Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazén ve Varech funguje už dva měsíce, stamiliony na účtu stále chybí

  7:03aktualizováno  7:03
Městu Karlovy Vary chybí na účtu 204 milionů korun dotací za stavbu nedávno otevřeného Bazénového centra u KV Areny. V nedohlednu je i dotace na chystanou halu míčových sportů. Město je proto připravené vymáhat eurodotace po Karlovarském kraji soudně.

Nové bazénové centrum u KV Areny v Karlových Varech otevřeli 1. října. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Přípravy na stavbu haly pro míčové sporty v Karlových Varech vrcholí. Uzemní řízení na investici za 140 milionů korun je hotové, firma Helika připravuje projektovou dokumentaci.

Podle radního Romana Malečka ale existuje nebezpečí, že hala pro 1 200 diváků nakonec zůstane jen na papíře kvůli zastavenému penězovodu z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad.

"Zahájení prací na hale v roce 2013 vidím tak padesát na padesát. Udělali jsme veškeré technické věci. Všechno nyní záleží na tom, jestli se ROP rozhýbe. V tuto chvíli z něj nemáme zaplacený ani bazén. Visí nám na něm 204 milionů korun. Půjčit si desítky milionů korun na míčovou halu určitě nepůjde," řekl radní Roman Maleček, který šéfuje KV Aréně i nově otevřenému bazénovému centru.

Karlovy Vary musí do konce roku 2014 kompletně vyčerpat a vyúčtovat 450 milionů korun dotací na akce z Integrovaného plánu rozvoje města. Peníze na rekonstrukci městského koupaliště Rolava i Meandru u řeku Ohře jsou už v městské pokladně.

Protože všechny tři dosavadní ředitele ROP Severozápad letos obvinili kriminalisté z trestného činu kvůli machinacím, zastavil se dotační penězovod na stavbu bazénu, haly pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí. Podle původních plánů má centrum vyrůst vedle KV Areny do konce roku 2013.

Soud je až ta poslední možnost, říká primátor

V případě, že by Karlovým Varům zůstal nesplacený dluh 204 milionů korun za řádně ukončený projekt bazénového centra, vedení města je přichystané tuto částku vymáhat na základě platné smlouvy soudně.

"Ostatně, jako správcům veřejných financí by nám nic jiného ani nezbylo. Ale je to možnost nejzazší a nejméně šťastná. Daleko raději bychom byli, aby se zadlužení měst a obcí nefungujícím ROPem vyřešilo systémově," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA).

Současný předseda ROP Severozápad a náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil uvedl, že nic nebrání tomu, aby Karlovy Vary podaly správní žalobu a požadovaly zmíněných 204 milionů korun.

"Otázka ale je, jaká bude úspěšnost této žaloby, protože Regionální operační program má zakázáno vyplácet peníze. Ale udělám vše, aby města dostaly své peníze co nejdříve," slíbil Navrátil. Zároveň optimisticky odhaduje, že do poloviny příštího roku by mělo být s dotacemi jasno.

Podobně jako Karlovy Vary má pozastavené dotace i Karlovarský kraj. Částečně se to týká dopravního terminálu v Mariánských lázních a rekonstrukce Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. Co nejdříve se to bude týkat i právě otevřeného dopravního terminálu v Chebu, na který město předkládá podklady.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz