Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej řidičáků jde k soudu, obžalobě čelí i herci Matásek a Dolanský

  14:51aktualizováno  14:51
Chebský okresní soud začne projednávat případ řidičáků, které podle obžaloby prodávali zájemcům majitelé čtyř autoškol z Mariánských Lázní a Chebska i jeden zkušební komisař. Mezi obžalovanými jsou mimo jiné i dva herci činohry Národního divadla: David Matásek a Jan Dolanský.

Herec David Matásek při rozhovoru pro OnaDnes.cz | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Obžaloba se týká celkem devadesáti osmi lidí. "Většina z nich je stíhána za přečin podplacení, protože získali řidičské průkazy nestandardním způsobem. Někteří obvinění předkládali padělané lékařské potvrzení," řekl chebský státní zástupce Viktor Böhm.

O co jde v případu

Autoškoly z Karlovarského kraje vydaly za úplatek ve výši deset až dvacet tisíc korun stovky řidičáků lidem z ČR a dalších míst Evropy a Asie.

"Řidiči" přitom nikdy nechodili do autoškoly a nesložili závěrečné zkušební testy

Vše fungovalo tak, že zájemci zavolali na určité telefonní číslo, poslali peníze a dostali řidičák.

Ze stovky obžalovaných lidí jich několik k soudu nikdy nepřijde. Zabili se na silnicích.

Potvrdil tak informaci MF DNES, která první zveřejnila, že mezi dalšími obviněnými mohou být zkorumpovaní lékaři, kteří na dálku potvrzovali zdravotní způsobilost zájemcům o řidičské oprávnění.

Skutečnost, že na seznamu obžalovaných figurují také jména herců Davida Matáska a Jana Dolanského, potvrdil MF DNES pod podmínkou anonymity jeden z karlovarských kriminalistů (redakce jeho totožnost zná).

Podle deníku Právo si oba zaplatili rozšíření řidičského oprávnění na nejsilnější motocykly.

"Až budu spravovat veřejné peníze, tak se mne ptejte. Jinak vám do toho nic není. Na shledanou," odmítl informaci komentovat Jan Dolanský a položil telefon.

David Matásek byl mnohem vstřícnější. Vysvětlil však, že podepsal na policii mlčenlivost, takže se nesmí k případu vůbec vyjadřovat.

Soud začne do několika měsíců

Trestní líčení by podle žalobce Viktora Böhma vzhledem k rozsahu spisového materiálu mohlo začít v řádu několika měsíců. Případ bude projednávat Okresní soud v Chebu.

Žalob ale může být nakonec víc. "Prověřuje se podezření z trestné činnosti u dalšího okruhu žadatelů o řidičské oprávnění, takže není vyloučené další trestní řízení a podání nových obžalob," uvedl Böhm.

Na otázku, jaké navrhne tresty uvedl, že to mimo jiné záleží na posouzení soudu. Každopádně se u bývalého zkušebního komisaře z Mariánských Lázní a majitele autoškol jedná o závažnou trestnou činnost.

Mezi obžalovanými jsou nejen žadatelé o nové řidičáky nebo jejich rozšíření, ale i o vrácení. V tomto případě chtěli řidiči "papíry" zpět co nejrychleji. Jak vyplývá z vyšetřovacích spisů, měli přitom strach z přezkoušení, a proto zkorumpovali majitele autoškol i zkušebního komisaře.

Vyšetřovatelé: Je to obludný případ

Celorepublikový zátah na organizovanou skupinu rozjela stovka kriminalistů z Karlovarského kraje po celé republice v polovině června 2012. V prvních dnech vyšetřování policisté několik nocí nespali.

Vyšetřovatelé označili případ za obludný, protože novopečení šoféři nechodili do autoškoly a neskládali zkoušky. Řidičák třeba na autobus nebo nákladní auto si prostě koupili.

"Náročná práce pro kriminalisty skončila loni koncem listopadu, kdy spisy devadesáti osmi obviněných dostal státní zástupce," uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král je rád, že se policii podařilo rozplést chobotnici. "Složitý případ sledujeme, obžalovaný zkušební komisař nám pěknou reklamu neudělal." Starosta na poradě vedení města zváží, jestli nepošle úředníky preventivně na soud s komisařem, aby všichni věděli, že korupce se nevyplácí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz