jámy na Blatenském vrchu se na rozdíl od bečovského muzea historických motocyklů "snažili" jiní. V létě roku 2006 totiž šest obyvatel německého Klingethalu vyrabovalo při rozhlasové soutěži o stavbu sněhuláka zdejší unikátní ledovou jeskyni.

Z chráněné přírodní památky odvezli dvě tuny sněhu a ledu. Vlčí jámy jsou oblíbenou součástí mapy zajímavosti a kuriozit Karlovarského kraje. Podle radioamatérů z Lázeňského radioklubu OK1 KVK, kteří mají na Blatenském vrchu vysílací středisko, vyrabování jeskyně paradoxně přispělo k většímu zájmu o přírodní úkaz.

"Turisté si o zničené jeskyni přečetli v novinách a reportáž z místa viděli v televizi. Teď jsou zvědaví, jestli je led v jeskyni v létě jako v minulosti. Postupně se vrací." Otevřená ledová jeskyně je na dně cínového dolu. Po staletí sloužila lidem jako celoroční zásobárna ledu. Už za napoleonských válek jej i v parném létě těžili naši předkové ke zmírnění bolestí raněných vojáků.

4.Pohádkové sochy u Krakonoše

Sochařský pohádkový ráj u mariánskolázeňského hotelu Krakonoš má pro návštěvníky nezanedbatelnou výhodu - je zdarma. Trasu tvoří pískovcové sochy, znázorňující motivy známých pohádek.

Aby se lidé do ráje vraceli, každý rok přibývají nové. Letos to bude princ a drak z pohádky o Bajajovi. Pohádkové bytosti vytvořili studenti Střední průmyslové školy sochařskokamenické z Hořovic v Podkrkonoší.

5.Expozice útrpného práva v Lokti

 Magnetem pro turisty na hradu v Lokti je expozice útrpného práva. Lidé, kteří si už expozici v minulosti prošli, by měli mít další důvod, proč se na hrad vypravit. Chystá se zde návrat takzvané Loketské sbírky, kterou stát začátkem 90. let odvezl z místního hradu a dosud ji odmítal městu vydat (více čtěte zde).

Mezi exponáty jsou porcelán, šperky, nábytek, obrazy, zbraně a další cennosti, jež stát v roce 1992 Lokti sebral. Celý seznam má asi 8 800 položek. U naprosté většiny z nich není pochyb, že městu patří. Část předmětů lidé uvidí v hradních prostorách, zbytek bude uložený do depozitáře.

6.Hasičské muzeum ve Skalné

Expozice hasičského muzea je umístěná interiérech gotického hradu Vildštejn ve Skalné. V muzeu návštěvníci uvidí starou hasičskou techniku, výstroj a výzbroj hasičů a vše, co s hasiči souvisí. Také zde dobrovolní hasiči chystají novinky. "Budujeme síň slávy. Zajímavým exponátem bude prapor, který jsme loni dostali od kolegů z New Yorku," informoval velitel výjezdové jednotky ve Skalné Josef Mariánus mladší.

Na pamětním praporu jsou jména všech hasičů, kteří v roce 2001 zahynuli při teroristickém útoku na dvojčata. Vedle praporu by dobrovolní hasiči návštěvníkům muzea rádi ukázali novou stříkačku z dob první republiky. Mají ji slíbenou z Chebu.

Na mapě zajímavostí a kuriozit a zajímavostí regionu je také přírodní rezervace SOOS u Františkových Lázní, sokolovské muzeum techniky v protijaderném krytu, klášter premonstrátů v Teplé, ašský sportovní areál pod vrchem Háj a další místa.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz