Žebračka Olinka obtěžuje lidi před Mlýnskou kolonádou, strážník Robert Ivan ji

Žebračka Olinka obtěžuje lidi před Mlýnskou kolonádou, strážník Robert Ivan ji vykazuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vary chtějí vyhánět problémové bezdomovce z města. Pokuty nezabírají

  • 6
Karlovy Vary se chtějí zbavit žebrajících bezdomovců, kteří dělají ostudu na kolonádách a dalších místech lázeňského území. Řešením může být zákaz pobytu ve městě. Podobně už postupují v Sokolově. Systém se tam osvědčil.

Na žebráky, kapsáře, bezdomovce, opilce a další problematické lidi se třetím rokem zaměřuje speciální, takzvaná kolonádní hlídka strážníků karlovarské městské policie. Denně vykáže z lázeňského území pět pochybných „existencí“.

Strážníci jim sice dávají blokové pokuty, ale sankce nemají jak vymáhat. Proto velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák navrhl ve zprávě o stavu veřejného pořádku za první pololetí 2014 více přitvrdit.

„Institut zákazu pobytu, který měl při projednávání spoustu odpůrců, je na můj vkus docela administrativně náročný. Nicméně je jednou z možností, když ostatní represe selžou. Uvidíme ale, jak budou zákazy pobytu, udělované ve spolupráci s karlovarským magistrátem, účinné,“ sdělil Vlasák.

Zkušenosti se zákazem pobytu chtějí Karlovy Vary získat už tento rok na podzim. Po prvních několika případech se podle vedení městské policie uvidí, jak se opatření osvědčí.

V některých městech si už zákaz s úspěchem vyzkoušeli, jinde se ho bojí. Karlovarští chtějí sami zjistit, jaká metoda přinese u lidí na okraji společnosti efekt.

Primátor Petr Kulhánek vysvětlil, že vše začíná prvním přestupkem, který je postoupený do správního řízení. Při opakování přestupku může magistrát vydat rozhodnutí o zákazu pobytu.

„Tento nástroj napoví, jestli nám v problematice žebráků pomůže, nebo ne. Bude nás to stát jen trochu energie na vyzkoušení. Výsledek nemůžeme předjímat. Stále to je ale lepší než nedělat nic.“

Vedení města souhlasí s názorem, že žebráci a zapáchající bezdomovci u Vřídla i jinde v centru města rozhodně nepřispívají k dobré pověsti světoznámých lázní. Ale oproti dalším atraktivním městům, jako jsou například Praha, Plzeň, Český Krumlov či Ústí, jsou na tom Karlovy Vary podle primátora s žebráky „daleko nejlépe“.

Zákaz pobytu může stihnout i zloděje kovů

Nejbližším městem, který zákaz pobytu od minulého roku využívá, je Sokolov, kde žije až 60 bezdomovců. Velitel městské policie Petr Kubis o legislativním opatření hovoří jako o jediném funkčním systému, který lze v současné době uplatnit u určitého druhu osob, zejména bezdomovců.

„Souhlasím s karlovarským kolegou Marcelem Vlasákem, že bloková pokuta je beze smyslu, protože je nevymahatelná. Zatím máme tři osoby, u nichž zákaz pobytu nabyl právní moci. Jedna z nich, která zákaz opakovaně porušila, je stíhaná pro maření výkonu úředního rozhodnutí. Ve zkráceném řízení dostala šest měsíců nepodmíněně, takže je ve vězení. Další zákazy navrhujeme,“ popisuje Kubis (více čtěte zde).

Sokolovští vidí ještě další výhodu. Města totiž mohou dát zákaz pobytu nejen lidem, kteří porušují veřejný pořádek, ale i různým zlodějíčkům v případě spáchání majetkového přestupku. Jde například o zloděje kovů. Musí být ale splněna podmínka recidivy - několik pokut.

Nejznámější karlovarskou bezdomovkyní je „Olinka“. Jak ale říká Marcel Vlasák, případný zákaz pobytu se jí zřejmě netýká. Je totiž po soudem nařízené léčbě v Bohnicích a dřívější ostudu už po městě nedělá.