Historická kamna Williho Russe se stala předmětem sporu mezi Chebem a Loktem.

Historická kamna Williho Russe se stala předmětem sporu mezi Chebem a Loktem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Loket chce na Karlovarském kraji vysoudit historická kachlová kamna

  • 0
Kachlová kamna, která stojí na Chebském hradě, ponecháme v majetku kraje. Tak rozhodli krajští zastupitelé. Město Loket přitom žádalo, aby mu stejně jako před pár lety stát, vydal i kraj předměty z takzvané loketské sbírky.

Kromě více než dvou stovek drobnějších předmětů byla ve hře právě i kachlová kamna. Místostarosta Lokte a zároveň hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček má příští týden schůzku s právníkem. Bavit se budou o podání žaloby, která má určit, komu sbírkové předměty patří.

„Na pořízení kamen pracovalo město Cheb společně s dalšími národopisnými spolky. O to, aby se Chebu vrátila, několikrát jeho zástupci žádali, což se povedlo až v osmdesátých letech. Podařilo se nám je instalovat na Chebském hradě a zpřístupnit je lidem, jak jen to bylo možné,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Pokud to nyní půjde, rád by kraj coby majitele požádal o změnu výpůjční smlouvy, aby mohlo město památku ještě lépe ukázat zájemcům.

Petr Zahradníček je z rozhodnutí krajských zastupitelů zklamaný. Předpokládal, že se kraj zachová stejně jako stát a pozůstalost, kterou si město nárokuje, vydá.

„Pod správu kraje přešlo 420 městských sbírkových předmětů, ze kterých nakonec zbylo jen 255. Kamna se na loketský hrad dostala prostřednictvím vyvlastnění na základě Benešových dekretů a myslím si, že by měla náležet Lokti. Nyní jde o to, jak se dokážou dohodnout dvě samosprávy,“ řekl Petr Zahradníček s tím, že se jedná o dohodu politickou.

Upozornil přitom, že kamna nikdo nikam stěhovat z Chebu nechce a připomněl, že řada předmětů z takzvané loketské sbírky bez problémů zůstává coby zápůjčka v Krásně nebo Horním Slavkově.

Sbírkové předměty, o které Loket kraj žádá, jsou pozůstalostí po sochaři a keramikovi Willi Russovi, který se narodil v Krásné nad Teplou. Po druhé světové válce skončil v odsunu. Loketská sbírka, kterou vrátil městu stát, měla původně čítat 12 tisíc předmětů, zpět se jich vrátilo 9 850. Na loketském hradě kvůli nim vznikl depozitář za 4 miliony korun a zaměstnanci hradu předměty průběžně třídí a vystavují.