Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový plán napoví, jak bude vypadat areál po chebských kasárnách

  12:03aktualizováno  12:03
Plán osídlit lokalitu bývalých kasáren na chebském Špitálském vrchu dostává konkrétnější obrysy. Poprvé ve větší míře hodlá město regulovat budoucí podobu lokality.

Demoliční práce v areálu chebských kasáren začaly v červenci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přestože zatím areál bývalých kasáren v Chebu hyzdí řada zchátralých staveb a haldy sutě, která zbyla z bývalé roty, už teď je jasné, že z hlediska budoucí výstavby patří tamní lokalita k nejlukrativnějším.

Město proto na jihovýchodním svahu nedaleko centra plánuje masivní výstavbu rodinných domků i bytových domů. A už dopředu hlásí, že developer musí počítat s tím, že do vzhledu celého území budou chtít Chebští mluvit.

Areál kasáren se má stát výkladní skříní města

„Tahle oblast je jakousi výkladní skříní města. Z řady míst v Chebu je dobře viditelná. Co se týče zástavby, neradi bychom tomu nechali úplnou volnost. Nechceme, aby nám tu vyrostlo druhé sídliště Zlatý vrch. Proto nás čeká zadání regulačního plánu,“ vysvětlil starosta města Petr Navrátil.

Podle jeho slov by měl takový dokument řešit například velikost domů, počet podlaží nebo zastavěnou plochu, vzdálenost staveb od chodníku, sklon či barvu střechy.

Regulační plán, který bude jistým způsobem stavebníky omezovat v tom, co mohou, nebo naopak nesmí postavit, by měl zabránit živelnému zastavění lukrativního pozemku. V takovém rozsahu jej město zřejmě využije poprvé v historii.

Bude zapotřebí souhlas politiků

Zásadní dokument ovšem zřejmě budou muset schválit zastupitelé.

„Zatím nás to příliš nepálí. Právě jsme v radě schvalovali bourání další části kasáren a v této chvíli nemáme jasno ani v tom, jak využijeme to množství sutě. Ale už nyní bychom chtěli začít pracovat na přípravě budoucího využití lokality. Proto je zadána územní studie. Ta by měla řešit například dopravní napojení lokality, inženýrské sítě nebo právě budoucí podobu výstavby,“ řekl starosta.

Bývalá kasárna jsou vstupní branou k dalším rozvojovým územím. Zatímco dosud se Cheb rozvíjel spíše jižním směrem, přístup přes tuto lokalitu umožní další využití Špitálského vrchu a následně i pozemků směrem k přehradě Skalka.

Kasárna u Mostní brány, sevřená ulicemi Havlíčkova a Komorní, začali Chebští stavět v roce 1912. O dva roky později byl komplex dokončen. Areál po válce nesl jméno Julia Fučíka. Armáda jej opustila po roce 1990.

Následovala dvanáctiletá správa vojenské ubytovací služby a následně v roce 2002 převod budov a pozemků na město Cheb. Podle smlouvy o bezúplatném převodu však město nesmělo kasárna dalších deset let komerčně využívat. Prázdné domy začaly chátrat, o zbytek se postarali nenechavci. S bouráním prvních staveb se začalo letos v létě.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz