Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter v Teplé se znovu otevře lidem. Pomohla půlmiliardová injekce

  17:14aktualizováno  17:14
Klášter premonstrátů v Teplé na Chebsku ožívá. Opravenými klášterními sály či jeho podzemím se znovu projdou návštěvníci. Nejrozsáhlejší opravy v novodobé historii památky si vyžádaly půl miliardy korun.

Šest let trvala rekonstrukce barokního jádra kláštera Teplá. Obnova části Národní kulturní památky přišla na půl miliardy korun. Pětaosmdesát procent částky financovala prostřednictvím Integrovaného operačního programu Evropské unie, zbytek český stát.

V nově rekonstruovaných prostorách architektonicky cenného objektu, který se v pátek poprvé slavnostně představil veřejnosti, vznikne kulturně-vzdělávací středisko s názvem Hroznatova akademie.

Fotogalerie

„Když jsme klášter před pětadvaceti lety získali zpět, byl v žalostném stavu. Oltář, na kterém se nesloužila mše, zvony, které mlčely, varhany, které hrály jen o koncertech. Rekonstrukce šla pomalu. Nejvíc práce se udělalo v posledních pěti letech, kdy se díky dotacím z evropské unie a státu opravil i původní konvent,“ uvedl opat kláštera Filip Zdeněk Lobkowicz.

Slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor se zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která vyzdvihla, že audity nezjistily při čerpání dotačních prostředků chyby.

„Je to největší památka v Karlovarském kraji, která byla obnovena v takovém rozsahu. Budeme se snažit udělat vše pro to, aby se klášter co nejdřív zaplnil turisty. Význam ale má i pro školy. Je nutné, aby děti věděly, co se tu dělo,“ uvedla Šlechtová.

Ministryně zavzpomínala na dobu, kdy se do areálu zchátralého kláštera, který sloužil pro potřeby armády, dostala jako dítě. „Všude byly chlévy a spousta hospodářských zvířat. Divila jsem se, co to tady je. Teprve později jsem se dozvěděla, že tady stojí klášter.“

Velkým problémem se při rekonstrukci areálu ukázala vlhkost. Stěny i základy bylo nutné vysušit. „Za pozornost stojí i detaily ve výzdobě, v kování i v dalších jednotlivých prvcích,“ řekl manažer projektu Václav Maršík. Veřejnost bude mít možnost navštívit i systém odpadních a odvodňovacích štol v podzemí. „Jedná se o unikát. Takový systém nikde jinde není,“ doplnil Maršík.

Návštěvníci se projdou opravenými sály i podzemím

V revitalizovaných prostorách je připraveno několik výukových poznávacích okruhů, které budou přístupné jak dětem, tak i dospělým. Poutavou formou přiblíží nejen historii premonstrátů a historickou úlohu kláštera, ale i jeho současnost.

V doprovodu průvodce - animátora se návštěvníci projdou opravenými klášterními sály či jeho podzemím. Získají tak vědomosti o stavebním vývoji klášterních budov nebo o životě klášterní komunity v minulosti a dnes.

Klášter Teplá

  • Český šlechtic Hroznata nedaleko své tvrze zakládá v roce 1193 klášter. Povolává do Teplé premonstrátské řeholníky ze Strahova. 
  • Za 2. světové války byl v klášteře tábor ženské německé pracovní služby a porodnice dobrovolných matek. 
  • V roce 1945 byl ve všech prostorách kláštera zřízen sběrný tábor německých válečných zajatců. 
  • V roce 1950 byl klášter zrušen. Objekt dostala do užívání armáda. 
  • V roce 1989 byl zchátralý klášter vrácen premonstrátům.

Vznikne volně přístupná expozice prezentující zcela nové poznatky o minulosti kláštera získané díky mnohaleté práci archeologů. Nově rekonstruované prostory budou dále využívány především jako zázemí pro kulturní a vzdělávací aktivity převážně nekomerčního charakteru pro širokou veřejnost.

Od září se budou v klášteře konat řemeslné a výtvarné dílny, divadelní a hudební produkce, přírodovědné workshopy a další volnočasové aktivity. V areálu kláštera je možné také absolvovat naučnou stezku. V prostorách starého vodního mlýna se návštěvníci dozví, jak se v minulosti využívala vodní energie pro usnadnění každodenní práce.

V souvislosti s úpravami pracovali v areálu kláštera i archeologové. Průzkum trval pět let a je nejrozsáhlejším výzkumem tohoto typu u nás (více čtěte zde).
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových...

Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Najdete na iDNES.cz