Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuta za zbourání kláštera je v desítkách tisíc. Směšné, říkají patrioti

  9:04aktualizováno  9:04
Pokutu v řádu několika desítek tisíc korun vyměřil Stavební úřad v Chebu teplické společnosti Beta Games, která letos na jaře nechala zdemolovat klášter milosrdných sester, přestože nesměla. Podle památkového zákona jí přitom hrozila až dvoumilionová sankce.

Z Chebu zmizely poslední zbytky kláštera milosrdných sester. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firma, kterou vlastní turecký podnikatel, do dnešního dne sankci nezaplatila.

„Pokuta byla udělena za porušení zákona o památkové péči. Co se týče stavebního zákona, zde bylo všechno v pořádku. Majitel objektu měl k demolici řádně zajištěna všechna povolení,“ uvedl mluvčí Městského úřadu v Chebu Tomáš Ivanič.

Fotogalerie

Potvrdil, že byla udělena sankce ve výši několika desítek tisíc korun. Přesnou částku však neuvedl.

„Několik desítek tisíc korun je skutečně velmi málo. V poměru k nákladům, které by měl majitel na záchranu památky vynaložit, až směšně málo. Já už jsem někde říkal, že to je vlastně návod, jak zákon o památkové péči obejít,“ konstatoval Jaroslav Vyčichlo ze Sdružení na ochranu památek Karlovarska.

„Dnešní stav je především výsledkem dlouholetého nezájmu orgánů památkové péče, které zaspaly již před lety, kdy byl areál ještě v ucházejícím stavu. Podobné situace by se mohly opakovat i v budoucnu, památkově hodnotných objektů v podobné situaci je u nás daleko víc,“ varoval Vyčichlo.

Stavební úřad se ale úvahám o nízké pokutě brání. „Při stanovení výše pokuty postupoval správní úřad v souladu se správním řádem. Pokuta byla stanovena ve výši, která odpovídala konkrétní situaci, stavu objektu a probíhajícímu řízení u Ministerstva kultury ČR,“ uvedl vedoucí odboru Jaroslav Šinka s tím, že povolení k demolici získal majitel už v květnu 2015.

Demolice začala den po zahájení řízení

Ministerstvo kultury zahájilo letos 31. března řízení o prohlášení kláštera kulturní památkou.

„Bylo to na popud památkového úřadu. Rozhodnutí převzal vlastník objektu 5. dubna. Zákon říká, že od té doby už vlastník nesmí dělat nic, co by mohlo potencionální památku poškodit. Veškeré demoliční práce po tomto datu jsou nezákonné,“ potvrdil zástupce ředitelky Národního památkového ústavu v Lokti Jan Konůpek.

Jenže v té době už byla z části kláštera jen hromada sutin. Majitel totiž na apríla začal bourat. Když se na místě sešli zástupci ministerstva kultury, chebského stavebního úřadu, památkáři, zástupce majitele a aktivisté bojující za záchranu kláštera, vyšlo najevo, že pro samotný klášter už je pozdě.

Podle zástupce firmy i vedoucího stavebního úřadu navíc nebylo možné demoliční práce okamžitě zastavit. Hrozilo, že se celý objekt nekontrolovaně zřítí. Výsledkem jednání byl slib, že se demoliční stroje vyhnou objektu kostela a věže.

Tyto dvě stavby by se podle statika ještě daly zachránit a za určitých podmínek by mohly stát v prostoru samostatně. Jenže při následném ubourávání byly nosné zdi kostela Povýšení sv. Kříže poškozeny, takže nakonec šla k zemi spolu s věží i sakrální stavba.

Areál kláštera byl postaven v letech 1930-1932 podle návrhu architektů Antona Schneidera a Karla Paschera. Kláštery se tehdy příliš nestavěly, takže podobných staveb z té doby v republice není mnoho. A právě tím byl areál vzácný.

Klášterní kostel vybudovaný ve stylu starokřesťanské baziliky měl širokou střední loď, kterou lemovaly užší boční lodě oddělené zdvojenými arkádami. Interiér kostela vyzdobili místní umělci. Alexander Bröms a Franz Dietl namalovali obrazy v byzantském stylu, oltář s křížem byl dílem sochaře Johanna Mayera a autorem mramorových oltářů byl Andrei Lugert. Vysvěcen byl 24. září 1933.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz