Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuta za zbourání kláštera je v desítkách tisíc. Směšné, říkají patrioti

  9:04aktualizováno  9:04
Pokutu v řádu několika desítek tisíc korun vyměřil Stavební úřad v Chebu teplické společnosti Beta Games, která letos na jaře nechala zdemolovat klášter milosrdných sester, přestože nesměla. Podle památkového zákona jí přitom hrozila až dvoumilionová sankce.

Z Chebu zmizely poslední zbytky kláštera milosrdných sester. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma, kterou vlastní turecký podnikatel, do dnešního dne sankci nezaplatila.

„Pokuta byla udělena za porušení zákona o památkové péči. Co se týče stavebního zákona, zde bylo všechno v pořádku. Majitel objektu měl k demolici řádně zajištěna všechna povolení,“ uvedl mluvčí Městského úřadu v Chebu Tomáš Ivanič.

Fotogalerie

Potvrdil, že byla udělena sankce ve výši několika desítek tisíc korun. Přesnou částku však neuvedl.

„Několik desítek tisíc korun je skutečně velmi málo. V poměru k nákladům, které by měl majitel na záchranu památky vynaložit, až směšně málo. Já už jsem někde říkal, že to je vlastně návod, jak zákon o památkové péči obejít,“ konstatoval Jaroslav Vyčichlo ze Sdružení na ochranu památek Karlovarska.

„Dnešní stav je především výsledkem dlouholetého nezájmu orgánů památkové péče, které zaspaly již před lety, kdy byl areál ještě v ucházejícím stavu. Podobné situace by se mohly opakovat i v budoucnu, památkově hodnotných objektů v podobné situaci je u nás daleko víc,“ varoval Vyčichlo.

Stavební úřad se ale úvahám o nízké pokutě brání. „Při stanovení výše pokuty postupoval správní úřad v souladu se správním řádem. Pokuta byla stanovena ve výši, která odpovídala konkrétní situaci, stavu objektu a probíhajícímu řízení u Ministerstva kultury ČR,“ uvedl vedoucí odboru Jaroslav Šinka s tím, že povolení k demolici získal majitel už v květnu 2015.

Demolice začala den po zahájení řízení

Ministerstvo kultury zahájilo letos 31. března řízení o prohlášení kláštera kulturní památkou.

„Bylo to na popud památkového úřadu. Rozhodnutí převzal vlastník objektu 5. dubna. Zákon říká, že od té doby už vlastník nesmí dělat nic, co by mohlo potencionální památku poškodit. Veškeré demoliční práce po tomto datu jsou nezákonné,“ potvrdil zástupce ředitelky Národního památkového ústavu v Lokti Jan Konůpek.

Jenže v té době už byla z části kláštera jen hromada sutin. Majitel totiž na apríla začal bourat. Když se na místě sešli zástupci ministerstva kultury, chebského stavebního úřadu, památkáři, zástupce majitele a aktivisté bojující za záchranu kláštera, vyšlo najevo, že pro samotný klášter už je pozdě.

Podle zástupce firmy i vedoucího stavebního úřadu navíc nebylo možné demoliční práce okamžitě zastavit. Hrozilo, že se celý objekt nekontrolovaně zřítí. Výsledkem jednání byl slib, že se demoliční stroje vyhnou objektu kostela a věže.

Tyto dvě stavby by se podle statika ještě daly zachránit a za určitých podmínek by mohly stát v prostoru samostatně. Jenže při následném ubourávání byly nosné zdi kostela Povýšení sv. Kříže poškozeny, takže nakonec šla k zemi spolu s věží i sakrální stavba.

Areál kláštera byl postaven v letech 1930-1932 podle návrhu architektů Antona Schneidera a Karla Paschera. Kláštery se tehdy příliš nestavěly, takže podobných staveb z té doby v republice není mnoho. A právě tím byl areál vzácný.

Klášterní kostel vybudovaný ve stylu starokřesťanské baziliky měl širokou střední loď, kterou lemovaly užší boční lodě oddělené zdvojenými arkádami. Interiér kostela vyzdobili místní umělci. Alexander Bröms a Franz Dietl namalovali obrazy v byzantském stylu, oltář s křížem byl dílem sochaře Johanna Mayera a autorem mramorových oltářů byl Andrei Lugert. Vysvěcen byl 24. září 1933.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Najdete na iDNES.cz