Libuše Jarošová z karlovarské pekárny Trend balí Karlovarské suchary.

Libuše Jarošová z karlovarské pekárny Trend balí Karlovarské suchary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarský suchar, to je lázeňský unikát chráněný Evropskou unií

  • 1
Karlovarský suchar, který byl zařazen mezi 22 českých výrobků chráněných Evropskou unií, patří společně s lázeňskými oplatkami k nejznámějším karlovarským výrobkům.

Suchar je zažitý jako dietní pochutina. "Dal by se spíše zařadil jako jídelníček zdravé výživy a nikoliv pouze dietní strava," upřesňuje jednatel karlovarské pekárny Trend Ladislav Jaroš. Právě tam se Karlovarský suchar vyrábí.

A už jenom kvůli vodě to není možné nikde jinde než v Karlových Varech. Používá se totiž léčivý pramen přímo z Vřídelní kolonády. Proto dnes suchary nosí evropskou ochrannou značku.

"Zeměpisné označení karlovarského sucharu bylo platné již v minulém století. Aby bylo platné pro celou Evropu a Evropskou unii, museli jsme o to požádat znovu," upřesnil Jaroš.

Ochrana pomůže udržet věhlas tohoto výrobku daleko za hranice České republiky. Karlovarský suchar připomíná svým vzhledem obyčejný toust, ale je mezi nimi zásadní rozdíl.

Důležitou roli hraje voda z Vřídelní kolonády

"Rozdíl je samozřejmě ve způsobu výroby. Karlovarský suchar je vyráběný podle tradiční receptury, která se prováděla v Karlových Varech již v devatenáctém století. Před druhou světovou válkou zde bylo 36 pekáren a všichni suchar dělali. Nejdůležitější je vřídelní karlovarská léčivá voda a způsob zpracování těsta. Pak dvojí pečení. To u toustu není tak prováděné," vysvětlil jednatel.

Suchar se vyrábí tři dny a velký podíl přitom mají ruční práce. "Nejprve se namíchá a zpracuje těsto. Ve formách nejprve asi hodinu odpočívá a pak se peče. Korpus se dá na 24 hodin zrát do komory, kde je stálá teplota a stálá vlhkost. Potom se vyndává z forem, řeže se, restuje se a teprve potom se skládá do krabiček," uvedl Jaroš.

Současný recept je z počátku minulého století

Karlovarský suchar byl již na počátku minulého století velmi důležitou součástí pobytu lázeňských hostů při léčebných pobytech. "Přesný recept z dob dávno minulých se nedochoval. Ten současný je stejný jako na počátku minulého století," dodal Jaroš.

Pekárna vyrábí dva druhy sucharů. Dietní a speciál. Dietní má medicínskou atestaci. Zaměstnanci pekárny radí, že je dobré vyzkoušet suchar s červeným vínem, olivami, sýrem, olivovým olejem. Suchary se dají koupit v lázních a dalších městech Česka. Supermarkety je ale odmítají. Prodávají jiné.