Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o KV Arenu pokračuje, město se chystá na další soud

  8:47aktualizováno  8:47
Soud, v němž Karlovy Vary požadovaly po stavitelích KV Areny přes půl miliardy korun, bude mít pokračování. Vedení magistrátu se odvolá proti rozsudku, podle něhož město nemá dostat ani korunu. Karlovaráci varují, že městská pokladna přijde o další miliony.

Hala KV Arena v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pokusit se uspět u druhoinstančního soudu, anebo se smířit s porážkou po prvním kole? Koalice na magistrátu složená z hnutí KOA, ANO a Karlovaráci nebyla jednotná. Podání odvolání nakonec prošlo těsnou většinou.

„Stavba byla jednoznačně předražená. Svědčí o tom také fakt, že smlouva o dílo je neplatná. Utíkat z boje v polovině zápasu není rozumné. Navíc by to bylo v době, kdy rozsudek soudu prvního stupně není z našeho pohledu adekvátně zpracovaný a odůvodněný. A nepracuje s ustálenou judikaturou,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Vše začalo losovačkou

Na počátku potíží s KV Arenou byla takzvaná Karlovarská losovačka, při které magistrát vybral v roce 2006 stavitele KV Areny.

Jak se losovalo?
Organizováním výběrového řízení v době, kdy radnici ovládala koalice ODS a ČSSD, pověřilo město firmu Stormen. Nakonec ale losoval zástupce společnosti Stone Block. Sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, které nakonec miliardovou zakázku vyhrály, hledal losovatel přes půl minuty. Na ostatní mu stačily vteřiny.

Co také následovalo
Antimonopolní úřad udělil městu dvě půlmilionové pokuty. Karlovarský soud prohlásil, že smlouva o stavbě KV Areny je od počátku neplatná. Stát chce po městu 312 milionů (dotace na stavbu a penále).

Předpokládá, že i pokud odvolací Krajský soud v Plzni potvrdí prvoinstanční rozsudek karlovarského okresního soudu z února letošního roku, nebude nic prohrané. I poté lze využít možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Osobně se spíše přikláním k tomu, že odvolání prohrajeme. Názor právní zástupkyně města je ale opačný. Šanci vidí padesát na padesát,“ řekla náměstkyně primátora za Karlovaráky Hana Zemanová.

Karlovaráci se odvolávat nechtěli s argumentem, že nemíní riskovat a raději ušetří peníze městské pokladny. Náklady za prohrané prvoinstanční řízení už vyšly na 49,3 miliony korun.

Právníci města za své služby dostali 3,5 milionu korun. Za podání odvolání musí město zaplatit soudní poplatek ve výši 4,1 milionu korun. Pokud by město prohrálo, muselo by odhadem zaplatit dalších 7 až 8 milionů korun.

KV Arenu postavilo sdružení firem Bau-stav, Metrostav a Syner na základě smlouvy o dílo ze dne 20.12. 2006. Když v roce 2010 nastoupila po vyhraných volbách KOA v čele s primátorem Petrem Kulhánkem, Karlovy Vary podaly na stavbaře žalobu. Tvrdily, že se stavbaři obohatili o 565,5 milionu korun.

Stavbu výstavního, sportovně kulturního a kongresového centra, jak se KV Arena oficiálně jmenuje, provázejí od samého počátku problémy. Necelý rok od podepsání smlouvy o dílo totiž dostal magistrát od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu kvůli takzvané karlovarské losovačce, což bylo zmanipulované výběrové řízení.

V roce 2012 následovala další půlmilionová pokuta. Za vlády ODS a ČSSD na radnici stavbaři dostali zakázku na dodatečné práce na KV Areně za 100 milionů korun bez výběrového řízení.

Na základě těchto pokut si udělal finanční úřad kontrolu. A chce po magistrátu 312 milionů korun. Polovina této částky je státní dotace na KV Arenu a druhá polovina vyměřené penále.

„Požádali jsme o posečkání se splatností a o odpuštění sankce,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Protože město peníze nevrátilo, na aréně trvá zástavní právo, které letos v březnu uplatnil finanční úřad.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz