Richard a Leo Moserové se svými rodinami na snímku z roku 1905. Fotografie je...

Richard a Leo Moserové se svými rodinami na snímku z roku 1905. Fotografie je na zadní straně nové knihy karlovarského novináře Jaroslava Fikara Karlovarské rodiny. | foto: Archiv Jaroslava Fikara

V Becherově vile nikdy žádný Becher nebydlel, zjistil spisovatel

  • 0
Z karlovarského novináře Jaroslava Fikara je knihkupec. V garáži totiž prodává svoji nejnovější knihu Karlovarské rodiny. Při psaní mimo jiné vypátral, že jeden z prvních Mattoniů, Ital Octávio, začínal ve Varech jako obchodník s citrony a pistolemi.

Při čtení osudů devíti nejznámějších karlovarských rodin, jako byli Moserové, Knollové, Mattoniové a další, čeká na čtenáře spousta dalších překvapení. „Zjistil jsem, že na medaili, vydané na počest prvního z rodiny Puppů, Johana Georga Puppa, je špatně uvedeno datum narození i úmrtí,“ řekl Fikar.

A takových zjištění i pikantností je v knize mnohem více. Dosud se totiž mělo za to, že Becherova vila sloužila rodině, která začala v Karlových Varech více než před dvěma stoletími vyrábět likér Becherovka. Jenže Gustav Becher nechal vilu postavit kvůli své lásce, velmi krásné, o 40 let mladší Crescentie Doile.

Gustav se s ní oženil jako 64letý. Aby si mohl užívat života po boku krásné manželky, vzdal se vedení firmy a zůstal jen tichým společníkem. Ve vile nakonec žádný Becher nebydlel. Gustav se totiž natolik unavil při vybavování vily doplňky, že před stěhováním zemřel. A po jeho smrti prodali Becherové vilu mimo rodinu.

A příběh jednoho z prvních Mattoniů, Octávia, jehož podnikatelské začátky s pistolemi se nelíbily místnímu cechu puškařů? Ti psali na přistěhovalce z Tremezza na radnici stížnosti.

Jak je v Karlovarských rodinách napsáno, mazaný Ital Octávio puškařům chytře čelil tím, že se 17. září 1697 oženil s dcerou měšťana a radního Jana Breitfeldera. Juliana Veronika Breitfelderová mu přinesla slušné věno, a tak si zařídil obchod se smíšeným zbožím a lahůdkářství. Octávio se pak stal karlovarským měšťanem, a dokonce obecním radou.

Na otázku, proč si vybral téma karlovarské rodiny, má autor jasnou odpověď: „Na začátku bylo zjištění, že jen v málokterém městě ovlivňovalo tak zásadně historii pouze několik vůdčích rodin, jako tomu bylo v Karlových Varech. Puppové, Knollové, Becherové a další se střídali jako purkmistři, starostové a jako vlivní podnikatelé určovali byznys i rozvoj města. V seznamu karlovarských starostů najdeme od roku 1532 hned pět Becherů, trojici Knollů a dva z rodiny Weberů,“ řekl autor.

Za zhlédnutí podle něj v knize stojí například fotografie zakladatelů firmy Moser Lea a Richarda Moserových z roku 1903 nebo perokresba z roku 1815. Je na ní část nynějšího Grandhotelu Pupp.

Z Jaroslava Fikara bude opět knihkupec koncem května. Ve své garáži totiž začne prodávat dotisk své první knihy Karlovarská předměstí. Původní náklad ve výši 1 500 výtisků beznadějně vykoupili karlovarští patrioti.