Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary budou mít další turistickou atrakci, věžní sklepy

  16:32aktualizováno  16:32
Nové lákadlo pro hosty získají příští rok Karlovy Vary. Radní chtějí zpřístupnit středověké sklepy Zámecké věže. Památku ze 14. století čeká také celková oprava.

Zámecká věž v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Posledním pozůstatkem gotického hradu v centru lázní je Zámecká věž. Radní ji chtějí nechat opravit a zpřístupnit návštěvníkům. Zatím chystají architektonickou studii, která řekne, kolik bude rekonstrukce stát.

„Naší snahou je, abychom to nejryzejší jádro historického města dali konečně do podoby, která odpovídá jeho významu,“ uvedl primátorův náměstek pro kulturu a památkovou péči Jiří Klsák.

V Zámecké věži je v současné době restaurace. Nájemci, kterým je společnost miliardáře Milutina Periče, však končí v dubnu smlouva. „Nepředpokládáme její prodloužení,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Zámecká věž je totiž zdrojem stížností, a to například kvůli hlasité hudbě. Rekonstrukce začne tím, že radnice zpřístupní sklepení, v nichž se klidně mohl procházet Karel IV. Půjde o první etapu opravy, která by měla stát do půl milionu korun.

„Počítáme s tím, že k otevření prostor by mohlo dojít přibližně v době, kdy město pravidelně nabízí dny otevřených dveří památek - tedy zhruba v polovině září. Sklepení by bylo součástí nabídky,“ řekl Jiří Klsák.

Poté přijde na řadu rekonstrukce takzvaného plata s parkovacími místy, odkud by měl být zasklený průhled do středověkých sklepů.

Před zhruba patnácti lety se tam podle Jiřího Klsáka prováděl kromě jiných také archeologický průzkum, který odhalil torzální artefakty středověkého hradu. Radní proto zvažují, že zájemcům pomocí průhledu odkryjí i je.

Kdy přesně byla Zámecká věž postavena, není jisté, ale podle Jiřího Klsáka se uvádí polovina 14. století. „Prošla řadou přestaveb a požárem. Její podoba se měnila už v 16. století, přičemž gotické jádro zůstalo dodnes, včetně sklepů,“ popsal.

Opravy by měly stát zhruba 20 milionů korun

Později se k úpravám památky přidaly ještě renesanční přestavby a nástavba z období baroka. K posledním zásahům tam podle Jiřího Klsáka došlo v 70. letech 20. století. Ty věž dispozičně změnily právě kvůli účelu restaurace.

Radní odhadují náklady na rekonstrukci předběžně na zhruba 20 milionů korun. Městu by s ní ale měly pomoci dotace. Podle primátora jde o jeden z projektů, které by Karlovy Vary rády zahrnuly do plánu rozvoje a jakmile se objeví vhodná příležitost čerpat dotace na rekonstrukci, požádají o ně. Zároveň chtějí získat i příspěvek od ministerstva kultury.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz