Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary „piglují“ před festivalem. Připravují se hotely i stanové městečko

  10:32aktualizováno  10:32
Přípravy na 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu, který v Karlových Varech začíná v pátek, jsou v plném proudu. V hotelech zbývá posledních pár míst, stanové městečko na Rolavě je připraveno na 800 batůžkářů. V hotelu Pupp chystají zahajovací party, které se první den festivalu účastní až tisícovka lidí.

Přípravy na 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jsou v plném proudu. Ožil zejména hotel Thermal, který bude tradičně centrem dění. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Na festival se připravujeme vždy týden předem. Chceme, aby všechno bylo voňavé a čisté," uvedla Andrea Pfeffer-Ferklová, generální ředitelka hotelu. Ani ona ještě netuší, která z hvězd v Puppu letos přenocuje.

"V podstatě to funguje tak, že v době konání filmové přehlídky patří celý hotel festivalu. Během něj nám vždy řeknou, že potřebují pokoj a my hvězdu ubytujeme," vysvětlila.

Fotogalerie

Letos do Karlových Varů přijedou dvě slavné herečky. Na zahájení Helen Mirrenová a na zakončení Susan Sarandonová.

Stanové městečko nevyrostlo letos na tradičním místě v prostorách stadionu AC Start, ale přestěhovalo se do areálu koupaliště Rolava.

"Už jsme postavili recepci, chystáme letáky, v nichž najdou ubytovaní informace o jízdních řádech i jak budou otevřené sprchy," řekl Petr Masák, jednatel KV City Centra. Do stanového městečka se podle něj vejde 500 stanů a 800 lidí.

V současné době jde už prakticky o jedinou možnost ubytování v Karlových Varech. Hoteliéři už mají volných jen pár noclehů, rezervace mají většinou již od minulého roku.

Kdo přijede

Organizátoři zatím ohlásili několik osobností, které filmový festival navštíví. Britská herečka Helen Mirrenová převezme cenu na zahájení, druhou hvězdou bude americká herečka Susan Sarandonová, která dostane Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii v závěru festivalu.

V Karlových Varech se objeví také italský režisér Dario Argento, dánský herec Thomas Bo Larsen či režiséři Todd Solondz a Joachim Lafosse.

Festival se uskuteční od 29. června do 7. července. V programu je více než 200 filmů včetně tří desítek krátkých. Festival uvede 56 dokumentárních snímků. Řada z nich bude mít v Karlových Varech premiéru.

Napilno mají také organizátoři a brigádníci v hotelu Thermal, jehož vestibul připomíná staveniště. Jako každý rok jej desítky lidí mění v centrum festivalového života.

"Naší letošní prioritou bylo digitalizovat další kina. Je jich pět, a to přímo v Thermalu. Hotel novou technologii využije nejen při filmovém festivalu, ale například také pro potřeby kongresové turistiky," řekl vedoucí festivalové produkce Petr Lintimer.

Pokud by podle něj k digitalizaci nedošlo, nemohli by diváci řadu snímků vůbec vidět. Zatímco loni jich ve formátu DCP nabídl festival 14, letos je to ze stejného počtu dvaaosmdesát. Ačkoli je v současné době digitálních sedm festivalových kinosálů, produkce bude i nadále hledat další místa.

Na tvůrce a filmové hvězdy mířící do lázeňského města pro Křišťálové glóby čeká letos novinka. Zatímco v předchozích letech vyráběla sklárna Moser dvě různé velikosti, letos už bude jen jedna varianta - ta větší.

Glóby z Karlových Varů už předali zaměstnanci továrny festivalové produkci do Prahy, odtud se ceny svezou zpět na západ Čech.

Hned na úvod se museli organizátoři vypořádat s jednou velkou nepříjemností. Nefungovalo internetové připojení, a tak nebylo možné zahájit plánovanou rezervaci vstupenek (více o problému s rezervacemi čtěte zde). Ta se tedy naplno rozběhla až v úterý úderem 10. hodiny a potrvá do středeční půlnoci.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz