Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Člun se na moři dostal do bouře, na dálku pomohli karlovarští záchranáři

  • 1
Karlovarští záchranáři pomáhali na dálku se záchranou tříčlenné posádky člunu, která se za bouřky dostala do potíží na moři v Chorvatsku. Po hodině se podařilo dostat všechny lidi z lodi do bezpečí přístavu.

Mladá žena z Karlových Varů se vydala společně s dalšími dvěma lidmi na plavbu po moři poblíž chorvatského Dubrovníku. Zastihla je však bouřka, neměli záchranné vybavení, a tak se ocitli v tíživé situaci.

Protože si nedokázali sami zavolat na pomoc přímo chorvatské záchranáře, žena začala improvizovat a zatelefonovala matce do Karlových Varů.

„Ta ihned zavolala na tísňovou linku 112 a operátorům oznámila, co se stalo. Řekla jim, že stav lodi i cestujících je již krajně kritický,“ řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Karlovarští operátoři hned kontaktovali tísňovou linku v Chorvatsku a předali jim všechny dostupné informace.

„Při zpětném volání z tísňového centra z Chorvatska zpět do Karlových Varů požádali chorvatští záchranáři o spojení přímo na loď. Záchranná akce byla již připravena, potřebovali ale ještě přesnější lokalizaci volajícího telefonu pomocí signálu GPS. Přes matku tak operátoři z Karlových Varů předali posádce na moři konkrétní číslo na tísňovou linku v Záhřebu,“ popsal Kasal.

Věci pak nabraly rychlý spád. Záchranářům se podařilo přesně určit polohu lodi v tísni. Hodinu od prvního kontaktu s oznamovatelkou potvrdil dispečink tísňové linky z Chorvatska, že pátrací a záchranná akce je ukončena a celá posádka je v pořádku bez zranění v přístavu.

Záchranáři nepomáhali na dálku poprvé

Podle Martina Kasala se nejednalo o první případ, kdy čeští záchranáři pomáhali na dálku se záchranou lidí v zahraničí. „Vždy se podařilo pomoc sjednat, a to jak přes tísňové linky daných zemí, tak například přes česká velvyslanectví v zahraničí,“ uvedl mluvčí.

I přesto, že operátoři tísňových linek v České republice dokážou bez zbytečných odkladů pomoci i takto zprostředkovaně, vyzývají záchranáři všechny cestovatele, aby si sami před odjezdem do zahraničí zjistili možnosti přivolání pomoci v dané zemi.

„Tísňová linka 112 funguje v naprosté většině evropských států a vždy garantuje příjem tísňového hovoru v angličtině. Pro vyžádání pomoci není nutné ovládat anglický jazyk dokonale, stačí několik základních frází. Přímé volání na tísňovou linku v zahraničí může výrazně urychlit případnou záchrannou akci,“ dodal Kasal.