Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská radnice nechce bezdomovce u Vřídla. Vezme jim ohradu

  9:43aktualizováno  9:43
Přes dvě desítky let "zdobila" lázeňské centrum Karlových Varů prkenná ohrada, za kterou přespávali bezdomovci. Místní lidé říkali nehostinnému místu kamenolom u Vřídla. Nyní se objevila šance, že z něj bude park pro veřejnost.

V Karlových Varech můžete navštívit podzemí kostela sv. Máří Magdalény i vřídelní kolonády. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O využití nezastavěných pozemků v těsné blízkosti Vřídla jednal první náměstek karlovarského primátora Petr Bursík. Po dlouhých letech, kdy se nic nedělo, považuje začátek jednání za průlom v celé situaci.

Fotogalerie

"Vyvolal jsem schůzku s vedením společnost Eden Group, aby konečně zmizela ta šílená ohrada. Společnost je ochotná dát městu své pozemky do bezplatné výpůjčky. V místech, kde mají bezdomovci své pelíšky, chceme vybudovat jednoduchý park, aby se prostor otevřel. Dolaďujeme poslední detaily smlouvy o výpůjčce," oznámil náměstek. Na zpřístupnění prostor nákladem 481 tisíc korun je připravená Správa lázeňských parků Karlovy Vary.

"Půjde o úpravu plochy, příliš zeleně na ní nebude. Když na pozemcích začne nějaký investor stavět, peníze na vysázení zeleně z obecní pokladny by byly zbytečné," vysvětlil další náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Lidé uvidí pramen Vřídla

Město je připravené po uzavření smlouvy o výpůjčce vyčistit prostory za ohradou od náletových dřevin a udělat jednoduché terénní úpravy, navézt zeminu a osadit mobiliář. V plánu je i úprava divokého vývěru Vřídla, aby lidé viděli, jak pramení ze země.

Pozemky v nezastavěné proluce v blízkosti Vřídla a chrámu sv. Máří Magdaleny patřily společnosti Eden Group. Před časem ale proluku koupila společnost Raiffeisen Leasing Real Estate Eden Invest.

Ke konci roku 2010 chtěla začít se stavbou jedenácti podlažního hotelu Grand Majestic s 218 lůžky v převážně luxusních apartmánech. V plánu byly rovněž tři restaurace, léčebné a wellness oddělení, obchody, podzemní garáže a další prostory. Jenže úředníci ministerstva kultury zrušili původní souhlas krajského úřadu se stavbou.

Svoje rozhodnutí, proti kterému není odvolání, ministerstvo zdůvodnilo tím, že záměr na stavbu hotelu je nepřípustný a krajský úřad postupoval nezákonně. Řešením je přepracování studie tak, aby luxusní hotel svojí hmotou podle požadavku památkářů nenarušil sousední dominantní barokní chrám sv. Máří Magdaleny.

"Pan Frenkel z Eden Group mně řekl, že od investice určitě necouvl, jen pro něj není v současné době aktuální. Smlouva o výpůjčce by byla na dobu neurčitou s šestiměsíční výpovědní lhůtou. Pokud by investor začal zpracovávat dokumentaci na hotel, smlouva na pozemek se vypoví. Nicméně si myslím, že to je stokrát lepší, než aby tam byla ta šílená hrůza," uvedl náměstek Bursík.

Předpokládá, že do půlky září může být nájemní smlouva podepsaná. V pozdním podzimu by mohl být park přístupný veřejnosti.

"Pokud k dohodě dojde, bude eliminovaný dlouholetý problém v centru lázní. Na současný stav si dvacet let stěžují lázeňští hosté i místní lidé," připomněl primátor Petr Kulhánek.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz