Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská sklárna Moser mění majitele, je dál v rukou Čechů

  9:04aktualizováno  9:04
Se slibem, že známá karlovarská sklárna Moser zůstane ryze českou firmou, se ujali role dva noví majitelé společnosti. Jiří Zapletal a Josef Brož se po několika letech v pozici minoritních akcionářů stali výhradními vlastníky podniku.

V karlovarské sklárně Moser vznikají i zásadní části cen filmového festivalu, kterými jsou Křišťálové glóby. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Chceme rozvíjet Moser jako českou firmu a nadále zvyšovat prestiž nejluxusnější české značky,“ konstatoval Jiří Zapletal, předseda představenstva, který společnost přirovnal k rodinnému stříbru. Jeden z prvních úkolů, které nové vedení společnosti čeká, je příjemný.

„Čekají nás přípravy oslav 160. výročí firmy,“ naznačil Zapletal. „Ale jako první se znovu podíváme na dlouhodobou vizi Moseru a její promítnutí do plánů na příští roky,“ doplnil.

Ty bude sklárna vedle nových majitelů realizovat i pod novým ředitelem. Tím se 30. listopadu stal František Schneider.

Kdo jsou noví šéfové

karlovarské sklárny Moser

Jiří Zapletal vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Společně s Josefem Brožem, se kterým se nyní stal výhradním majitelem sklárny Moser, se zásadním způsobem podílel na záchraně a restrukturalizaci Škody Plzeň.

Právník Josef Brož byl autorem plánu finanční restrukturalizace podniku, Jiří Zapletal tento plán nejprve z pozice výkonného, později generálního ředitele naplňoval.

„Moser přebíráme s úctou a respektem a chceme ho dále rozvíjet tak, abychom na něj mohli být hrdí my, jeho zaměstnanci, i celá Česká republika. Moser určitě patří mezi podniky, kterým se říká rodinné stříbro. A tak s ním také budeme zacházet,“ řekl po převzetí firmy Zapletal, který v Moseru nově zastává funkci předsedy představenstva.

„V minulosti působil jako generální ředitel Dell pro Českou republiku a jako obchodní ředitel a člen představenstva O2. Ve funkci ředitele sklárny takřka přesně po roce nahradil Petra Šulce,“ představila nového ředitele Hana Wollerová, mluvčí společnosti.

Pro nové majitele sklárny je důležité rozvíjet obchod na zahraničních trzích, nepodceňují ovšem ani domácí zákazníky. „Sklo od Moseru vždy bylo chloubou českých rodin a tuto tradici bychom chtěli obnovit,“ doplnil Jiří Zapletal.

Prestižní karlovarská sklárna hospodařila v roce 2015 úspěšně. Zisk před zdaněním činil 11,4 milionu korun a tržby roku 2014 se podařilo překonat o osm procent.

Prodeje rostly na domácím i zahraničním trhu. Výnosy dosáhly podle zveřejněných informací v roce 2015 částky 402,3 milionu korun, z toho v zahraničí činily 166,6 milionu korun.

Loni otevřel Moser nové prodejní galerie v Číně a ve Vietnamu.

Sklárnu v roce 1893 založil Ludwig Moser. Velice záhy se jeho podnik stal dvorním dodavatelem Františka Josefa I., perského šáha Musaffereddina a anglického krále Eduarda VII. Základem úspěchu sklárny je výroba ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu i v jedinečných barvách výrobků.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz