Stavební firmy často sahají kvůli krizi ve stavebnictví až k dumpingovým cenám, aby zakázku získaly. Ilustrační snímek

Stavební firmy často sahají kvůli krizi ve stavebnictví až k dumpingovým cenám, aby zakázku získaly. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

Krize ve stavebnictví šetří Karlovým Varům desítky milionů korun

  • 2
Levnější zakázky pro město jsou jedním z aspektů krize ve stavebnictví. Při tendrech se karlovarský magistrát dostává na podstatně nižší ceny, než jaké předpokládal. Zářným případem je rekonstrukce dvou ulic v Karlových Varech.

Předpokládaná cena rekonstrukce ulic Americká a Rumunská v Karlových Varech dosahovala téměř 28 milionů korun. Vítěz tendru nabídl, že stavbu provede za méně než polovinu - 13 274 424 koruny.

"Rozpočty jednotlivých staveb dělají projektanti a rozpočtáři, kteří se drží jasně daných pravidel," reagoval primátor Petr Kulhánek na spekulaci, zda město ceny za nabízené zakázky nenadsazuje. "Boj o zakázky je velice tvrdý, pro firmy jsou často otázkou žití či nežití. Některé proto sahají až téměř k dumpingovým cenám," vysvětlil primátor.

Materiál zdarma. I tak bojují firmy o zakázky

Firmy, které usilují o zakázky, často nabízejí například materiál zdarma, protože jim zbyl z některé předchozí akce. „Stavebnictví obecně má ale tu výhodu, že se, na rozdíl například od IT technologií, dají práce poměrně přesně vyčíslit," konstatoval Martin Kameník, předseda občanského sdružení Oživení, které sleduje veřejné zakázky.

Mohou se u vítězů, kteří nabídnou výrazně nižší cenu, vyskytnout nějaké problémy? "Těžko se to předjímá. Mohou ale přijít na řadu například dodatečné změny ve smlouvách, které cenu zvýší. Dokud se nic nestane, těžko se odhaduje, zda město dělá dobře, nebo ne," řekl na adresu karlovarského magistrátu Kameník.

Takovou zkušenost už ostatně město má. "Na stejné radě, na níž jsme vyhlásili vítěze tendru na rekonstrukci ulic Rumunská a Americká, jsme řešili problém, kdy z výběrového řízení na sanaci svahu u průtahu městem odstoupil jeho vítěz. Vzhledem k časové tísni jsme museli oslovit druhého v pořadí, čímž se cena změnila o 800 tisíc. Ale takové případy jsou spíše výjimečné," dodal primátor Kulhánek.

S pražskou společností, která tendr na opravu ulic Americká a Rumunská vyhrála, má město zkušenosti už z dřívějška.

"Zakázky, které pro nás dělala, byly dobře a kvalitně provedené. Hlídáme si je," konstatoval Jaroslav Růžička, náměstek karlovarského primátora. V konkurenci ostatních účastníků tendru ovšem stavební firma uspěla jen těsně. Nabídka druhé firmy v pořadí byla jen o 574 tisíc korun dražší, vítěze a třetího pak dělily necelé dva miliony korun.