Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Karlovarští politici přiznali, kolik komu dluží. Někteří dluhy nesplácejí

  • 0
Politici Karlovarského kraje přiznali v majetkových přiznáních za loňský rok, kolik si vydělali a také kolik komu dluží. Mezi nejzadluženější patří senátor a starosta Božího Daru Jan Horník, který si mimo jiné půjčil od svého kamaráda dva a půl milionu korun. Za tři roky mu ale zatím nesplatil ani korunu.

Případ silně zavání střetem zájmů. S věřitelem – podnikatelem Alešem Málkem – totiž Boží Dar pod Horníkovým vedením obchodoval. Město od něj koupilo prodělečný místní hotel Praha, kterého se ale obratem zbavilo. Horník přitom už třetí rok po sobě uvádí ve svém majetkovém přiznání, že podnikateli dluží stále původní sumu 2,5 milionu.

"Ekonomické podmínky mi nedovolují splácet mu víc než jen úrok ve výši sedmi procent. Mám úvěr i u banky a ta, na rozdíl od pana Málka, nepočká," řekl nejzadluženější český senátor Lidovým novinám.

Do přiznání za předchozí rok, které politici museli odevzdat do konce června, uvedl Horník dluh 5,4 milionu korun.

Půjčku od kamaráda Jana Martínka si vzal vloni i náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Havel. A to v situaci, kdy odcházel od manželky a potřeboval peníze na koupi bytu za 2,3 milionu korun.

Přítel je lepší, než banka, říká hejtmanův náměstek

"Pan Martínek je mým přítelem, nepodniká pro kraj ani pro město. Požádat ho o půjčku bylo rychlejší, než si ji vzít v bance," vysvětlil Havel. Peníze má vracet po dobu patnácti let, roční splátku si prý ale nestanovili.

Zatímco v době krize místní politici soukromě spíše šetřili, tak vloni se rozhodli víc utrácet. Dva krajští radní – Martin Havel a Petr Navrátil – si vzali půjčky a koupili si byty.

Další radní Jaroslav Bradáč získal úvěr a postavil s jeho pomocí za osm set tisíc korun doma ve Skalné obchůdek pro svou manželku. "Prodává v trafice noviny, suvenýry, květiny. Úvěr jsem si bral, abych to celé nemusel platit ze svého," poznamenal Bradáč.

Daňová přiznání politiků si mohou prohlédnou i obyčejní lidé

Majetková přiznání slouží už čtvrtým rokem k tomu, aby bylo vidět, zda si mohli radní na splátky hypoték, svá auta a domy vydělat díky placeným funkcím. Veřejnost může do jejich dokumentů zdarma nahlédnout, když o to na krajském či městském úřadě požádá. Stačí vyplnit osobní údaje a předložit občanský průkaz.

V majetkovém přiznání politici uvádějí, zda podnikají, jaké mají ve firmách funkce, jaký majetek či vedlejší peněžité příjmy získali a zda mají nesplacené dluhy. MF DNES zkoumala a porovnávala jejich nová i starší čestná prohlášení. Z nich vyplývá, že všichni krajští radní umazávají půjčky a leasingy v rámci svých platových možností.

V přiznání hejtmana Josefa Novotného ale chybí vedlejší příjem poslance parlamentu. Když ho na to MF DNES upozornila, řekl, že se jedná o částku 418 tisíc korun a že ji do majetkového prohlášení doplní.

Chebský místostarosta podniká ve čtyřech firmách

Mezi nejzadluženější karlovarské radní patří Jaroslav Růžička (splácí víc než čtyři miliony korun) a primátor Petr Kulhánek (2,3 milionu). V Chebu si nelze nevšimnout podnikatelských aktivit nového místostarosty Tomáše Lindy. Má totiž funkce ve čtyřech firmách. Společnost Západní stavební už opustil, ale od letošního března se stal jednatelem firmy HMN realitní.

"Funkce jsem delegoval na zaměstnance firem. Netrávím v nich vůbec žádný čas. Většinu funkcí ukončuji, ale nelze to udělat hned. A třeba jako někdo chodí na tenis, tak já chodím do pivovaru," uvedl Linda, který působí jako šéf představenstva společnosti Chebský pivovar.

Ujišťuje, že žádná z firem, kde figuruje, pro město nepracuje. "Ani z nich nemám vedlejší příjmy, nevyplácely se dividendy. Možná jsem měl na konci loňského roku ještě nějakou výplatu v Západní stavební a ve Strata Consulting. Ale ukončil jsem to k termínu voleb," prohlásil chebský Linda.