Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíčové projekty za miliony bude schvalovat až nové vedení kraje

  8:54aktualizováno  8:54
O zakázkách za stovky milionů korun bude rozhodovat nové vedení Karlovarského kraje. Brzy musí vyřešit takzvanou dopravní obslužnost, pokračovat může investicemi do nemocnic.

S opravou Císařských lázní v Karlových Varech má kraji pomoci i stát a samotné město. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ještě do říjnových voleb se původně snažilo stávající vedení kraje stihnout tendr na takzvanou dopravní obslužnost regionu v letech 2019 až 2029. Jenomže koalice se neshodla na podmínkách. Desetiletý tendr za 2,5 miliardy tak rozhodne nové vedení. Jednat musí poměrně rychle.

„Myslím, že na to budou mít něco mezi třemi až šesti měsíci, jinak může mít Karlovarský kraj určité problémy,“ uvedl hejtmanův první náměstek Jakub Pánik.

Sociální demokraté, mezi nimi i první náměstek, plánovali, že kvalitu cestování po regionu vylepší například jednotné jízdné, jeden doklad či nákup desítek nových autobusů. Narazili ale u partnerské ODS. Ta společně s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí a TOP 09 navrhla, ať o tendru rozhodne příští zastupitelstvo. Nová koncepce by měla začít platit k 1. lednu 2019.

Peníze do zdravotnictví

Dopravní obslužnost není jedinou velkou zakázkou, kterou zastupitelé nerozhodli. V příštím roce připravuje kraj zhruba stomilionovou investici do sokolovské nemocnice - týkající se nových operačních sálů. Další modernizaci plánoval i v případě karlovarské porodnice.

Naopak jasno již je v přeměně chebské nemocnice, která bude stát zhruba 400 milionů bez DPH, dalších 100 milionů spotřebuje přístrojové vybavení. „Tendr bude schvalovat komise, která je již určená. Podle našeho názoru už ho ale předloží nové radě,“ uvedl Jakub Pánik.

Oprava Císařských lázní

Budoucí vedení hejtmanství musí počítat i s penězi na rekonstrukci Císařských lázní v Karlových Varech, které patří kraji. „V této chvíli návrh rozpočtu už obsahuje 100 milionů ze strany Karlovarského kraje a v rozpočtovém výhledu, který bude součástí, je dalších 100 milionů,“ řekl Jakub Pánik.

Na opravě národní kulturní památky za zhruba 500 milionů korun se bude podílet také stát a Karlovy Vary. I ty s penězi počítají. „V současné době je vypsané dvoukolové výběrové řízení,“ uvedl primátor Petr Kulhánek. Zájemci podle něj již mají za sebou první kolo, do kterého se přihlásilo sedm uskupení. Do druhého kola pokračují všechna. Primátor odhaduje, že vítěz bude známý během ledna.

S příchodem nového roku začne nové krajské vedení dohlížet také na opravy silnic druhých a třetích tříd.

Desítky milionů se do regionu chystají i na sociální služby. „Kraj na ně dostává z Operačního programu Zaměstnanost 220 milionů a vše je připraveno ke spuštění od 1. listopadu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro sociální oblast Miloslav Čermák. V úvahu podle něj budou připadat i možné dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, které by pomohly dokončit domov Pata v Hazlově.

Školy se hlásí

O dotace už se podle radních hlásí i střední školy v Ostrově či Sokolově, požádala si i záchranka. Počet žádostí o dotaci od kraje, respektive jeho organizací, odhadují na třicítku.

„Máme připravené některé projekty, bude záležet na novém vedení kraje, jak s nimi naloží,“ uvedl Jakub Pánik. Zároveň podle něj pokračují i jednání o vstupu kraje do nadace Film Festival Karlovy Vary.

Stávající krajští radní by se měli příští týden sejít nad návrhem rozpočtu pro příští rok. Připravit ho chtějí pro novou koalici. Záležet bude na ní, zda v něm udělá změny, nebo ne. Zastupitelé by jej měli schvalovat v prosinci.

„Shodli jsme se na tom, že rozpočet připravíme vyrovnaný,“ oznámil Jakub Pánik. Vedení kraje zároveň navrhuje převést přebytek do fondu budoucnosti, který může posloužit investicím.

Stávající krajští radní by se měli ještě sejít nad návrhem rozpočtu pro příští rok. Připravit ho chtějí pro novou koalici. Záležet bude na ní, zda v něm udělá změny. Zastupitelé by jej měli schvalovat v prosinci.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz