Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary připraví památky pro seznam UNESCO, střežit je bude plán ochrany

  14:23aktualizováno  14:23
Na tisícovku objektů v Karlových Varech začne od podzimu dohlížet nový dokument. Radnice nechala zpracovat plán ochrany památek, který usnadní administrativu majitelům domů i památkářům.

Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial. Společnost Transfer Europe Information by kromě výstavby pěti parkovacích domů vybudovala i systém automatických závor, které měly už v roce 2011 ohlídat vjezd řidičů do vnitřního lázeňského území. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Takzvaný plán ochrany městské památkové zóny má pojistit centru města vstup do UNESCO. Dohlížet bude na stavební úpravy, jako jsou výměny oken, opravy střech či fasády. Karlovarská radnice už nechala plán zpracovat a zaplatila za něj kolem milionu korun. Vzhledem k počtu objektů, kterých se dokument týká, dostala množstevní slevu.

"Jde zhruba o tisícovku objektů, a to nejen budov, ale i dalších, které se v městské památkové zóně vyskytují. Například nádvorní stavby, kůlny nebo garáže," uvedl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák.

Dokument vznikal řadu měsíců a o objektech říká vše, co bylo možné zjistit. Pokud bude chtít majitel například lázeňského domu vyměňovat okna, památkáři nahlédnou do plánu ochrany. Okamžitě zjistí, zda rozhodují o budově, která má cennější interiér nebo exteriér. A podle toho okna schválí.

"Plán směřuje k tomu, aby zvýšil předvídatelnost rozhodování orgánů památkové péče. Vlastníkům jednotlivých nemovitostí přinese snížení administrativy. Sami přitom budou moci do plánu nahlédnout a zjistit, pro co vlastně potřebují vyjádření památkářů," vysvětlil náměstek.

Všechny průzkumy budou v jednom dokumentu

Jedním z příkladů odbourání administrativy bude třeba to, že památkáři nebudou muset před opravami objektů v centru města nařizovat stavebně historický průzkum. Jednoduše si ho najdou v novém dokumentu. Výjimkou by však mohla být barva fasády.

"Plán ochrany nemohl být proveden hloubkově ve smyslu sond do fasád, jestliže v minulosti už byl znám nějaký průzkum objektu, je tam zanesen. Pokud nebyl, samozřejmě památkáři budou chtít nechat sondu provést," upozornil Jiří Klsák.

Karlovarští radní už v minulosti uvažovali, že by památkovou zónu ve městě ještě rozšířili, poté by celé území povýšili na městskou památkovou rezervaci. Plány vedení magistrátu souvisejí se zápisem města na seznam světového kulturního dědictví.

Evropské lázně bojují o zápis

Touží po něm čtvery české lázně. Kromě lídra skupiny, kterým jsou Karlovy Vary, jde také o Františkovy a Mariánské Lázně a Luhačovice. Spolu s nimi jsou v sériové nominaci zapojeny německé lázně Baden-Baden, Wiesbaden, Bad Kissingen, francouzské lázně Vichy či italské Montecatini Terme.

Aby plány karlovarských radních klaply, centrum města úzkostlivě chrání před nepatřičnými stavbami. Ne všude se jich však bojí. Třeba starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík je v tomto ohledu zcela klidný.

"V zásadě máme pozici zjednodušenou. Celé městské centrum je bez volných parcel a tudíž bez možnosti výstavby," řekl. Snahu karlovarských radních však chápe, a to kvůli případným tlakům investorů, kteří by se mohli pokusit výstavbu ovlivňovat.

Evropské lázně, které chtějí vstoupit do UNESCO, mají za sebou další důležité jednání. Konalo se minulý týden na ministerstvu kultury. Garanti se dohodli na podání speciálního formuláře, který poputuje nejpozději koncem května do centrály světového kulturního dědictví v Paříži.

"Jedná se o základní přihlášku, kterou musejí připomínkovat a schválit všechny zúčastněné státy," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek. V sériové nominaci je nyní 16 evropských lázní ze sedmi států. Pokud některé z měst nedodrží harmonogram a nebude na vstup připraveno, skupinu opustí. Pokud vše vyjde, UNESCO lázně přivítá nejpozději na začátku roku 2016.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz