Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Bezdomovci jsou vynalézaví, klidně přespávají i v nádražním výtahu

  • 7
Opuštěné objekty, vestibuly nádraží, sklepy bytových domů. To jsou místa, ze kterých nejčastěji strážníci městských policií vypoklonkovávají bezdomovce. Teď ale mají novou fintu. Přespávají ve výtahu.

Bezdomovci jsou podle zkušeností Marcela Vlasáka, velitele karlovarské městské policie, velice vynalézaví.

„Na karlovarském dolním nádraží vymysleli novou fintu. Zalezou do výtahu a uprostřed jízdy do vyšších pater kabinku zastaví. Získají tak nikým nerušený nocleh,“ přiblížil důvtipnost lidí bez domova Vlasák.

Nocleh pro ně byl ovšem nerušený jen do doby, kdy České dráhy začaly spolupracovat s výtahářskou firmou, jejíž zaměstnanci reagovali na podobné situace velice rychle.

„Bezdomovectví je sociální problém. Strážníci a policisté se zabývají jen dopady tohoto jevu na společnost,“ zdůraznil velitel karlovarské městské policie.

V Sokolově situaci komplikuje záchytka

Sokolov má situaci komplikovanější v tom, že je ve městě protialkoholní záchytná stanice. Její klienti, kteří se často rekrutují právě z řad bezdomovců, čas od času ve městě zůstávají.

„Neříkám, že je počet takových lidí horentní, ale najdou se. Je to takový černý Petr našeho města,“ posteskl si Petr Kubis, šéf sokolovských strážníků.

V Sokolově už několik let v zimě stavějí stan speciálně určený až pro šestnáct bezdomovců. Stojí i letos. Využití kapacity je podle Kubisových slov hodně závislé na počasí.

„Pokud mrzne, je stan plný,“ potvrdil. Ti, kdo v něm chtějí přespat, se ale musí důsledně řídit provozním řádem. Ten mimo jiné klientům ukládá střízlivost.

V řešení problematiky bezdomovců je podle slov karlovarského šéfa strážníků Marcela Vlasáka důležitá spolupráce s neziskovými organizacemi. „V Karlových Varech se výrazně osvědčila spolupráce s Armádou spásy,“ uvedl.

V případě skupinky asi padesáti až šedesáti „skalních“ karlovarských bezdomovců je ovšem podle jeho zkušenosti veškerá pomoc marná.

„Ti lidé si bezdomovectví vybrali jako styl života. Navíc jsou vesměs závislí na alkoholu, což je vlastnost, kterou v Armádě spásy netolerují,“ dodal velitel karlovarských strážníků.

V Sokolově čítá podle Kubisových slov obdobná skupinka 20 až 30 osob.