Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profese na odpis? V Ostrově zůstal poslední knihkupec, daří se málokomu

  12:10aktualizováno  12:10
Na seznamu ohrožených druhů pomalu přibývá další podnikatelské řemeslo: knihkupec. Tržby, především pak těch menších obchodů, se rok od roku ztenčují. Majitel knihkupectví v Ostrově na Karlovarsku Michal Grossmann přežívá jen díky tomu, že je v podniku od rána do večera sám.

Michal Grossmann, majitel knikupectví v Ostrově na Karlovarsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nemůžu si ani dovolit prodavačku, protože musím platit za pronájem nebytových prostor. Dotáhnu to do konce roku a půjdu do důchodu. Tragédií bude, že v sedmnáctitisícovém městě asi nebude jediné knihkupectví," říká.

Dodává, že knihkupci zavírají krámy nejen v malých městech, ale i v těch větších, například v Chebu. Na přežití má Michal Grossmann spolehlivý recept. Knihy prodává už 23 roků, takže si získal svoji klientelu. A dělá jí pomyšlení. Sežene třeba i knihy, které v sousedních Varech nejsou na pultě.

Knížky si mohou koupit ke chlebu s máslem například i zákazníci supermarketů jako Tesco nebo Kaufland. "Je s podivem, že distributoři do nákupních center knížky dávají, protože kultura prodeje je hrozná. Nicméně to funguje. Hlavní důvod úpadku je, že mladá generace, odkojená počítačovými hrami a computery, vůbec nečte. I čtenářské deníky jsou stažené z počítače," zlobí se Michal Grossmann.

Spoléhá na střední generaci, protože senioři na nákup knížek prostě nemají. "A ještě nás hrozně ničí DPH 15 procent." Za loňský rok například Michal Grossmann zaplatil na DPH 70 tisíc korun. Doufá, že politici splní předvolební slib a daň sníží.

Místní knihkupci sázejí na regionální literaturu, která se ještě jakž takž prodává. Například na knížku Zdeňka Šmída Mé staré dobré Vary. Vyšla v reedici po sedmi letech.

Přibývá antikvariátů na internetu

Malá prodejna knih je spojená s Městskou knihovnou v Chodově. Knihkupectví v pohodě uživí jednoho zaměstnance ."Jsme pozitivní příklad. Víc než jedna prodejna knih by ale ve městě nemohla přežít," míní ředitelka knihovny Hana Němčicová. Od distributorů knih ví, že spousta malých knihkupectví v okolí má problémy anebo rovnou krachuje.

Žádného zaměstnance nemá, podobně jako ostrovský knihkupec, majitelka rodinného internetového antikvariátu Knihyzpudy.cz Jana Vejříková. Nevlastní provozovnu, takže podniká především pro radost v bytě.

"Dívala jsem se na internet a zjistila, že se antikvariáty rozrůstají. Je jich hodně, modernizují své stránky. Myslím si, že na rozdíl od kamenných knihkupectví mají budoucnost."

Zákazníci Knihyzpudy.cz mají zájem o odpočinkovou četbu typu harlekýnky a starší odbornou literaturu o vozidlech značky Škoda, Jawa a dalších. Na odbyt jde i klasická školní četba.

"O kamenné provozovně kvůli nákladům neuvažuji. Zůstaneme na internetu," řekla podnikatelka Jana Vejříková.

O zákazníky nemá nouze firma Levné knihy. "Lidé čtou stále, a protože finanční situace některých z nich není příznivá, tak se kvůli přijatelné ceně obracejí na nás. Prostě šetří. Neexistuje rovnítko, že jenom drahá kniha je dobrá. Není to o braku, který by nikdo nečetl," uvedla prodavačka karlovarské prodejny na třídě TGM Jana Tíchová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz