Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Vary se zlobí na ŘSD, zbourání doubského mostu město nečekalo

  15:07aktualizováno  15:07
Most v karlovarské části Doubí na silnici číslo I/20 se opravovat nebude. Zjistilo se, že je v havarijním stavu, musí se proto strhnout a postavit nový. Na dokončení se bude čekat rok.

Dlouho připravovaná rekonstrukce jednoho z nejdůležitějších karlovarských mostů začala po několika odkladech letos v dubnu a skončit měla v listopadu.

Začátkem léta si ale Karlovaráci stěžovali, že se na mostě nic neděje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které rekonstrukci zajišťuje, ale všechny uklidňovalo, že se jedná o technologickou přestávku a opravu mostu stačí dokončit v termínu.

Na dnešní tiskové konferenci ministra dopravy Dana Ťoka ale přišlo překvapení.

„Doubský most v Karlových Varech je v horším stavu, než se čekalo. Problém byl odhalen při rekonstrukci mostu. Místo opravy tak musí být zbourán a postaven zcela nový. V tomto případě zafungoval kontrolní mechanismus ŘSD. Podobné mosty z šedesátých až osmdesátých let nechá ŘSD a Správa železniční dopravní cesty v následujících měsících mimořádně zkontrolovat,“ oznámil ministr.

Vzhledem k tomu, že se po odkrytí povrchu zjistilo, že most je v havarijním stavu, ŘSD rozhodlo o tom, že bude snesen a nahrazen novou konstrukcí. To znamená, že komplikovaná objížďka se nejméně o jeden rok prodlouží.

Šok pro Karlovy Vary

Velké komplikace to znamená pro město Karlovy Vary. Ty původně počítaly s tím, že v příštím roce opraví Dvorský most, přes který v současné době vede objízdná trasa. Primátor Karlových Varů neskrývá své rozhořčení.

Fotogalerie

„Nyní se dozvídám, že uzavírka mostu neskončí v listopadu 2018, ale bude uzavřen ještě další rok. A to je situace pro mě nevysvětlitelná a neobhajitelná. Připravit rekonstrukci zásadní dopravní spojnice ve 21. století tak, že po čtyřech měsících uzavírky přijdu na to, že je most třeba snést a postavit nový, je z mého pohledu naprosto neomluvitelné a někdo, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo dopravy či projektant, v celém procesu zcela zásadně pochybil,“ napsal primátor Petr Kulhánek ministrovi dopravy.

Navíc bude město muset odložit opravu Dvorského mostu, který není podle Kulhánka v dobrém stavu. „Stav jeho konstrukce potřebuje urgentní rekonstrukci,“ poznamenal primátor.

Ten dokonce vyzval ŘSD, aby ho informovalo, jak k takovému pochybení došlo, kdo je za něj odpovědný a kdo ponese důsledky.

Požadavky města

Pro život v Karlových Varech je ovšem roční prodloužení termínu oprav Doubského mostu zatěžující. „Nemůžeme nechat rok oddělené Doubí a Tašovice. S ministrem Ťokem jsem se proto domluvil na prověření možnosti otevřít most alespoň pro pěší. Zároveň ministr přislíbil, že mě bude informovat o všech požadavcích města, které jsem v dopise nastínil,“ řekl primátor Kulhánek.

Město kvůli tomu muselo totiž zřídit náhradní autobusovou dopravu mezi oběma břehy s dlouhou objízdnou trasou.

Most byl projektován v roce 1964 a dokončen o pět let později. Je dlouhý 76,5 metru a široký 11 metrů, zajímavým detailem konstrukce je pilíř ve tvaru V.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Palírny a moštárny v kraji nestíhají, lidé vozí jablka, řepu i rybíz

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Provozovatelé moštáren a palíren z celého Karlovarského kraje nevědí, kam dřív skočit. Přestože bylo letos extrémní...

VIDEO: V Chebu se protestovalo proti návratu hazardu, město se bojí žalob

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu

Přibližně sto padesát lidí ve středu podpořilo transparenty a hlasitým pískáním organizátory demonstrace proti návratu...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz