Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když led roztančí piruety a talenty zasypou medaile

  12:13aktualizováno  12:13
Třiapadesát medailí, jeden mistrovský titul a jeden titul druhého vicemistra. Vitrína úspěchů loňské sezony závodníků Sportovního klubu krasobruslení Karlovy Vary - Ostrov se skví trofejemi. Také letos se mladí krasobruslaři činí, v žebříčku Evropského kritéria se umístili dvakrát na prvním, jednou na druhém a jednou na třetím místě.

Krasobruslení - ilustrační foto | foto: Danny MoloshokReuters

"Loni přišly výsledky téměř nečekaně, ale vzhledem k systémové práci v klubu se daly předpokládat. Letos je situace o to víc zavazující, chtěli bychom na výsledky navázat a snad je i dál posunout," říká trenérka klubu Monika Škorničková.

Situace je pro krasobruslaře teď složitější i tím, že většina závodníků přestoupila do vyšší kategorie. Krasobruslaři závodí v takzvaných pohárových závodech, kde získávají body do celorepublikového žebříčku, který se pak stává podkladem pro nominaci na mistrovství republiky.

Sportovní klub krasobruslení

Druhou trenérkou klubu je Hana Bělohradská jejíž svěřenkyně závodí zatím v nepohárových závodech, takzvané brusličce. "Na závodech v Sokolově mi udělaly velkou radost," pochlubila se trenérka úspěchy svých svěřenců.

Adéla Tůmová tady získala stříbrnou medaili v kategorii žačky, Barbora Bláhová byla také druhá mezi nejmladšími žačkami, Natálie Štírská drží bronz v mladších žačkách. Šestá mezi nejmladšími byla Petra Šťovíčková, pátá v přípravce skončila Adéla Zábranová.

Krasobruslařský klub nesbírá jen medaile po závodech doma nebo v zahraničí. Věnuje se také začínajícím závodnicím a závodníkům, kteří se zatím na pohárových závodech rozkoukávají a získávají zkušenosti se závodní atmosférou. Patří mezi ně Thea Reichmacherová, Adéla Štírská, Sára Andrlová, Petra Šťovíčková, Markétka Demková.

Rychlobruslařka Eliška Tůmová a krasobruslaři Štěpánka Tůmová, Lucie Michaela Hanzlíková a Matyáš a Jiří Bělohradský už v letošní sezoně stačili získat 16 medailí, to je ještě víc, než měli loni touto dobou. Sbírka by se měla rozrůst koncem ledna v Ostravě, kam odjedou reprezentovat kraj na dětskou olympiádu dětí a mládeže.

Stříbrem z mezinárodních závodů ve slovinské Celje se letos v žákovské kategorii může pyšnit Štěpánka Tůmová. "Podala vyrovnaný a sebejistý výkon. Na českém ledě se přiblížila špičce republiky této kategorie a malinko jí to svazuje nohy," ví Škorničková. Na vylepšení v technice piruet zapracovala Štěpánka Tůmová už ve vánoční přestávce. "Vím, že tam mám rezervy," vysvětlovala mladá krasobruslařka. "S paní trenérkou jsme udělaly moc práce."

Svého zástupce má krasobruslařský oddíl také mezi chlapci. Od Jiřího Bělohradského se už medaile zpravidla čekají. Na ledě působí stejně jistě jako Tůmová. Stihl už vyhrát jeden domácí a jeden mezinárodní závod, jedenkrát byl doma stříbrný. "Baví mě bruslit hezky. A když mě za to odmění vítězstvím, ten pocit je prima," říká.

V mladších žácích dominuje Matyáš Bělohradský, který letos ještě nenašel přemožitele. Čtyřikrát vyhrál domácí závody, zvítězil i v zahraničí. "Matyáš je na ledě bezva showman. Na ledě ho pokaždé sleduje hodně lidí a bývají z něj nadšení. Navíc mu nechybí ani technika prvků na té nejvyšší úrovni," chválí svého svěřence trenérka Škorničková.

"Jen jednou se mi výkon nepovedl. Sice jsem i přesto vyhrál, neměl jsem z toho však dobrý pocit. Jak říká paní trenérka: Je to pro mě zkušenost k nezaplacení," přiznává Matyáš Bělohradský.

V kategorii mladších žaček reprezentuje klub Michaela Lucie Hanzlíková. Sezonu zahájila bezvadným druhým místem, pokračovala třemi bramborovými medailemi a bronz přidala v zahraničí na závodech v Celje.

"Přiznávám, že mi boj o medaile lehce bere skokanskou jistotu, ale už vím, jak na to. Těším se na další závody, protože tam pojedu pro radost z výkonu a ne pro medaili," slíbila trenérce naděje karlovarského krasobruslení.

Mezi další svěřence trenérky Škorničkové v mladších žačkách patří Anežka Tůmová a Karolína Šnejdarová, které se umisťují na začátku druhé desítky závodního pole. "Zatím získávají zkušenosti," ví Škorničková.

Zkušenosti získává také Kamila Žmucká v kategorii nováčci, která letos už vyhrála závody v Sokolově. "Dohnala špičku republiky, ke které měla loni vcelku daleko a zdárně s ní drží krok. Několikrát už na závodech skončila pátá," říká Škorničková.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Vary lákají světovou elitu triatlonu. Nechybí olympijská vítězka

Švýcarka Nicola Spirigová (vpravo) a Švédka Lisa Nordenová v cíli ženského

Do Karlových Varů má namířeno absolutní triatlonová elita. Ve startovní listině Světového poháru figuruje olympijská...

Karlovarský útočník Mikúš: Styl, jakým chceme hrát, je super

Tomáš Mikúš (vlevo) z Olomouce uniká Bohumilu Jankovi z Hradce Králové.

Po roce zase změna. Nový název arény, noví (spíš staronoví) soupeři, nová sezona a pár nových hráčů. Před rokem si...

Že jsme se tak sehráli? Malý zázrak, ví plážový volejbalista Weiss

Jindřich Weiss

Takový výsledek český plážový dosud nezažil: titul mužského páru ve Světovém poháru. Zlatým písmem se do historie...

Najdete na iDNES.cz