Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruiny chebských kasáren čeká demolice, na jejich místě se má bydlet

  8:56aktualizováno  8:56
Poté, co majitel poslal k zemi klášter milosrdných sester a ukončil tak spor o to, zda je možné poničený objekt považovat za památku, začaly i poslední dny existence bývalé roty v kasárnách na Zlatém vrchu. Ostudné ruiny na severním vstupu do Chebu by měly do čtrnácti dnů začít rozebírat stroje.

Chebská kasárna na Zlatém vrchu se budou bourat. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Výběrové řízení na likvidaci bývalé roty vyhrála firma Algon. V rozpočtu máme na akci připravených pět milionů korun. Protože se však podařilo díky výběru snížit cenu bouracích prací, k zemi pravděpodobně půjdou i další části kasáren. A to zřejmě ještě letos. Předpokládáme, že by to mohly být další domy, které leží směrem k dopravní tepně Ašská,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Začátek demolice se tak stává předzvěstí konce areálu, který dnes obývají hlavně bezdomovci. Postupně by z něj měly zmizet všechny budovy kromě noclehárny Betlém a několika garáží, které Betlém využívá.

Místo pro domky a obchůdky

Na jejich místě by v budoucnu mohly vyrůst rodinné domky, bytové domy, možná i stavby občanské vybavenosti, jako jsou obchůdky či restaurace. Jižní stráň, navíc v příjemné vzdálenosti od historického centra a v dosahu sportovní a oddechové lokality pod chebským hradem, si o využití k bydlení přímo říká.

Prostor kasáren je navíc vstupní branou pro využití dalších pozemků západním směrem od města. Město dokonce před dvěma lety vypsalo architektonickou soutěž, která měla řešit budoucí využití areálu. Stav všech objektů se ale rychle zhoršuje a částky na záchranu zchátralých domů by se vyšplhaly do závratných výšek.

Zastupitelé proto rozhodli, že lepší bude ruiny zbourat a pozemek nabídnout k prodeji čistý. Tak, aby případný investor mohl začít stavět na „zelené louce“.

Už nyní je jasné, že zabydlit takovou lokalitu nebude jednoduché. Celé území, které architekti řešili, zasahuje až k přehradě Skalka. Nejprve se musí vybudovat nezbytné inženýrské sítě a komunikace. A to bude stát peníze.

Město proto hledá strategického partnera. Vzhledem k bouřlivě se rozvíjející průmyslové zóně je na místě předpokládat, že zájem o parcely v Chebu poroste.

Zmizí část historie

Ačkoli plán poslat kasárna k zemi nevzbudil tak bouřlivou reakci jako likvidace kláštera milosrdných sester, některým lidem přesto bourání vadí.

„Považuji to za selhání státu i města. Nedokázali jsme se postarat o majetek, který nám tu zanechali předkové. Je obrovská škoda, že jsme jej neuměli využít. Zbouráním areálu zmizí část naší historie,“ posteskl si například Rosťa Kováč.

Kasárna u Mostní brány, sevřené Havlíčkovou a Komorní ulicí, začalo město stavět už v roce 1912. Po jejich dokončení v roce 1914 se stal komplex sídlem 73. regimentu. Po roce 1918 zde byl umístěn 5. prapor hraničních myslivců.

Areál pojmenovaný později Kasárna Julia Fučíka byl k vojenským účelům využíván i po válce, kdy zde našli zázemí tankisté.

Armáda kasárna opustila po roce 1990. Následovala dvanáctiletá správa vojenské ubytovací služby a následně v roce 2002 převod budov a pozemků na město Cheb.

A tady někde je možné vysledovat začátek konce historického areálu. Podle smlouvy o bezúplatném převodu totiž město nesmělo kasárna dalších deset let komerčně využívat. Domy začaly chátrat, o zbytek se postarali zloději.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz