Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská sklárna Moser mění majitele, je dál v rukou Čechů

  9:04aktualizováno  9:04
Se slibem, že známá karlovarská sklárna Moser zůstane ryze českou firmou, se ujali role dva noví majitelé společnosti. Jiří Zapletal a Josef Brož se po několika letech v pozici minoritních akcionářů stali výhradními vlastníky podniku.

V karlovarské sklárně Moser vznikají i zásadní části cen filmového festivalu, kterými jsou Křišťálové glóby. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Chceme rozvíjet Moser jako českou firmu a nadále zvyšovat prestiž nejluxusnější české značky,“ konstatoval Jiří Zapletal, předseda představenstva, který společnost přirovnal k rodinnému stříbru. Jeden z prvních úkolů, které nové vedení společnosti čeká, je příjemný.

„Čekají nás přípravy oslav 160. výročí firmy,“ naznačil Zapletal. „Ale jako první se znovu podíváme na dlouhodobou vizi Moseru a její promítnutí do plánů na příští roky,“ doplnil.

Ty bude sklárna vedle nových majitelů realizovat i pod novým ředitelem. Tím se 30. listopadu stal František Schneider.

Kdo jsou noví šéfové

karlovarské sklárny Moser

Jiří Zapletal vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Společně s Josefem Brožem, se kterým se nyní stal výhradním majitelem sklárny Moser, se zásadním způsobem podílel na záchraně a restrukturalizaci Škody Plzeň.

Právník Josef Brož byl autorem plánu finanční restrukturalizace podniku, Jiří Zapletal tento plán nejprve z pozice výkonného, později generálního ředitele naplňoval.

„Moser přebíráme s úctou a respektem a chceme ho dále rozvíjet tak, abychom na něj mohli být hrdí my, jeho zaměstnanci, i celá Česká republika. Moser určitě patří mezi podniky, kterým se říká rodinné stříbro. A tak s ním také budeme zacházet,“ řekl po převzetí firmy Zapletal, který v Moseru nově zastává funkci předsedy představenstva.

„V minulosti působil jako generální ředitel Dell pro Českou republiku a jako obchodní ředitel a člen představenstva O2. Ve funkci ředitele sklárny takřka přesně po roce nahradil Petra Šulce,“ představila nového ředitele Hana Wollerová, mluvčí společnosti.

Pro nové majitele sklárny je důležité rozvíjet obchod na zahraničních trzích, nepodceňují ovšem ani domácí zákazníky. „Sklo od Moseru vždy bylo chloubou českých rodin a tuto tradici bychom chtěli obnovit,“ doplnil Jiří Zapletal.

Prestižní karlovarská sklárna hospodařila v roce 2015 úspěšně. Zisk před zdaněním činil 11,4 milionu korun a tržby roku 2014 se podařilo překonat o osm procent.

Prodeje rostly na domácím i zahraničním trhu. Výnosy dosáhly podle zveřejněných informací v roce 2015 částky 402,3 milionu korun, z toho v zahraničí činily 166,6 milionu korun.

Loni otevřel Moser nové prodejní galerie v Číně a ve Vietnamu.

Sklárnu v roce 1893 založil Ludwig Moser. Velice záhy se jeho podnik stal dvorním dodavatelem Františka Josefa I., perského šáha Musaffereddina a anglického krále Eduarda VII. Základem úspěchu sklárny je výroba ekologicky čistého bezolovnatého křišťálu i v jedinečných barvách výrobků.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Najdete na iDNES.cz