Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Močový měchýř nahradili střevem. Radikální operace ženu zachránila

  8:43aktualizováno  8:43
Radikální šestihodinovou operací zachránili urologové v Nemocnici v Karlových Varech život Jiřině Olmrové z Kryr. Spolu s velkým rakovinovým nádorem na močovém měchýři odstranili pacientce i samotný měchýř a jeho funkci nahradili tenkým střevem.

Primář karlovarské urologie Jan Pokorný a pacientka Jiřina Olmrová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

 "Pacientka je vyléčená a směřuje k domovu," konstatoval primář urologického oddělení Jan Pokorný ve čtvrtek - desátý den po náročné operaci.

Zákrok se tak zařadí na běžný seznam výkonů. Díky této novince už karlovarští urologové provádí všechny druhy zákroků jako ve velkých fakultních nemocnicích. Oproti dřívějšku tedy nemusí část pacientů posílat do Prahy nebo Plzně.

Kromě močového měchýře odstranili lékaři šedesátileté pacientce také vaječníky a dělohu. Vyhnuli se komplikacím, které obvykle představuje masivnější krvácení. Z tenkého střeva si pak "půjčili" jeho osmnáct centimetrů dlouhou část a tu potom díky jemné a přesné práci přišili k močovodům.

"Moč odchází po dávkách pětkrát nebo šestkrát denně do jímacího sáčku, který je přilepený na tělo a dá se bez problémů schovat do oděvu nebo i do plavek," vysvětlil primář Pokorný.

Na sále spolu s ním pracovali dva operatéři, dvě sestry, anesteziolog a anesteziologická sestra. Pak se dostal ke slovu personál z intenzivní a ošetřovatelské péče.

"Je možná ještě náročnější pacientku postavit na nohy, udržet výživu v těle, když ještě nefunguje střevo. A zajistit odvod moči, dokud se nezahojí močové cesty," zdůraznil Pokorný. Vyléčenou pacientku v pátek propustí do domácí péče.

"Jsem ráda, že můžu žít dál," řekla ještě trochu slabá Jiřina Olmrová a lékařům poděkovala. Byl to pro ni šok, když se loni v říjnu diagnózu dozvěděla. Doktoři radí, aby lidé nepodceňovali situaci, kdy se v jejich moči objeví krev. Několikaměsíční odkládání návštěvy ordinace může mít i fatální důsledky.

Rizikovým faktorem je kouření a obezita

Nádor močového měchýře bývá poměrně rozšířený podobně jako tlustého střeva nebo plic. Postihuje častěji muže. Rizikovým faktorem je kouření a obezita. Statisticky se v kraji objeví ročně 40 až 50 nových pacientů s rakovinou močového měchýře. Asi patnáct z nich na onemocnění umírá.

Pokud se podaří nádor objevit v raném stadiu, odstraňují ho urologové v karlovarské nemocnici běžně při méně náročné endoskopické operaci. Zhruba ve čtvrtině případů je ale nález velký a je nutné zvolit radikální výkon - odstranění celého měchýře.

"V kraji tuto radikální operaci ročně vyžaduje 10 až 12 pacientů. Tolik bychom jich chtěli uskutečnit. Po týdnu léčení by mělo být vše zahojeno. Když střevo a močové cesty fungují správně, pak víme, že máme vyhráno. Naše nemocnice má veškeré potřebné vybavení a zkušený tým," pochvaluje si primář Jan Pokorný.

Úspěšnost podobných operací se pohybuje kolem 60 procent.

Zákrok je komplikovaný proto, že trvá dlouho a vyžaduje krevní transfuzi. Obvykle pacient ztratí až 4 litry krve. U Jiřiny Olmrové to bylo jen 400 mililitrů.

Nahrazení močového měchýře tenkým střevem je zatím nejlepším dostupným řešením u takových vážných nádorových nemocí.

Primář Zdeněk Kos z oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny v Karlových Varech si pochvaluje týmovou práci.

"Odhodlání a erudice urologů se potkaly s připraveností anesteziologů a intenzivistů." Bez dalších odborníků v záloze by nebylo možné operace tohoto druhu zvládnout, protože nádory často napadají okolní orgány.

Rakovina močového měchýře je podle urologů o něco agresivnější než třeba tlustého střeva. Zákrok stojí 40 až 50 tisíc korun a plně ho hradí pojišťovny. Neexistuje žádné věkové nebo jiné omezení, kdo je pro operaci vhodný a kdo už ne. Rozhoduje zdravotní stav pacienta. Ten musí být ve formě, aby šestihodinovou operaci zvládl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz